Nowy sondaż CBOS: ogromna różnica między PO a PiS. Porównujemy z sondażem TNS

Dziesięć punktów procentowych różnicy między PO i PiS - takie są preferencje partyjne Polaków w lutym według sondażu CBOS. Rośnie również poparcie dla PSL i SLD.
CBOS zauważa, że poparcie dla Platformy maleje ( od stycznia spadło o 2 punkty , zaś od grudnia 2014 r. o 5 punktów procentowych), "nadal jednak zachowuje ona wyraźną przewagę nad swoim głównym konkurentem na scenie politycznej".

W lutym chęć głosowania na PiS (ujmowanego w sondażu wraz z politycznymi partnerami Solidarną Polską i Polską Razem) wyraziło o 1 punkt proc. mniej ankietowanych niż w styczniu. Odsetek zwolenników PiS - zauważa CBOS - utrzymuje się od listopada 2014 r. "na dość zbliżonym poziomie".

Trzecie miejsce w rankingu zajęło w lutym PSL, które uzyskało poparcie 11 proc. ankietowanych - co oznacza poprawę notowań o 4 punkty proc. w porównaniu z sondażem ze stycznia. Z kolei 8-procentowe poparcie w lutym dla SLD oznacza większe o 2 punkty proc. poparcie niż w styczniu.

Pozostałe ujęte w sondażu partie nie przekroczyły 5-procentowego progu wyborczego.

Różnice w sondażach

W ostatnich dniach sondaż opublikował także TNS. Różnica między dwiema największymi partiami jest znacznie mniejsza i wynosi tylko 2 punkty proc.

Porównanie sondaży | Create infographics


23 proc. nie pójdzie na wybory

W sondażu CBOS na pytanie o to, na kogo głosowaliby w wyborach, jakąś inną opcję wybrało 3 proc. ankietowanych, a odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało 4 proc.

Gdyby wybory odbywały się na początku lutego, na pewno wzięłoby w nich udział 56 proc. ankietowanych (o 1 punkt proc. więcej niż w styczniu), na głosowanie na pewno nie poszłoby 23 proc. (o 3 punkty proc. mniej niż poprzednio), zdecydowanych w tej kwestii nie było 20 proc. (2 punkty proc. więcej niż w styczniowym sondażu).

Sondaż przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 5-11 lutego 2015 r. na liczącej 1003 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Preferencje partyjne badano w grupie 557 osób, które zadeklarowały, że na pewno wezmą udział w wyborach.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (341)
Nowy sondaż CBOS: ogromna różnica między PO a PiS. Porównujemy z sondażem TNS
Zaloguj się
 • andrzej.rokosz

  Oceniono 2 razy 0

  Gimbusy polecą do urny wybierać sobie panów.

 • pesymista2

  Oceniono 3 razy 1

  CBOS - chyba pęknę ze smiechu!

 • feelek

  Oceniono 3 razy 1

  wyobraźmy sobie , że jest jesień, dzień po wyborach...
  już widzę te newsy:
  ilu to redaktorów prawicowych poczytnych periodyków popadło w depresję na tle tego, że społeczeństwo ich nie posłuchało, że głupie jest społeczeństwo, że ciemne jest, że jest bezmyślnymi lemingami etc.
  i ani krzty refleksji, że alternatywa dla PO w postaci ekipy: Kaczyński, Maciarewicz et consorces jest doniczegowata...
  taaa. a w takiej Szwecji to jedna partia rządziła coś 30 lat....

 • wuetend

  Oceniono 17 razy 11

  I tak najważniejsze, by ciemny lud łykał ten beton. Do tego serial w tiwi, ciepła woda w kranie, zakupy w dyskoncie, pożyczki gotówkowe i emerytura z ZUSU. Czego chcieć więcej?

 • hans_close

  Oceniono 5 razy 3

  PO, PIS i PSL nie martwią mnie tak jak poparcie deklarowane dla kacapskich szmat.
  W Polsce nie ma miejsca dla zdrajców, wspierających naszego największego, śmiertelnego wroga!

 • wanda19

  Oceniono 24 razy 6

  A kiedy doczekam się sondażu , w którym PO będzie miało, jak dobra staruszka PZPR, 100% poparcia ? Bo wszystko zmierza w tym kierunku .

 • tupolew71

  Oceniono 7 razy -1

  Czy naprawdę nie ma żadnego paragrafu na skompromitowany cebos? Przecież to jawne manipulowanie, wręcz kłamstwa co podają w sondażach. Wyniki tej rządowej sondażowni zawsze ogromnie odbiegały od rzeczywistości. Dlaczego szefowie cebosu chodzą po wolności?!

 • ekonomiaglupcze

  Oceniono 4 razy 4

  Zawsze w sondażach głosuję inaczej niż myślę i robię w rzeczywistości bo kierowanie się sondażami "upupia" rzeczywistość. No i nigdy nie hejtuję ! Wolę pobiegać.

 • dabera

  Oceniono 5 razy -1

  nikt rozsądny nie przyzna się publicznie do opcji jaką popiera, tym bardziej gdy jego zatrudnienie zależne jest od polityków sprawujących aktualnie władzę. Nic nie gwarantuje tajemnicy takiego badania, Dlatego też może zdarzyć się cud nad urna i wcale nie znaczy, że w wyniku sfałszowania wyborów.
  Wydaje mi się, że większość ma już dość tej beznadziei, braku perspektyw. Tych samych twarzy opowiadających co kampania wyborcza o kolejnej zielonej wyspie jaka nasz czeka gdy tylko on zostanie posłem, senatorem, radny, czy prezydentem.
  Naród lubi być czasem przekorny i " dać po zębach" jak mawia przyjaciel z Ukrainy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX