Porozumienie z Mińska pozwoli na transfer mistrali? Decyzja w najbliższych dniach

Decyzja w sprawie transferu mistrali może wyjść z Pałacu Elizejskiego już w przyszłym tygodniu - powiedziało agencji "Interfax" źródło wojskowo-dyplomatyczne. "Sukces spotkania w Mińsku pozwoli władzom w Paryżu zachować twarz przed sojusznikami i jednocześnie potwierdzić swoją reputację solidnego dostawcy broni" - podają rosyjskie "Viesti".
Źródło wojskowo-dyplomatyczne powiedziało, że Francja jest zainteresowana jak najszybszym transferem mistrali, które są już gotowe i przeszły wszystkie testy. Paryżowi zależy na tym, bo koszty utrzymania statku w basenie Penoe w Saint-Nazaire są bardzo wysokie.

Kontrakt na budowę okrętów o wartości 1,2 mld euro został podpisany w czerwcu 2011 roku. Pierwotnie mistral "Władywostok" miał zostać przekazany 14 listopada 2014, jednak prezydent Hollande podjął decyzję o zawieszeniu transferu ze względu na sytuację na wschodzie Ukrainy. Strona rosyjska poinformowała, że czeka na okręt lub zwrot pieniędzy.

Kluczowy moment

Tymczasem prezydent Francji powiedział, że porozumienie z Mińska w sprawie uregulowania sytuacji na wschodzie Ukrainy "nie gwarantuje trwałego sukcesu". Według niego decydujące będą najbliższe godziny.

- Zakłada się, że nadal będziemy czujni, że będziemy wywierać presję i kontynuować ruchy, co do których podjęto zobowiązania - dodał Hollande, który brał udział w całonocnych rozmowach tzw. czwórki normandzkiej w Mińsku w sprawie konfliktu na Ukrainie. Osiągnięte porozumienie zakłada m.in. wprowadzenie zawieszenia broni w nocy z soboty na niedzielę.

- Jesteśmy w kluczowym momencie - ocenił francuski prezydent. Uważa on, że porozumienie "to więcej niż promyk nadziei", ale "wszystko może się jeszcze rozstrzygnąć w ten lub inny sposób".

"Jesteśmy na dobrej drodze"

Nie wymieniając Rosji ani Ukrainy Hollande zaznaczył, że odpowiedzialność spoczywa na tych, którzy podpisali porozumienie. - W następnych dniach bardzo ważne będzie (...), byśmy nadal wywierali odpowiednią presję i zachowali czujność niezbędną do tego, by na Ukrainie był pokój. Myślę, że jesteśmy na dobrej drodze - zapewnił.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (233)
Porozumienie z Mińska pozwoli na transfer mistrali? Decyzja w najbliższych dniach
Zaloguj się
 • odiabo

  Oceniono 1 raz 1

  panie hollande, jeszcze tylko zostala przeprowadzka z palacu elizejskiego do starej/nowej stolicy w vichy.

 • tetradrachma

  Oceniono 3 razy -1

  Wasze, naśmiewania z Francji są tak żałosne jak żarty z (rzekomego) tchórzostwa Żydów w przedwojennej Polsce. Nie rozumiecie, ze jedni i drudzy chca ŻYĆ, a nie umierać za parszywych Ukraińców i uprzednio wspomnianych Polaków. To tylko takich, pożal sie boże polityków, jak Bujak (czy Kaczyński) stać na kretynizm gotowości wysyłania polskich żołnierzy na Ukraine. Napisałem "Kaczyński" bo ta idiota stojąc obok banderowca na Majdanie krzyczał "Sikorski powinien stać przy mnie". Kaczyński, to kliniczny przypadek, a Schetyna niewiele mu ustepuje. Zarowno w sprawach gospodarczych jak i polityki miedzynarodowej Polska znajduje się w rekach szaleńców. Dlaczego JSW plajtuje ? Bo węgiel importowany jest tańszy ? Nie. Bo, jej zarzad to synekura działaczy PSL. Wiecie dlaczego poprę cwierćinteligenta Kukiza ? Bo on deklaruje, że pogoni mafie PO i PSL.

 • kacap_z_moskvy

  Oceniono 2 razy -2

  Rosja nie podpisala zadnego porozumienia. Ma byc podpisane przez Kijow i powstancow, przy obserwatorach: OBWE i Rosji.

 • kimdongun

  Oceniono 1 raz -1

  Pełno na forum krwiożerczych psów. Idźcie się bić.

 • blski

  Oceniono 1 raz -1

  @qnqn
  Powtorze bzdury ktore napisales poznizej:
  "Polska wycofała się z paktu z III Rzeszą w marcu 1939r, co tym samym podpisała na siebie wyrok śmierci, bo Hitler, o czym obecnie nie wygodnie jest mówić, chciał by Polacy poszli razem z nim na ruskich."
  W pazdzierniku 1938 Joachim Ribbentrop zaoferowal Polsce kontynuacje Paktu o nieagresji w zamian za zgode przylaczenia Gdanska do Rzeszy i zezwolenia na zbudowanie autostrady i polaczenia kolejowego przez Polski Korytarz.
  Polska odmowila i Hitler 28 Kwietnia w swym przemowieniu w Rechstagu uniewaznil ta umowe.

  Pisanie bzdur stanowi niebezpieczenstwo w tym, ze nie wszyscy zadadza sobie trud sprawdzenia podanych faktow i nie tylko je przyswoja ale beda powtarzali.

 • konfuziussagt

  Oceniono 5 razy 1

  Celem Putina jest Europa, a Ukraina to tylko gra wstepna.
  Dostarczenie mu nowoczesnej broni to jak stryczek na wlasna szyje.
  Albo Europejczycy zmadrzeja,
  albo Amerykanie beda zmuszeni Europe zetrzec z powierzchni ziemi
  (wraz z Moskwa i reszta barbarzyncow).
  Blizsza koszula cialu.

 • true_lysander

  Oceniono 4 razy 0

  Oczekiwałbym teraz szybkiego i pilnego wzmocnienia polskich sił zbrojnych oraz przeszkolenia rezerwistów na wypadek gdyby trzeba było chwycić za broń za 2-3 lata.

 • hirvi1

  Oceniono 3 razy 1

  No cóż, mogli wybrać wojnę, albo hańbę. Wybrali hańbę, a wojna...

 • res_js

  Oceniono 4 razy 2

  Jakoś mnie nie dziwi, że żabojady kolaborują.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX