"Zwycięzcą jest Putin. Jeśli walki na Ukrainie ucichną, to tylko na moment"

- Porozumienie nie przetrwa próby czasu. Bardzo możliwe, że będziemy mieli do czynienia z kolejnymi rozmowami, których efekt będzie jeszcze bardziej korzystny dla separatystów i Rosji - mówił w TOK FM dr Jarosław Ćwiek-Karpowicz z PISM. Wynegocjowany w Mińsku plan już stawia separatystów i Rosję w dobrej sytuacji. - Ukraina straciła Krym i de facto traci wschód, a Rosja w żaden sposób nie jest napiętnowana - ocenił dr Bartłomiej Nowak.
Kto może być najbardziej zadowolony z mińskiego porozumienia? Według ekspertów zaproszonych do TOK FM najwięcej ugrali prorosyjscy separatyści, a co za tym idzie - Moskwa.

Tezę potwierdzają m.in. doniesienia rosyjskich mediów, że Francja już w przyszłym tygodniu może zacząć przekazywać Rosji słynne okręty desantowe Mistral. Realizację umowy zawieszono we wrześniu, po tym jak UE zaostrzyła sankcje wobec Rosji.

- Porozumienie z Mińska w żaden sposób nie dotyka kwestii Rosji. Ukraina straciła już Krym, de facto traci wschód, a Rosja w żaden sposób nie została napiętnowana. Z tego punktu widzenia zwycięzcą jest Władimir Putin - ocenił w TOK FM dr Bartłomiej Nowak, szef Katedry Stosunków Międzynarodowych Uczelni Vistula.

Długa lista obowiązków Kijowa

- To władze ukraińskie będą ponosiły odpowiedzialność za sytuację w obwodach donieckim i ługańskim. Decyzje Kijów będzie musiał konsultować z separatystami. Dodatkowo władze Ukrainy nie będą miały kontroli nad granicą na wschodzie. Czyli utrzymana będzie możliwość wspierania separatystów przez Moskwę - komentował dr Jarosław Ćwiek-Karpowicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Dodatkowo, zgodnie z zapisami porozumienia, to Ukraina ma finansować Donbas, nad którym nie będzie sprawować kontroli. To poważne wyzwanie.

- Będzie to bolesne dla Kijowa. Zapis dotyczący przywrócenia przez Ukrainę systemu świadczeń emerytalnych dla mieszkańców Donbasu to jedna z kluczowych decyzji. Bo mieszka tam wielu emerytów. Nie przypadkiem właśnie dziś Międzynarodowy Fundusz Walutowy ogłosił kolejne wsparcie dla Kijowa - 17,5 mld dolarów - mówił dr Bartłomiej Nowak.

Zadowolenie Rosjan

Zdaniem ekspertów trudno sobie wyobrazić, by podpisane dziś w Kijowie porozumienie było realizowane. - Jeśli działania militarne umilkną, to na bardzo krótki czas. Bardzo możliwe, że będziemy mieli do czynienia z kolejnymi spotkaniami i rozmowami, których efekty będą bardziej korzystne dla separatystów i dla Rosji - uważa Ćwiek-Karpowicz.

Bo jak przypomniał, nieprzestrzeganie przez separatystów wrześniowego porozumienia z Mińska skończyło się nowym planem, który wzmocnił ich pozycję.

Jak może wyglądać przyszłość Donbasu, pokazuje informacja podana dziś przez władze w Kijowie. W czasie trwania rozmów w Mińsku granicą ukraińsko-rosyjską, nad którą kontrolę sprawują separatyści - wjechało na Ukrainę 50 czołgów.

Jak ocenił Ćwiek-Karpowicz, dzięki dzisiejszemu porozumieniu europejscy przywódcy "zyskali punkty przed swoją opinią publiczną, bo robili wszystko, by uratować pokój na Ukrainie". - Natomiast konflikt wygląda tak, jak wyglądał przed rozmowami.

"Nie można mówić o przełomie. Liczyliśmy na więcej" przyznał szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier>>>

Więcej o:
Komentarze (22)
"Zwycięzcą jest Putin. Jeśli walki na Ukrainie ucichną, to tylko na moment"
Zaloguj się
 • czesarna

  0

  Wykorzystywanie zwrotu "dzięki" w opisie rezultatów ostatnich wydarzeń w Mińsku jest rażącym przykładem niekontrolowania języka, jakim wypowiada się przykre w następstwie podsumowanie.
  Putin kpi z całego świata, manifestacyjnie kpi, a uczestniczący w tej farsie duet - Angela Merkel ze śmiesznym Francuzem - nie jest świadom, że niczego gorszego nikt się po nim (nich) spodziewać nie mógł.
  Kto następny podejmie się rozmów z Putinem? Z Rosją?

 • blski

  Oceniono 6 razy -2

  O Krymie Ukraincy moga zapomniec, zreszta jedynie dlatego im sie on dostal, ze CHruszczow arbitralnie (nie konsultujac z nikim, nie pytajac mieszkancow o zdanie) im go ofiarowal. W tamtych czasach nie mialo to zadnego znaczenia, jako ze prawdziwa wladza byla w Moskwie i Krym pozostal w terytorium Zwiazku Sowieckiego. Mieszkancy pewnie tej zmiany niezauwazyli.
  Co do Wschodnich terenow to nawet jezeli pozostana one czescia Ukrainy, to co wladze w Kijowie z nimi moga zrobic. Mieszkancy wykazali swe niezadowolenie, a nie ma pieniedzy zeby ich przekupic. Wykazali, ze blizej im do Rosji niz do Kijowa, konflikt spowodowal polaryzacje spoleczenstwa i to ci ktorzy tam zyja beda decydowali, Rosja nie pozwoli na pacyfikacje ludnosci, ani na wysiedlenia. Ci ktorzy czuja sie Ukraincami nie beda chcieli mieszkac w rejonach w ktorych przewazajacy liczebnie sa ludzie identyfikujacy sie z Rosja.
  Takich konfliktow nie da sie zazegnac, polaryzacja spowodowala, ze ludzie ci nie moga zyc obok siebie. Jedynym rozwiazaniem jest plebiscyt, klopot w tym jak wyznaczyc granice okregu ktoremu mozna zaoferowac ludnosci autonomie.
  Cale szcescie, ze nas to nie dotyczy.
  Nie przeszkadza to naszym politykom ingerowac dla wlasnych celow. To takich s-ku...-synow, ktorzy dla wlasnych celow przyczyniaja sie do zaognienia konfliktu w ktorym gina ludzie i dedwastuja i tak biedny kraj, nalezaloby wieszac na latarniach.

 • 31.februarius

  Oceniono 7 razy 3

  "Zwycięzcą jest Putin .."

  Taa, akurat Putin!
  Gdyby nie Duke of Chobielin, to by dzisiaj w Mińsku nie było nic do podpisywania!

 • boguslawbch6808

  Oceniono 19 razy -3

  Ukraina przegrała bo władza nie zmieniła się w sposób demokratyczny...

 • observerpl

  Oceniono 11 razy 1

  I tak to jest gdy się wierzy w gwarancje innych krajów. Gwarancje są warte tyle co papier na którym zostały podpisane - tak jak kwity z 94 roku na mocy których Ukraina głupio wyzbyła się broni nuklearnej. Gwarancje USA i UK są warte tyle samo co gwarancje Rosji...

 • vaheed

  Oceniono 22 razy 2

  Jak widzę pierwsze zdjęcie tego artykułu to sobie myślę : Putin, ty skończony idioto...

 • noken

  Oceniono 11 razy -1

  wszystko zamiotą pod dywan, żeby bawić się w politykę rodem z wielkobudżetowych filmów uprawianą w drogich restauracjach. Europa chce grać w szachy, a Putin w ruską ruletkę!

 • Lokio Brolis

  Oceniono 12 razy -12

  Tutaj Polska jest widoczna z poszerzonymi nogami dla Rosji i niczego więcej.
  Czy widzicie Putin bardzo dobrze?!
  Yahoo-Group-Telepathy
  Analysis est tutaj.

 • Lokio Brolis

  Oceniono 12 razy -10

  A??? .. Czy widzicie Putin bardzo dobrze?
  To jest poprawne, że Polska jest przyjacielem Ukrainy tylko z 3 ratingu.
  Info here: Yahoo-Group-Telepathy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX