World Press Photo 2015: Znamy najlepsze zdjęcie 2014 r.

World Press Photo ogłosiło wyniki najbardziej prestiżowego konkursu fotograficznego na świecie. Nagrodę za zdjęcie roku otrzymał Mads Nissen za zdjęcie ?Jon and Alex?.
Zdjęcie przedstawia parę gejów - 21-letniego Johna i 25-letniego Alexa. Zdjęcie zostało wykonane w Petersburgu. Jak głosi opis pod zdjęciem, życie gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transseksualnych jest w Rosji coraz trudniejsze. Mniejszości seksualne doświadczają dyskryminacji prawnej i społecznej, molestowania, a także padają ofiarą brutalnych ataków ze strony konserwatywnych grup religijnych i nacjonalistycznych.

Zobacz wybrane zdjęcia z tegorocznego konkursu "World Press Photo"

Mads Nissen

Mads Nissen urodził się w Danii w 1979 roku. Po ukończeniu studiów na wydziale fotoreportażu w Duńskiej Szkole Dziennikarstwa w 2007 roku wyjechał na dwa lata do Szanghaju, gdzie dokumentował społeczne konsekwencje wzrostu gospodarczego w Chinach.

Fotografie z Chin publikował w takich tytułach jak "Time", "Newsweek" czy "Der Spiegel".

Nowa kategoria

Szefową jury była Michele McNally, jedna z redaktorek zarządzających dziennika "New York Times". Na tegoroczny konkurs 5692 fotografów zgłosiło 97 912 zdjęć. Zgłoszenia pochodziły ze 131 krajów.

Wśród ośmiu kategorii nowością jest kategoria projektów długoterminowych (Long-Term Projects). Zgłoszono do niej 14 583 zdjęcia, które składają się na 510 serii obrazów.

Organizatorem konkursu jest fundacja World Press Photo, działająca od 1955 r.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (101)
World Press Photo 2015: Znamy najlepsze zdjęcie 2014 r.
Zaloguj się
 • Gosia Kozak

  Oceniono 3 razy 1

  Przesłanie jest super ale zdjecie samo w sobie ch...owe

 • wari

  Oceniono 4 razy 4

  Co do zdjęcia, to nie podoba mi się, jakieś bezbarwne, bez emocji, choć w bardzo słusznej sprawie.

 • el_toro_barcelones

  Oceniono 10 razy 8

  Polactwo wylewa swą nienawiść w komentarzach że aż oczy szczypią. Dobrze że od lat mieszkam w normalnym kraju z daleka od waszej Cebulandii. Wstyd mi za to że jestem w połowie Polakiem. Smutne.

 • maciekkoz

  Oceniono 3 razy 3

  A w Toruniu (w CSW) wystawę World Press Photo można już teraz oglądać. Tylko że zdjęcia z zeszłego roku.

  Ale zdjęcia z 2015 będą już na początku 2016, więc warto czekać.

 • debeff11

  Oceniono 5 razy -3

  Ale syf, wiadomo, kto siedzi w jury konkursu

 • Oceniono 12 razy 4

  Po raz kolejny przekonuję się, że żyję w społeczeństwie k**wa orków. Temu się rzygać chce, temu niedobrze, tamten by na Syberię zsyłał. Jak się wam tak chce rzygać, to proponuję paluchy w gardło, potem węgla zjeść, a jak nie pomoże - to do lekarza się zgłosić. Propaganda homoseksualizmu? Czy wy tłuki w ogóle macie pojęcie, co znaczy słowo propaganda? Zdjęcie odnosi się do pewnego problemu - że homoseksualiści są w Rosji tępieni. Czy gdzieś jest napisane, że tylko oni? Nie. Czy gdzieś jest napisane, że społeczność hetero ma w Rosji super życie? Nie. Ogólnie (jak się nie jest bogaczem) życie w Rosji jest prze***ane, a jak się jest gejem, to ma się dodatkowo prze***ane, bo nie dość że bida, to jeszcze znajdą się jakieś gnomy, które żeby nie być na samym dole drabiny społecznej, znajdą sobie słabszego, żeby go jeszcze stłamsić. A władzy w Rosji - wyjątkowo homofobicznej - to tylko na rękę, bo ciule zamiast się jednoczyć przeciwko bandyckiemu państwu i oligarchom, wolą tamtych wspierać a gnębić gejów. I polskie ćwoczydła - to samo. Ehhhh czarno widzę przyszłość dla społeczeństwa, które nie widzi problemu w represjach, nie jest zdolne do empatii i tylko za wszelką cenę chce być po stronie tych u władzy...

 • legolas9

  Oceniono 8 razy -4

  Wygrało zdjęcie promujące chorobę psychiczną? Ludzie, do czego ten świat zmierza? Tych chorych ludzi powinno się leczyć nie uważać, że to jest normalne i jeszcze promować! Homoseksualizm to schorzenie psychiczne i leczy się jak każde inne! Tragedia się dzieje z dzisiejszym społeczeństwem.

 • marcus142

  Oceniono 16 razy 4

  Komentarze do tego zdjęcia pokazują, że również w Polsce nie toleruje się mniejszości seksualnych. Czy jesteśmy narodem dziadów i buraków?

 • poljack

  Oceniono 10 razy -4

  Cywilizacja musi upaść skoro dewiacje są wychwalane pod niebiosa .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX