Rotfeld: Wojna na Ukrainie, jeśli nie położyć jej tamy, będzie trwała bez końca

- Ta wojna, jeśli nie położyć jej tamy, będzie trwała bez końca. Jak w Palestynie, Iraku, Afganistanie - mówił o Ukrainie w ?Poranku Radia TOK FM? Adam Rotfeld. Dyplomata podkreślał wagę rozmów w Mińsku, które ostatecznie zakończyły się porozumieniem i ogłoszeniem zawieszenia broni.
Gościem Janiny Paradowskiej w "Poranku Radia TOK FM" był Adam Daniel Rotfeld, współprzewodniczący Polsko-Rosyjskiej Grupy do spraw Trudnych. - Teraz to już beznadziejnych - westchnęła prowadząca.

Jest porozumienie w Mińsku. Zawieszenie broni od niedzieli >>>

Rozmowa odbywała się w cieniu szczytu w Mińsku, gdzie przedstawiciele Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy negocjują warunki pokoju w Donbasie. Rozpoczęte wczoraj wieczorem rozmowy wciąż trwają. - Dramatyczne i ważne wydarzenie. Rzadko się zdarza, żeby szefowie państw prowadzili rozmowy bez przerwy do godzin porannych i by te nie były wciąż zakończone. Czy to wydarzenie przełomowe - czas pokaże. Należało jednak podjąć taką próbę, by zapobiec temu, co się stało na Ukrainie - zaznaczył Rotfeld.

"Ta wojna nie ma końca"

Niektórych komentatorów oburza fakt, że prowadzone są rozmowy z Rosją. - Jeśli chcemy poszukiwać rozwiązań na drodze dyplomatycznej, pokojowej, z natury rzeczy trzeba rozmawiać z przeciwnikiem, z tym, który jest odpowiedzialny za całe nieszczęście - podkreślał dyplomata.

Rotfeld przekonywał też, że podjęcie rozmów nie oznacza "kapitulacji Europy". - Żyjemy w czasach, kiedy wszystko jest przedstawiane w kolorach czarno-białych - stwierdził. - Podjęcie rokowań jest kapitulacją? Przecież ta wojna nie ma końca. Kiedyś wojny miały koniec, prowadzono je, by odnieść zwycięstwo. Jednak od zakończenia zimnej wojny mamy 220 konfliktów, które się nie kończą. Ta wojna, jeśli nie położyć jej tamy, będzie trwała bez końca. Jak w Palestynie, Iraku, Afganistanie - wskazywał Rotfeld, podkreślając że należy tego Ukraińcom "oszczędzić".

Putin się cofnie? "Koń jaki jest - każdy widzi"

Gość "Poranka Radia TOK FM" wskazywał, że Rosja po upadku ZSRR dąży do wywoływania konfliktów, które nie są rozstrzygane, a zamrożone. - Rosja uzna integralność terytorialną Ukrainy z Donbasem. Ale z drugiej strony te dwie prowincje nie będą Ukrainie podporządkowane, będą zasilane z zewnątrz. Rosja chce tylko, by Ukraina wzięła na siebie koszty odbudowy tych obszarów - zaznaczył Rorfeld.

Dyplomata podkreślał, że Ukraina ma fundamentalny problem odbudowy państwa. - Nie tylko gospodarki, ale całej sfery rządzenia - zaznaczył.

- Czy Putin się cofnie? - pytała Paradowska. - Mogę się odwołać do słynnej encyklopedii Chmielowskiego. Koń jaki jest - każdy widzi - rozłożył ręce Rotfeld.

Więcej o:
Komentarze (22)
Rotfeld: Wojna na Ukrainie, jeśli nie położyć jej tamy, będzie trwała bez końca
Zaloguj się
 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 4 razy -2

  Należało o tym myśleć i mówić zanim Majdan przerodził się w rewoltę, dyskryminującą 1/3 mieszkańców tego państwa.

 • dziadekjam

  Oceniono 13 razy -3

  Urodził się w Przemyślanach koło Lwowa w rodzinie pochodzenia żydowskiego;
  ----------------------------------------------------------------------------------------------------
  Kolejny "słowianin".

 • dziadekjam

  Oceniono 10 razy -2

  - Ta wojna, jeśli nie położyć jej tamy, będzie trwała bez końca.
  -------------------------------------------------------------------------------
  Tak jak każda wojna. A może ten wybitny "dyplomata" zna wojny, które się same skończyły?

 • observer48

  Oceniono 8 razy -2

  Niech Rosja odbudowuje Donbas i Łuhańsk. Ta wojna będzie jeszcze długo trwała, ale miejmy nadzieję, że przed międzynarodowymi sądami i trybunałami, ponieważ Ukraina powinna wytoczyć Rosji całą serię procesów tak o zbrodnie wojenne, jak odszkodowania i reparacje.

 • slowianska_dusza

  Oceniono 6 razy 4

  To nieudane porównanie: nie ma narodu krymskiego, tak jak jest naród słoweński, chorwacki, serbski. Słoweńcy sami się oderwali, bez pomocy "zielonych ludzików" z kraju sąsiedniego.

 • iremus

  Oceniono 14 razy -4

  Rotfeld: Wojna na Ukrainie, jeśli nie położyć jej tamy, będzie trwała bez końca
  __________________________________________________________________
  O to żeby trwała bez końca zadbają judziciele z III RP i Usa

 • stachkaz47

  Oceniono 14 razy -4

  Łajdaka poznasz na kilometr.
  Układ podpisany a ten dalej jątrzy pisiorek pieprzony.

 • siwywaldi

  Oceniono 22 razy -4

  Widać że Europa nie wyciągnęła zbyt wielu wniosków z Wojny Domowej na Bałkanach.

  Tam najlepiej na oderwaniu się od Jugosławii wyszła Słowenia, która zrobiła to jako pierwsza i uniknęła ofiar. Dokładnie w jej ślady poszedł Krym i ma teraz spokój.

  Prawdopodobnie reszta kraju, PODOBNIE jak Chorwacja, Bośnia i Serbia, MUSI spłynąć krwią, zanim politycy opanują się i UZNAJĄ rozpad Ukrainy za fakt.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX