Jak zmieniał się front w Donbasie? Ukraińcy stracili już trzecią część obwodów donieckiego i ługańskiego [MAPA]

Jak zmieniała się linia frontu od wrześniowych porozumień mińskich aż do dziś? Jeśli spojrzeć na mapę frontu, można zaobserwować, że ofensywa sił separatystów i rosyjskich żołnierzy przybiera na sile, gdy zapadają ważne polityczne decyzje.
Fot. Gazeta.pl

28 sierpnia. Widzimy na mapie, że teren zajęty przez separatystów to zaledwie jedna trzecia powierzchni obwodu donieckiego i bardzo mała część na południu obwodu ługańskiego. Cztery dni wcześniej regularne pododdziały armii rosyjskiej przekroczyły granicę we wschodniej Ukrainie. "Decyzja polityczna Kremla o rozpoczęciu bezpośredniej interwencji zbrojnej była najwyraźniej reakcją na groźbę faktycznego upadku tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Głównym celem rosyjskiej ofensywy jest zademonstrowanie władzom w Kijowie, że nie są one w stanie rozstrzygnąć konfliktu na drodze militarnej i konieczne jest podjęcie rozmów z separatystami i de facto z Rosją na temat ustroju politycznego i statusu geopolitycznego Ukrainy" - pisali analitycy OSW.

18 września. Tuż przed samym zawarciem pokoju mińskiego mapa frontu zmieniła się diametralnie. Separatyści zdołali przebić swój korytarz aż do Morza Azowskiego. Zdążyli przed zawarciem memorandum w Mińsku, który zakłada m.in. zawieszenie broni, uwolnienie przez obie strony jeńców i zakładników, wycofanie separatystycznych oddziałów zbrojnych i najemników, a także sprzętu wojskowego z terytorium Ukrainy, przeprowadzenie w grudniu 2014 roku na terenach kontrolowanych przez separatystów przedterminowych wyborów lokalnych zgodnie z prawem ukraińskim i nadanie tym terytoriom odrębnych praw w sferze gospodarczej i kulturalnej oraz utworzenie 30-kilometrowej strefy buforowej oddzielającej walczące strony. Ani jeden z tych punktów nie został dotychczas zrealizowany w pełni.

Od 8 października do 29 grudnia widzimy na mapie, że linia frontu nieznacznie przesuwa się na zachód wokół najważniejszych strategicznie punktów dla obu stron: wokół Mariupola - "bramy" na Krym, wokół "kotła debalcewskiego", czyli "klinu" między DRL i ŁRL oraz wokół Bachmutki - trasy, która przebiega od granicy ukraińsko-rosyjskiej i przebiega na północ od Ługańska. Jej zdobycie może zagrodzić Ukraińcom drogę M03 pod Artemiwskiem, która wiedzie do "przyczółka debalcewskiego".

28 stycznia. Przed kolejnym mińskim szczytem (Mińsk-2) mapa frontu znów zmienia się na niekorzyść Ukraińców. Rosyjskie wojska i sprzęt napływają regularnie do Donbasu. Ostrzeliwany jest aktywnie Mariupol i Debalcewe. Separatyści twierdzą, że zdobyli "przyczółek debalcewski" 10 lutego. Dziś rebelianci i rosyjskie wojsko kontrolują blisko trzecią część obwodów donieckiego i ługańskiego.

24 lutego. Mapa frontu po porozumieniu Mińsk-2 zmieniła się na niekorzyść Ukraińców. Zawieszenie broni nie było respektowane, Ukraińskie wojska nie wycofały się z "debalcewskiego kotła", a siły rosyjskich wojsk i separatystów zdecydowały o ofensywie na Debalcewe. Po tygodniu walk, miasto się poddało i przeszło w ręce przywódców samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. Tym samym kocioł się zamknął, a klin między DRL i ŁRL przestał istnieć. Front nieznacznie przesunął się na zachód, szczególnie w okolicach Doniecka. Walki wciąż trwają o Tałakiwkę koło Mariupola, Piski koło Doniecka, Switłodarsk koło Debalcewego i Stanicę Ługańską pod Ługańskiem.

Co oznacza zmiana linii frontu podczas dzisiejszego szczytu w Mińsku? >>>

Gdzie na mapie frontu są punkty strategiczne i dlaczego? >>>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (19)
Jak zmieniał się front w Donbasie? Ukraińcy stracili już trzecią część obwodów donieckiego i ługańskiego [MAPA]
Zaloguj się
 • asxc

  Oceniono 7 razy 1

  Nie nazywajcie ich separatystami bo to już nudno. Może lepiej by było żołnierze koalicji prorosyjskiej ? Przecież nawet z mapy widać że ruskie wjechali na ukrainę przy poparciu miejscowej też rosyjskiej ludności. Ciekawe jakie są prawdziwe dane strat w sprzęcie. Ile np ukraińcy zdołali zestrzelić czołgów. Jeżeli nie zestrzelili ani jednego to śmiech na sali z taką armią. Niech się od razu poddadzą albo przynajmniej kupią jakieś nowsze rakiety od wuja Sama. Bieganie z tym rurkami 1wszej generacji przeciw czołgom T 90 nie przynosi chyba żadnych rezultatów.

 • ax_xa

  Oceniono 11 razy 5

  kiedy rozpoczęły się walki z separatystami Ukraina była przed wyborami a Turczynow jako pełniący obowiązki nie chciał decydować przed wynikami wyborów. Poza tym Ukraina (podobnie jak Polska) na mocy umów międzynarodowych zredukowała armie i uzbrojenie. Poza tym nikt w Kijowie nie chciał prowadzić wojny z ludźmi żyjącymi w Donbasie !!!
  Potem okazało się, że obrona militarna rozpoczęła się zbyt późno i nikt nie chce pomóc Ukrainie, realnie, chociaż dyplomatycznie Unia puszy piórka. Państwa unijne , a zwłaszcza elity polityczne zbyt mocno są powiązane finansowo z Rosja, by działać otwarcie i zdecydowanie. Nie będą tracić dochodowych interesów dla życia i pokoju mieszkańców Donbasu. Niestety, taka jest prawda..

 • wg1976

  Oceniono 25 razy 15

  Dlaczego Ukraińcy dotychczas nie ogłosili powszechnej mobilizacji? Nie chcą walczyć o własne ziemie? Przecież nikt za nich tego nie będzie robił.

 • pregierz

  Oceniono 21 razy 7

  Oddawać co Chruszczow ukradł i bedziecie mieli spokój.

 • bandera_chujlo

  Oceniono 144 razy -46

  Na Kijów !

 • bandera_chujlo

  Oceniono 129 razy -83

  POroch do PO

 • czcze_gadki

  Oceniono 286 razy -66

  Stracili to czego nigdy nie mieli. Właściwa, etniczna Ukraina powinna mieć obszar 1/3 Polski i tyleż obywateli, reszta w granicach dziejszej UPAiny to Rosjanie, Polacy, Węgrzy, Rumuni, trochę Greków nie mający w UPAiną nic wspólnego.

 • kermit.dolomit

  Oceniono 137 razy 89

  Ukraińcy stracili już trzecią cześć obwodu donieckiego i ługańskiego

  Po podpisaniu dokumentów porozumień mińskich stracą cały doniecki i ługański

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX