Kidawa-Błońska: Rządowy projekt in vitro dostępny nie tylko dla małżeństw

- Mam nadzieję, że w Platformie jest determinacja dla uchwalenia ustawy o in vitro - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska, rzeczniczka rządu, w "Kontrwywiadzie RMF FM". Odniosła się też do odrzuconego przez rząd podwyższenia kwoty wolnej od podatku. - Wszyscy chcą niższych podatków - stwierdziła.
- Po rozmowach w klubie i z ministrami widać, że jest chęć, żeby to wreszcie uchwalić - mówiła o rządowej ustawie o in vitro Małgorzata Kidawa-Błońska w RMF FM.

In vitro? "Nie można ograniczyć dostępności"

- Jeżeli chcemy, żeby metoda in vitro była skuteczna, to zarodki muszą być mrożone - powiedziała. Stwierdziła też, że in vitro dostępne będzie nie tylko dla małżeństw. - Nie można ograniczyć dostępności - odpowiedziała Kidawa-Błońska. Dodała, że w ustawie będzie zapis, że z in vitro będą miały prawo skorzystać pary, które przeszły całą procedurę leczenia. - In vitro nie może być na zawołanie - podkreśliła.

Kidawa-Błońska pytana o odrzucenie przez koalicję projektu podniesienia kwoty wolnej od podatku odpowiedziała: - Wszyscy chcą niższych podatków, ale też wszyscy chcą, żeby państwo realizowało ich oczekiwania, i na to muszą się znaleźć pieniądze. Może pomyślimy o tym w 2017 r.

CBA u Biernata? "Rutynowe działanie"

Rzeczniczka rządu skomentowała także zainteresowanie CBA Andrzejem Biernatem, ministrem sportu. - To jest rutynowe działanie. Wszyscy posłowie są sprawdzani, a co jakiś czas kilkudziesięciu posłów przechodzi dodatkową kontrolę - oceniła Kidawa-Błońska. - Minister był u pani premier i powiedział, że jego zdaniem nie ma cienia wątpliwości, że ten samochód kupił z kredytu - powiedziała. Kidawa-Błońska pytana o to, czy Andrzej Biernat zostanie sekretarzem generalnym PO, odpowiedziała, że "jeżeli będą wybory, to na pewno tak".

Kidawa-Błońska z uznaniem wypowiedziała się też o wyborczej konwencji Andrzeja Dudy, kandydata PiS na prezydenta. - Andrzej Duda pokazał, że ma potencjał. Pokazał, że jest tym drugim politykiem, który będzie się liczył w wyborach prezydenckich - powiedziała. - PiS osiągnął dobry poziom - dodała. 1:0 dla Dudy? - Nie można skromnej Rady Krajowej PO porównać z konwencją, która trwała wiele godzin i była dobrze wyreżyserowana - zaznaczyła rzeczniczka rządu.

Według Kidawy-Błońskiej Bronisław Komorowski jest na dobrej drodze, by wygrać wybory, bo ma bardzo duże poparcie. - Zaangażowanie PO w kampanię będzie bardzo duże - zapewniła.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (68)
Kidawa-Błońska: Rządowy projekt in vitro dostępny nie tylko dla małżeństw
Zaloguj się
 • kor102

  Oceniono 2 razy 2

  Kidawa-Błońska: Rządowy projekt in vitro dostępny nie tylko dla małżeństw
  ------
  Czyżby babci coś przyszło na starość do głowy?

 • plautilla

  Oceniono 3 razy -1

  Konwencja zawiera bardzo radykalną definicję terminu gender, którą wprowadzono pod wpływem największej homoseksualnej organizacji lobbystycznej w trakcie negocjacji tekstu. Jako kobieta będzie mógł występować teraz w świetle prawa szminkujący się mężczyzna.
  Dokument ten stanowi więc klin wbity w dość koherentny system prawa polskiego
  i będzie służył jego dezintegracji.
  Ograniczenie praw rodziców
  Przyjęty przez Sejm dokument mocno destabilizuje system prawa rodzinnego, który obecnie nie bierze pod uwagę jakiegokolwiek innego rozumienia płciowości niż jako spójnej tożsamości ujmującej w harmonijny sposób zarówno wymiar psychofizyczny, jak i społeczno-kulturowy.
  Wprowadzenie alternatywnego sposobu pojmowania płciowości będzie prowadzić do zasadniczej destabilizacji prawa, które będzie dalej rzutować na wszystkie instytucje prawne, dla których zróżnicowania płciowe między mężczyznami a kobietami są istotne, czyli np. prawo małżeńskie. Będzie to miało wpływ na sytuację rodzin.
  Ponadto zobowiązanie się do promowania genderowych eksperymentów na wszystkich poziomach i we wszystkich rodzajach edukacji będzie istotnie ograniczać konstytucyjne prawa rodziców do wychowania dzieci. Natomiast wykorzenianie stereotypów płciowych będzie oznaczało systematyczną rekonstrukcję naszej kultury prowadzoną metodami administracyjnymi.
  /więcej w : z rp.pl/
  Autor : Aleksander Stępkowski jest prawnikiem, prezesem Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris

 • plautilla

  0

  KidawaB : komu ustawkę ? Komu ? Bo idę do domu !

 • aeromonas

  Oceniono 5 razy 1

  Konwencja przeciw przemocy domowej podpisana. Teraz kolej na ustawę bioetyczną oraz o związkach partnerskich. Pani Premier - do dzieła - proszę przekonać parlamentarną większość. W nagrodę - będziemy głosować na PO i 3 kadencja znajdzie się w zasięgu ręki.

 • staem

  Oceniono 9 razy -1

  Wytworzyło się lobby dla in vitro.
  Uzyskuje się informacje,że zaangażowani są do tego "wielcy" specjaliści, którzy z uporem godnym profitów jakie otrzymują od klinik in vitro twierdzą, że in vitro to jest nieszkodliwe i uszczęśliwia pary chcące mieć dzieci.
  Jednak uzyskuje się również informacje , że owo lobby niszczy w zarodku każde informacje o szkodliwości in vitro dla niektórych płodów.
  Tak do 12 tygodni , czyli w okresie odpowiedzialności owych klinik in vitro, trudno zaobserwować negatywne skutki niektórych zapłodnień ale potem już nikt z tego lobby nie bada sprawy a ci którzy mówią o występujących komplikacjach są zakrzykiwani przez owych wynajmowanych specjalistów lobbujących tą metodę zapładniania.
  To wymaga dokonania krytycznej oceny stanu tej metody lobbowanej również przez polityków...nie wiadomo dlaczego bezkrytycznie...

 • 77alert

  Oceniono 6 razy -2

  Tylko dla małżeństw. Nie można krzywdzić małych chłopców oddając ich w ręce pary pederastów. Jakoś wszyscy znani pederaści zawsze chłopca biorą. A dziecko potrzebuje głównie matkę zwłaszcza w początkowym okresie.

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 12 razy -2

  Gnoje biorą się za szybkie wprowadzanie lewackich regulacji bo wiedzą że ich czas mija.
  Kolejna władza powinna w pierwszej kolejności odwołac wszystkie pomysły PO w kwestii gender, in vitro, związków partnerskich i wszystkiego co tym popaprańcom do pustych łbów na ostatni moment strzeli.
  Sprawy gospodarcze leżą, górnicy dostali swoje kosztem interesu Polski byle by tylko nie protestowali w czasie wyborów. Albo jesteśmy narodem ludzi w większości myślacych i odsuniemy te pijawki PO/PSL od władzy, albo jestesmy narodem debili i ci co wyjechali z tego grajdoła wygrali życie.

 • bator99

  Oceniono 9 razy 1

  Ja Pani Małgorzacie życzę wszystkiego najlepszego , bo jest to kobieta piękna, mądra i seksowna. Bardzo dobrze by było gdyby ta pani objęła jakieś ważne stanowisko ministerialne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX