UE zakaże wwożenia trofeów z polowań na lwy. W zachodniej Afryce zostało tylko 400 tych ssaków

400. Ta liczba powinna przerażać, bo odnosi się do lwów żyjących na wolności w zachodniej Afryce. Tylko tyle pozostało ich w tym rejonie, głównie z powodu kłusownictwa. UE postanowiła zakazać wwożenia na swój teren trofeów z polowań na te królewskie ssaki.
Decyzja ta spotkała się z zadowoleniem obrońców praw zwierząt. - To niezwykle ważny krok na drodze ku ochronie lwów i innych zagrożonych gatunków - powiedziała Catherine Bearder, członkini europarlamentu z ramienia liberałów. Jej słowa cytuje "The Parliament Magazine".

Trofea jak wyposażenie domu

Z badań przeprowadzonych w ubiegłym roku wynika, że w zachodniej Afryce na wolności żyje już tylko 400 lwów. Dotychczas znajdowały się one na liście gatunków chronionych w konwencji o międzynarodowym handlu związanym z zagrożonymi gatunkami flory i fauny. Handel częściami tych zwierząt był regulowany.

Jednakże zapisy ochronne nie dotyczyły trofeów myśliwskich, które były traktowane jak "element wyposażenia gospodarstwa domowego i rzeczy osobiste". - Ta luka w prawie umożliwiała ludziom dalszy handel upolowanymi zwierzętami jako niekonwencjonalnymi środkami leczniczymi - podkreśliła Bearder. - Pozwalała na import trofeów uzyskanych z zabijania lwów, które są na krawędzi wymarcia - dodała.

80 proc. nielegalnych trofeów wwieziono do Francji

Teraz się to zmieni. Zostanie zakazany import "lwich" trofeów myśliwskich z krajów takich jak Burkina Faso czy Benin. W latach 2008-12 do Unii Europejskiej wwieziono 1500 trofeów pochodzących z polowań na lwy. Większość z nich pochodziła z zamkniętych lwich kolonii z południa Afryki, ale były też odstrzeliwane zwierzęta żyjące na wolności - pochodzące z populacji skrajnie zagrożonych wyginięciem. 80 proc. z nich zostało wwiezionych do Francji.

- Unia powinna zobowiązać wszystkie kraje afrykańskie do monitorowania polowań na lwy, tak by sprawdzić, czy trofea zostały pozyskane bez zaburzania równowagi w przyrodzie - uważa Bearder.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (135)
UE zakaże wwożenia trofeów z polowań na lwy. W zachodniej Afryce zostało tylko 400 tych ssaków
Zaloguj się
 • spiewaksam

  0

  już po lwach. To, co zostanie, wkrótce będzie przypominać "myśliwskie" rasy psów z zachodu UE, co nie potrafią biegać, jeść, stać prosto. Będzie im trzeba pomagać nawet przy kopulacji. Czy w ogóle jesteśmy uprawnieni do używania zwrotu "pula genetyczna"? 400 sztuk?

 • arthurgordon

  0

  Podobno w Rosji organizuje sie wycieczki na polowania na somalijskich piratow.Oni/piraci/ sie mnożą jak szczury i kalachow ci u nich dostatek.To lepsze niz "na lwy by"...

 • micawber7

  Oceniono 1 raz -1

  Jesli sa slabe to musza zginac. Takie jest zycie. Slabe lwy nie maja prawa naturalnego zyc i musza poddac sie wiekszym drapieznikom. Tak dziala rynek.

 • porque

  Oceniono 3 razy 1

  Haha, UE reaguje:)))) Z pewnoscia zaproponuja przepis, w ktorym hieny i inne drapiezniki beda mogly zaliczac sie do rodziny lwow...

 • kieszonkowiec12

  Oceniono 2 razy 0

  Człowiek zabija wszystkie inne gatunki i to skutecznie. Czemu nie może tak skutecznie zabijać innych ludzi? Byłoby na świecie więcej miejsca dla normalnych oraz reszty gatunków. Ja chcę popielniczkę z dłoni człowieka i czaszkę ludzką jako nocnik.

 • wuk4

  Oceniono 9 razy 7

  Dziwie się, dlaczego dopiero teraz UE wprowadza taki zakaz.

  Wyjeżdżających na polowania na lwy czy słonie powinno się dodatkowo piętnować w mediach jak pedofili czy gwałcicieli.

 • makaron530

  Oceniono 2 razy -2

  Nie mam zdania na ten temat, wiem za to jedno, Unia zakazuje, zabrania tylko w Europie a to nie cały świat, co to da? Poza tym, Unia ochrania zwierzęta nie występujące w Europie i tam gdzie występują są tępione ze względów bezpieczeństwa np. anakonda.

 • jan_sobczak1

  Oceniono 4 razy 0

  Chrześcijanie w krajach arabskich też są na wymarciu.Czy można mieć nadzieję że EU zakaże wjazdu kozojebc*m na teren europy?

 • 2pier

  Oceniono 4 razy 0

  Czyncie sobie ziemie poddana. Wiec o co chodzi?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX