Wybory prezydenckie 2015. Sikorski ogłosił datę wyborów: Odbędą się 10 maja

- Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja - ogłosił na konferencji prasowej marszałek Sejmu Radosław Sikorski. Ewentualna druga tura głosowania odbędzie się dwa tygodnie później, czyli 24 maja.
To oznacza, że wybory prezydenckie odbędą się tydzień po święcie 3 maja. Komentatorzy zwracali uwagę, że co prawda możliwe są trzy różne daty wyborów, ale istnieją terminy pod wieloma względami lepsze dla urzędującego prezydenta, np. 10 maja. Dlaczego? Tydzień wcześniej Bronisław Komorowski będzie się udzielał w mediach podczas świąt narodowych - 1 maja w Święto Pracy, 2 maja - w Dzień Flagi i 3 maja - w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.Dodatkowo, dwa dni przed tym terminem wyborów - 8 maja - na Westerplatte odbędzie się konferencja historyków i polityków na temat Europy po II wojnie światowej. Gospodarzem, oczywiście, będzie Bronisław Komorowski. Mówiło się też o dacie 17 maja - ale byłaby to ostatnia możliwa data przeprowadzenia wyborów (wg terminów konstytucyjnych).

Kto kandyduje?

Wciąż brakuje oficjalnej deklaracji o starcie urzędującego prezydenta. Co prawda Bronisław Komorowski otwarcie już mówi o wystąpieniach programowych czy kontynuowaniu pewnej linii swojej prezydentury, jednak z ogłoszeniem swojej decyzji - oficjalnie - jeszcze się wstrzymuje. Wiadomo, że prezydent ma wystąpić na piątkowej radzie krajowej Platformy Obywatelskiej (która zadeklarowała poparcie dla Komorowskiego).

To tam możemy się spodziewać szczegółów co do jego startu. Na razie, wedle wszystkich przeprowadzonych sondaży, prezydent cieszy się tak dużym poparciem, że dzisiaj wygrałby już w pierwszej turze.

Kandydatem PiS będzie Andrzej Duda

Wiemy na pewno, że kandydatem Prawa i Sprawiedliwości będzie Andrzej Duda. Objeżdża teraz powiaty, a w sobotę ma wystąpić na konwencji prezydenckiej PiS. Będzie to oficjalny start kampanii prezydenckiej dotychczasowego europosła tej partii. Jego poparcie waha się w okolicach 20 proc.

Z kolei Sojusz Lewicy Demokratycznej wystawia Magdalenę Ogórek. Trudno o niej cokolwiek napisać, ponieważ SLD pieczołowicie "ukrywa" swoją kandydatkę - niewiele wiadomo o jej programie. W sondażach nie przebiła jeszcze granicy 10 proc. poparcia.

Z partii parlamentarnych kandydatami są: Janusz Korwin-Mikke (partia KORWiN, do niedawna KNP), Janusz Palikot (Twój Ruch), Adam Jarubas (PSL) i Anna Grodzka (Zieloni).

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (247)
Wybory prezydenckie 2015. Sikorski ogłosił datę wyborów: Odbędą się 10 maja
Zaloguj się
 • zygosz

  Oceniono 2 razy 0

  PiS zwyciezy !

  Komorowski nie zyciezy ,narod
  nie przezylby tej kleski.
  Narod tez nie pozwoli ,aby mlodzi
  wciaz pozostawali w obcej niewoli.
  Teraz przy urnach nie bedzie to juz
  chwila trudna na liscie bedzie kandydat
  sprawiedliwy oczywiscie.

  To jemu glos oddamy ,bo tylko z prezydentem
  Duda uratujemy kraj przed nieuchronna zguba.
  To on wstawi czola i nowa sila narod do zycia
  przywola ,tu kazdy zbuduje dom I rodzine swa..
  Nigdy juz dziecko nie zaplacze za ojcem tulaczem.
  Tu pod ojczystym niebem bedziemy sie goscic polskim chlebem.

 • hastatrespasos

  Oceniono 1 raz 1

  To moja autoerrata, bo zginęła moja końcówka sprzed chwili:MOŻE TO WŁAŚNIE ZMOBILIZUJE ANTYPISOWCÓW, PRAGNĄCYCH ZACHOWANIA W POLSCE DEMOKRACJI, ABY MASOWO GŁOSOWAĆ NA BR. KOMOROWSKIEGO
  PO TO, ŻEBY KACZY KANDYDAT DUDA ZOSTAŁ ZNOKAUTOWANY JUŻ W I RUNDZIE.

 • hastatrespasos

  Oceniono 1 raz 1

  Jak było do przewidzenia, ten termin nie pasuje opozycji, która ośmiesza się swymi kandydatami wyciąganymi z kapelusza. Wcześniejsze daty, w początku maja były wykluczone, ze względu na inne bardzo ważne wydarzenia z udziałem prezydenta Komorowskiego. A późniejszy termin, 17 maja, też nie odpowiadałby opozycji, zwłaszcza SPISKOWI. Nawet gdyby przypadkiem marszałek Sejmu wyznaczył elekcję o tydzień później, na 17 maja, Bezprawie i Niesprawiedliwość też znalazłoby powód do krytykowania takiej decyzji. Ponieważ będziemy wybierać prezydenta RP w nieszczęsną, kolejną miesięcznicę smoleńską, pierwszą po piątej rocznicy tragicznej śmierci 96 ludzi w katastrofie prezydenckiego Tu-154M, SPISEK dostał nowy argument do wywoływania w tym właśnie dniu nowych prowokacyjnych burd, pod hasłem rzekomego zamachu Tuska i Putina na Lecha K. Ta zbieżność nie jest wygodna dla nikogo. Zwiększa groźbę ulicznych prowokacji spiskowców. Ale może to właśnie zmobilizuje antypisowców, pragnących zachowania w Polsce demokracji, aby masowo głosować na Br. Komorowskiego

 • plautilla

  Oceniono 2 razy -2

  Atrapą "głowy" Państwa Polskiego zwaną "prezydentem" jest sowiecki agent, działający w polskich Wojskowych Służbach Informacyjnych, który pierwsze co zrobił w kilka godzin po zamachu w Smoleńsku jako p.o. Prezydenta to przejął tajny aneks do raportu WSI w którym na podstawie zebranych dokumentów obecna Głowa Państwa odegrała negatywną rolę dla bezpieczeństwa i suwerenności Państwa Polskiego. Dziadek Prezydenta Komorowskiego Osip Szczynukowicz, jak i ojciec Zygmunt Komorowski działali na szkodę Państwa Polskiego, pierwszy walcząc w 1920 r przeciwko Polsce, drugi będąc oficerem LWP był także sowieckim agentem.
  3obieg.pl/stop-praniu-mozgow-zatajane-wstydliwe-fakty-o-komorowskim-dziadek-komorowskiego-rezun dziadek Komorowskiego zbój z UPA oraz przeszłość B. Komorowskiego
  niepoprawni.pl/blog/2218/stop-praniu-mozgow-zatajane-wstydliwe-fakty-o-komorowskim-dziadek-komorowskiego-rezun

 • Adrian Brożyna

  Oceniono 1 raz -1

  a wedlug mnie to niech se robia 29 lutego i tak ten kraj jest juz roz......any. Tylko tez polacy nie wezna sie w garsc. Nie glosowac !!! kazdy by tak zrobil to by nie mogli wybrac. to by byla taka wojna przeciwko rzadu. A nie jakies smieszne zamieszki gornikow !!!!

 • henryk57

  Oceniono 1 raz -1

  Jestem pełen podziwu dla geniusz śp. L.Kaczyńskiego że przewidział wybory na 10 V 2015 roku.Jest to chyba pierwszy przypadek w nowożytnej historii świata.

 • notremak

  Oceniono 3 razy 1

  Pisi nielichej sraczki dostali!
  Moskwa tę maciorewiczową bandę podsterowała?

 • felekstankiewicz

  Oceniono 5 razy -1

  Malymi literami mozna wyczytac ze delegacjia "Naszego" rzadu na dzien zwyciestwa do Moskwy sie nie wybiera,natomiast urzadza jakas smieszna konferencjie.Podejrzewam ze gosciem honorowym bedzie Krol Czekolady....niby to smieszne,ale czytajac te bzdury jakos nie do smiechu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX