Bitwa związkowców z policją. Wielowieyska: Sytuacja wymknęła się spod kontroli

- Trzeba wezwać związkowców do opanowania - mówiła w Poranku Radia TOK FM Dominika Wielowieyska. W Jastrzębiu-Zdroju pikieta pod siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej przerodziła się w starcia z policją. - Nie wolno tego tolerować, mam nadzieję, że rząd nie ustąpi związkowcom - podkreślała publicystka.
Wczorajsza pikieta pod siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej zamieniła się w regularną bitwę. Górnicy próbowali się wedrzeć do siedziby spółki. Policja użyła broni gładkolufowej, są osoby ranne. - Trzeba wezwać związkowców do opanowania. To oni biorą odpowiedzialność za zamieszki i należy ich z tego rozliczyć - mówiła w Poranku Radia TOK FM Dominika Wielowieyska.

"Podgrzewanie atmosfery zawsze się mści"

Zdaniem publicystki częściową odpowiedzialność za zajścia w Jastrzębiu-Zdroju ponosi Piotr Duda, szef "Solidarności". - Duda podczas różnych demonstracji próbował utrzymać spokój, ale teraz sytuacja wymknęła się spod kontroli - mówiła. - Ale kiedy Sejm pracował nad ustawą o restrukturyzacji górnictwa, Duda krzyczał, że związkowcy znają adresy śląskich posłów, co było wręcz groźbą samosądu. Takie podgrzewanie atmosfery zawsze się mści. Nie wolno tego tolerować, mam nadzieję, że rząd nie ustąpi związkowcom - podkreślała prowadząca Poranek Radia TOK FM.

Wielowieyska przypomniała, że JSW, podobnie jak inne spółki węglowe, znajduje się w trudnej sytuacji. Mimo to nie redukuje kosztów, czego przykładem ma być dopłacanie przez firmę do zwolnień lekarskich. Dzięki temu pracownik na urlopie zdrowotnym dostaje 100 proc. pensji. Publicystka zauważyła, że przez to załoga jest "chorowita" i wszyscy chodzą na zwolnienia. Bo to się opłaca. - Sama bym chętnie z czegoś takiego skorzystała - stwierdziła.

"Rząd nie może ustąpić"

- Kiedy jest najwyższy czas, by pójść po rozum do głowy i ustawić te koszty na rozsądnych zasadach, demonstranci chcą się wedrzeć do spółki. Łamanie prawa powinno być napiętnowane i jeśli rząd ustąpi w sprawie JSW, to będzie gigantyczna porażka - skwitowała.

Więcej o:
Komentarze (44)
Bitwa związkowców z policją. Wielowieyska: Sytuacja wymknęła się spod kontroli
Zaloguj się
 • better.life

  Oceniono 3 razy -1

  Roszczeniowej hołocie należy się solidny łomot jak za PRL-u. Wypchnąć ich na samozatrudnienie i niech pracują na akord.

 • ryllaa

  Oceniono 10 razy -2

  Wyciąć w pień tych darmozjadów i warchołów! Gorącym żelazem!

 • koszerne_duperele_michnika

  Oceniono 8 razy 4

  .
  .
  No to w koncu jak wyszedl ten zydowski okragly stol ?.
  .
  Czy ktos wtedy przewidywal taka sytuacje, ze polski robotnik bedzie palowany przez Policje na ulicy ?
  I to za konstytucyjne prawo do demonstracji i wolnego slowa ?
  .
  A co na to zydowskie pismactwo ?
  .
  Odpowiedz powyzej !
  .
  ''nie wolno tego tolerowac''
  ''rzad nie ustapi'' ,
  ''najwyzszy czas by pojsc po rozum do glowy ''
  .
  Przeciez to sa doslowne cytaty czerwonego Gomolki, na kilka godzin przed strzalami w Gdansku w 1970 roku.
  .
  ''bron gladkolufowa '' - mam nadzieje, ze zaden z psow nie pomyli lufy, bo bedzie rewolucja.
  .
  .

 • krakow-paryz

  Oceniono 6 razy 0

  Łopata wygląda zawsze tak samo. Hanysy do roboty w budownictwie.

 • mam.swoj.mozg

  Oceniono 15 razy 5

  Zwyczajnie, kolejny etap szantażowania rządzących. Skąd my to znamy - ten sam scenariusz od lat '90 - bójki, palenie kukły, palenie opon, gwizdki, manifestacje. Warcholstwo górnicze złapie się każdej metody byleby tylko wyszarpnąć więcej z naszych kieszeni na utrzymanie tłustych związkowych tyłków. WSZYSCY wiedzą, że ten strajk ma nic innego na celu jak doprowadzić do przywrócenia do pracy 10-ciu zwolnionych warchołów, którzy wylecieli za przeprowadzenie nielegalnego strajku, z pogwałceniem zasad BHP, narażenie życia górników i narażenie kopalni i spółki na milionowe straty. Gdyby to się działo w mojej firmie, to ci wszyscy ludzie by beknęli i dostali po pensjach, może by im się w końcu naprawił światopogląd.

 • Maciej Senw

  Oceniono 10 razy 2

  Ze zdjęć wynika, że średnia wieku na demonstracji to jakieś 18-19 lat. Tacy młodzi górnicy....? A mówią, ze pracy dla młodzieży nie ma , a jej samej pracować się nie chce;-)))

 • limes-inferior

  Oceniono 15 razy 3

  fakiba i ceng neng jpeng
  jakie sa zarobki prezesow ktorzy sa z nadania PELO??

 • limes-inferior

  Oceniono 17 razy 1

  to dzisiaj brygady ZOMO beda Strzelac do rolnikow??
  potem do kazdej grupy spolecznej ktora bedzie walczyła o swoje prawa??
  witamy w swiecie PELO...

 • Ryszard Kubaszko

  Oceniono 17 razy -9

  Pani Wielowieyska zazdrości górnikom 100% pensji na zwolnieniu chorobowym, ale przecież nie ma obowiązku bycia "dziennikarzem" i nic nie stoi na przeszkodzie, by została górnikiem i pozbyła się złych emocji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX