Piskorski znów bryluje w rządowych mediach rosyjskich. "Fala banderowskich imigrantów zalewa Polskę"

- Na Ukrainie istnieje neonazistowski reżim - mówił wiceprzewodniczący Samoobrony Mateusz Piskorski w rosyjskiej telewizji Pierwyj Kanał. - Polskę zalewa fala banderowskich imigrantów - alarmował. To nie pierwsze takie wystąpienie. Piskorski to stały bywalec proreżimowych mediów.
W wieczornym, ponadgodzinnym programie publicystycznym "Czas pokaże" na antenie telewizji "Pierwyj kanał" pochylono się nad zagadnieniem relacji Rosji z Europą. Wśród gości był amerykański fotoreporter Edward Opp, niemiecki dziennikarz Urlich Heiden oraz polski politolog, dyrektor Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych - Mateusz Piskorski.

"Neonaziści znajdują się już na terenie Polski"

W swojej płomiennej mowie Piskorski zwrócił się do Heidena: "Na Ukrainie istnieje neonazistowski reżim. I wy o tym bardzo dobrze wiecie" - mówił i dodał: "Gdyby u was w Niemczech wasz kanclerz odwoływał się do słów Hitlera, wy byście powiedzieli, że jest to reżim neonazistowski. Obecnie prezydent Ukrainy wprost odwołuje się do Bandery. Nazywają go bohaterem. Śledźcie uważnie doniesienia z Ukrainy" - nawoływał.

Po czym skierował swoje słowa do Edwarda Oppa: "Policzcie, ilu Polaków chce waszej amerykańskiej armii i NATO na naszym terenie. Czy wy rozumiecie, że teraz nie można pogłębiać atmosfery wojskowego zagrożenia?" - pytał. Stwierdził też, że to Amerykanie prowadzą wojnę informacyjną nie tylko przeciw Rosji, ale całej Europie. "My to już odczuwamy. Fala banderowskich imigrantów zalewa Polskę. Popatrzcie, co się dzieje. Neonaziści znajdują się już na terenie Polski. To są ludzie z zachodnich części Ukrainy" - podkreślił.

Całość nagrania można obejrzeć tutaj. Wystąpienie Piskorskiego zaczyna się w 50. minucie nagrania:PSL, Samoobrona, geopolityka i Dugin

O Piskorskim nieraz było już głośno. I to nie ze względu na jego dokonania w kraju. W Polsce znany jest z tego, że w latach 2005-2007 był posłem Samoobrony, w której później przejął posadę wiceprzewodniczącego. Wcześniej był członkiem PSL. Założył też stowarzyszenie Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych, które teraz reprezentuje za wschodnimi granicami kraju. Na stronie stowarzyszenia można znaleźć m.in. analizy teorii Aleksandra Dugina.

Partnerem stowarzyszenia Piskorskiego jest rosyjski Instytut Nowych Państw, który kierowany jest przez właściciela agencji Regnum - Modesta Kolerowa. Regnum uważana jest za tubę propagandową Kremla, a historyk Kolerow (obecnie p.o. dyrektora generalnego) od paru lat uznany jest za persona non grata przez Łotwę, Litwę, Estonię i Gruzję. Ma to związek z jego mocnymi komentarzami: "Okupacja krajów bałtyckich nie leży obecnie w interesach Rosji. Ale jeśli okaże się korzystna, to nie ma żadnych formalnych przeszkód". Kolerow często udziela głosu byłemu posłowi Samoobrony na stronie swojej agencji.

"Poseł z Polski" angażował się i na Krymie, i na Majdanie

Piskorskiemu przyjrzała się "Gazeta Wyborcza" już rok temu. Paweł Gawlik w swoim tekście dość dokładnie prześwietla międzynarodowe dokonania Piskorskiego. Były poseł, który jeszcze rok temu funkcjonował w Rosji jako "poseł z Polski", był obecny m.in. na krymskim referendum: "Na Krymie nie było dotąd wyborów, które wzbudziłyby tak powszechny entuzjazm ludności" - relacjonował. Dodał, że ten entuzjazm tyczył się też Tatarów.

Komentował też wydarzenia na Majdanie na antenie Russia Today: "Widać duży profesjonalizm tych, którzy organizowali protesty. Słyszeliśmy o aktywności kilku ambasad i organizacji pozarządowych, które są finansowane i wspierane przez obce państwa".Jak pisze Gawlik, na działalność Piskorskiego na Krymie zwróciła uwagę Charkowska Grupa ds. Praw Człowieka. Prześwietliła jego sylwetkę i doszukała się informacji, że w latach 90. propagował koncepcje narodowego socjalizmu, nawoływał do "wychwalania Adolfa Hitlera". Były poseł był wówczas związany z neopogańskim ugrupowaniem Niklot, które jest obecnie częścią Ruchu Narodowego.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (705)
Piskorski znów bryluje w rządowych mediach rosyjskich. "Fala banderowskich imigrantów zalewa Polskę"
Zaloguj się
 • 0

  Polaków paranoja czy wada genetyczna czyli rusofobia...że też Rosjanie jeszcze n ie wstrzymali dostaw ropy i gazu do polski aby ta mogła znowu zrobić duży skok cywilizacyjny do tyłu... usa oczywiście od razu dostarczy gaz o 100 procent droższy

 • 8519tomek

  0

  A może warto posłuchać tego co mówi Pan Piskorski a nie komentarzy na temat tego co myslą polsko jezyczne media. Będzie to bardzo niekorzystne dla polskojęzycznych mediów manipulacji polska opinia publiczna na temat tego konfluktu ale tez i rzeczywistości spoleczno gospodarczej jaka jest w Polsce. To się wszystko laczy. W gruncie rzeczy to jest walka o wizje kraju. Nasza propozycja podeslania Balcerowicza Ukraincom jest kwintesencją jednej wizji, Wizji która obecnie dominuje w Polsce i rozumiem ze chodzi o to aby Ukraina stała się taka Polska Bis tylko jeszcze biedniejsza jeszcze bardziej ekspoatowana, A my czym jesteśmy ? Banana Republic of Poland bez podmiotowości, bez własnych firm, konkurującej z Bangladeszem o najprostrze miejsca pracy, zadluzajacej się aby realizować podstowowe potrzeby socjalne. I co Jaceniuk spec od przekrętów prywatyzacyjnych na Ukrainie zrobi im lepiej z Balcerowiczem ? Będzie 50 mln nowych niewolnikow bez zasobow, z golymi rekami do pracy, tego im zyczymy ? tego chcemy dla nich ? To wstyd i hanba......

 • dobrylos

  0

  śmierdzi wojną a żona mojego kumpla ma w głowie jak wysokimi alimentami dowalic swemu męzowi który spełnił jej marzenia o zbudowaniu własnego domu.

 • agencik07

  Oceniono 2 razy 0

  Czy tylko ja odnoszę wrażenie, że większość komentujących to pożyteczni idioci liżący rowa Putinowi?

 • benkenobik

  Oceniono 2 razy 0

  Przyjrzyjcie się na zdjęcia - tak wygląda debil!
  I do tego zdrajca!

 • benkenobik

  Oceniono 2 razy 0

  Co za kretyn!

 • matitalolo

  Oceniono 4 razy 0

  Agent przygotowywany przez ruskich do pełnienia funkcji w Priwislianskim Kraje.

 • jeruzalemo

  Oceniono 2 razy -2

  Idioci zawsze wyplyna, jak g...,p.Piskorski lubi plywac.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX