Zaufanie wśród wyborców innych partii? Komorowski wbija szpilę: ''PSL - 96 proc. Lewica - 85 proc., a wśród PiS...''

03.02.2015 07:59
- Lęk przed porażką spowodował szukanie zastępczych kandydatów, którym stawia się zadania niezupełnie związane z prezydenturą - mówił w Poranku Radia TOK FM prezydent Bronisław Komorowski, komentując stawkę w zbliżających się wyborach. Prezydent mówił też o polskim zaangażowaniu na Ukrainie. - Nie ma rady. Jesteśmy i będziemy w szpicy - zaznaczył.
Gościem Janiny Paradowskiej w Poranku Radia TOK FM był prezydent Bronisław Komorowski. Dziennikarka pytała głowę państwa o kontrkandydatów w zbliżających się wyborach prezydenckich. Zauważyła, że żaden z ważnych liderów politycznych nie startuje. - Ściera się pan z kandydatami zastępczymi - powiedziała.

"Lęk przed porażką"

- Trąciłoby hipokryzją, gdybym powiedział, że zależało mi na tym, by wszyscy liderzy partyjni wystartowali przeciwko mnie - odparł Komorowski. Po chwili dodał, że "elementem zniechęcającym liderów do stawania w szranki" było wysokie poparcie dla jego kandydatury w elektoratach różnych partii. Prezydent zauważył, że cieszy się zaufaniem przygniatającej większości elektoratu PO (92 proc.), PSL (96 proc.), lewicy (85 proc.), a nawet 50 proc. wyborców PiS.

- Lęk przed porażką spowodował szukanie zastępczych kandydatów, którym stawia się zadania niezupełnie związane z prezydenturą - ocenił Komorowski. - Jedni mają zastąpić prezesa, drudzy mają utorować drogę do wyborów parlamentarnych, trzeci mają przypomnieć o istnieniu jakiejś formacji. To normalne w demokracji, ale idzie za tym pewna groźba. Wyborcy powinni wiedzieć, że wybory prezydenta to jakieś ukoronowanie. To kwestia szacunku do państwa polskiego - podkreślił.

"Czy partyjni liderzy pomyśleli o państwie polskim?"

- Zastanawiam się, jak ja bym zareagował, nie mając wystarczającego doświadczenia z zakresu polityki obronnej, zagranicznej, legislacji, kiedy ktoś by mi złożył propozycję kandydowania - wskazał Komorowski. - Mam nadzieję, że zastanowiłbym się, czy to wyjdzie na dobre Polsce. Mam nadzieję, bo nie jestem pewien, czy też nie przykryłbym tego tłumaczeniami "nieważne, może się wylansuję". Ale to pytanie do liderów partyjnych i kandydatów: czy pomyśleli z troską, czy ich kandydowanie wzmocni państwo polskie, autorytet głowy państwa? - wskazywał prezydent.

Paradowska pytała też, czy prezydent jest rozczarowany tym, że PSL nie poparło jego kandydatury i wysunęło własnego kandydata. - PSL było w trudnej sytuacji i nie zamierzam wnikać w motywacje partii politycznej - odparł Komorowski. A po chwili dodał, śmiejąc się: - Dla mnie jest ważne, że ze wszystkich badań opinii publicznej wynika jednoznacznie, że w kręgu wyborców PSL cieszę się największym zaufaniem, sięgającym 96 proc. - zaznaczył.

"Sami kręcilibyśmy bat na własne plecy"

Prezydent sporo mówił też o sytuacji na Ukrainie. Paradowska pytała go, jak należy dziś określić polską politykę wobec tego kraju. Zauważyła, że choć nie było to naszą intencją, nagle znaleźliśmy się w "szpicy" działań przeciw Rosji.

- Myślę, że na szczęście polska polityka nie stawiała nigdy sprawy tak, że nie mamy być w szpicy - zaznaczył Komorowski. - Jesteśmy bezpośrednim sąsiadem Ukrainy i to co się dzieje w relacjach rosyjsko-ukraińskich w stosunku do innych narodów, nas dotyczy w najwyższym stopniu. Nie musimy być w szpicy? Tak mogą myśleć Hiszpanie. Polska jest i będzie w szpicy działań na rzecz zakończenia konfliktu nie poprzez triumf militarny silniejszego nad słabszym, czyli Rosji nad Ukrainą. Bo inaczej sami kręcilibyśmy bat na własne plecy - podkreślał prezydent. Dodał, że Polsce powinno zależeć przede wszystkim na odbudowie fundamentów zaufania między Unią Europejską a "potężnym sąsiadem rosyjskim".

"Nie bądźmy bardziej papiescy od papieża"

Prezydent zaznaczył też, że pomysły o wysyłaniu polskich żołnierzy do Donbasu to "nonsens". - Ale sprzedawanie uzbrojenia jest rzeczą normalną. Nikt nie ogłosił embarga na sprzedaż broni ani do Rosji, ani do Ukrainy, więc nie bądźmy bardziej papiescy od papieża - stwierdził.

Zaznaczył też, że Polska musi wpisywać się w szerszy front działań wobec Rosji. - Nie jesteśmy odrębnym bytem. Namawiamy UE do wewnętrznego kompromisu jak najbliżej oczekiwań i potrzeb Ukrainy. Jeśli sami będziemy prowadzić politykę w tak istotnych sprawach, będziemy słabsi, a nasza pomoc będzie mniej licząca - podkreślił Komorowski.

Całą rozmowę zobaczysz tutaj:Zobacz także
Komentarze (47)
Zaufanie wśród wyborców innych partii? Komorowski wbija szpilę: ''PSL - 96 proc. Lewica - 85 proc., a wśród PiS...''
Zaloguj się
 • kain_brat_abla

  Oceniono 1 raz 1

  Nikt nie ogłosił embarga na sprzedaż broni ani do Rosji, ani do Ukrainy - Rosja i Ukraina są w czołówce światowych eksporterów uzbrojenia. ;)

 • plautilla

  Oceniono 1 raz 1

  3obieg.pl/stop-praniu-mozgow-zatajane-wstydliwe-fakty-o-komorowskim-dziadek-komorowskiego-rezun
  dziadek Komorowskiego zbój z UPA oraz haniebna przeszłość B. Komorowskiego
  Po poznaniu tego zrozumie się, dlaczego Komorowski w listopadzie 2014r. podpisał ustawę o niekaraniu śmiercią zdrajców w Polsce.

 • plautilla

  0

  W.Churchill , jak prorok widział, że Polską rządzili i będą rządzić zdrajcy. Oto jakie atrapy „prezydenckie” rządzą obecnie Polską. Dlaczego robią wszystko co usrael i Niemcy zechcą ? Dlatego, że ich służby mają na nich haki, więc tańczą jak im zagrają.

  3obieg.pl/wstrzasajacy-zyciorys-ojca-aleksandra-kwasniewskiego Wstrząsający życiorys ojca Aleksandra Kwaśniewskiego. “W NKWD torturował, bił, słuchał krzyków męczonych ludzi…” potem pieścił kochanego olesia i jego mam, jak komendant obozu w Auschwitz.
  3obieg.pl/stop-praniu-mozgow-zatajane-wstydliwe-fakty-o-komorowskim-dziadek-komorowskiego-rezun dziadek Komorowskiego zbój z UPA oraz haniebna przeszłość B. Komorowskiego

  Po poznaniu tego zrozumiecie, dlaczego Komorowski w listopadzie 2014r. podpisał ustawę o niekaraniu śmiercią zdrajców w Polsce.

 • visares

  Oceniono 3 razy 1

  no to jak wygra wybory to mamy pewne jak w banku,że spełni swoje wcześniejsze próby sprzedaży Polskich Lasów -wpolityce.pl/polityka/226315-platforma-lupi-kolejne-rodowe-srebra-pod-oslona-nocy-chce-zmielic-25-mln-podpisow-w-obronie-lasow-cos-w-tym-jest-ze-milicja-tez-byla-obywatelska........warto z tym się zapoznać

 • pzpo

  Oceniono 3 razy 1

  Standardowo, gdy komentarze są nie pomyśli redaktorów GW, następuje minusowanie niewygodnych wpisywanie oraz ich kasowanie.
  Tak wygląda wasze kreowanie rzeczywistości, jak jest "naprawdę"?

 • xan-ti

  Oceniono 5 razy 3

  "Lęk przed porażką spowodował szukanie zastępczych kandydatów..."

  powiedział zastępczy kandydat z 2010 roku, wbijając szpilę kontrkandydatom, aby ich zdeskrydetować z powodu lęku przed porażką.

 • ewa100040

  Oceniono 4 razy 0

  buuuuuuuuuuuuuuu i znowu mnie brak ,moderator woli tych krytykujacych prezydenta

 • adambiernacki69

  Oceniono 15 razy 3

  Nie wiem czy może być ktoś groźniejszy niż ty. Koleś związany z wrogim wywiadem, który został prezydentem w wyniku zamach stanu.

 • boguslawbch6808

  Oceniono 9 razy 3

  Dlaczego w 2010r. Donald TUSK wystawił Bronisława Komorowskiego?
  Bo nie przewidział czegoś czego nie można było przewidzieć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje