Gużyński: W Polsce źle rozumiemy pojęcie rozdziału Kościoła od państwa

- Mamy problem z podstawowym znaczeniem pojęcia rozdziału Kościoła od państwa czy neutralności światopoglądowej - stwierdził dominikanin o. Paweł Gużyński w programie Tomasza Lisa. W dyskusji o orderze dla prezesa Trybunału Konstytucyjnego dodał, że równoważenie neutralności z ateizmem jest nonsensem.
Gośćmi Tomasza Lisa w dyskusji na temat przyznania prof. Andrzejowi Rzeplińskiemu, prezesowi Trybunału Konstytucyjnego, papieskiego krzyża Pro Ecclesia et Pontifice byli Monika Płatek, Ryszard Kalisz, Jarosław Gowin i dominikanin o. Paweł Gużyński. Nagroda ta została przyznana za "zasługi dla Kościoła i systemu prawnego w Polsce", co spotkało się z krytyką między innymi ze strony konstytucjonalisty Wiktora Osiatyńskiego.

Monika Płatek, która również odnosi się krytycznie do tej sytuacji, przyznała, że "pewnie Kościół i Watykan chciały dobrze", mimo to jest to niezręczne wydarzenie. - Order za zasługi daje się słudze, a sędzia TK służy tylko konstytucji - zaznaczyła, dodając, że jest to order od głowy obcego państwa.

"Czym on przez te osiem lat mógł się zasłużyć?"

Ryszard Kalisz podkreślił, że nie ma żadnych zastrzeżeń co do niezawisłości Rzeplińskiego ani wszystkich 14 pozostałych sędziów TK, mimo to przyznanie takiego odznaczenia Rzeplińskiemu również budzi w nim wątpliwości. - Jeśli po ośmiu latach bycia sędzią dostaje on order Pro Ecclesia et Pontifice, czyli za zasługi dla Kościoła i papieża, to ja zadaję proste pytanie: czym on przez te osiem lat mógł się zasłużyć? - zastanawiał się. Zauważył też, że "posłom, senatorom i wszystkim pełniącym kierownicze funkcje zabrania się przyjmowania podczas pełnienia obowiązków odznaczeń państwowych" i że dotyczy to również sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Ordery również od Niemiec i Litwy

Jarosław Gowin w odniesieniu do słów Płatek przypomniał, że Rzepliński nie jest jedyną osobą, która dostała order obcego państwa. Odznaczenia dostawaliśmy między innymi od Niemiec i Litwy. - Ale Litwa nie była nigdy podmiotem spraw, które rozstrzygał Trybunał, a Kościół jest bardzo często - odparła Płatek.

- W związku z tym, że w ten sposób działają, prezes TK stwarza sytuację, w której będzie się musiał wyłączyć ze wszystkich spraw, które z jednej strony dotyczą Kościoła - stwierdziła. Później dodała też, że przez całą tę sytuację można odnieść wrażenie, że TK jest stronniczy. - A Trybunał przyznaje, że są naciski - dodała.

Gowin wytknął też, że poprzednik Rzeplińskiego również przyjął nagrodę. Było to wyróżnienie od towarzystwa naukowego KUL, który jest instytucją kościelną. - Pan nie widzi różnicy? - zdziwiła się Płatek.

W Polsce "mamy problem z podstawowymi znaczeniami"

O. Gużyński zwrócił w pewnym momencie uwagę na to, że w Polsce źle rozumiane są pewne pojęcia. - Mamy problem z podstawowymi znaczeniami takich kategorii jak rozdział Kościoła od państwa, neutralność światopoglądowa. Jest to błędnie rozumiane - mówił. - Równoważone są na przykład neutralność i ateizm - dodał, tłumacząc, że jest to nonsens i dramatyczne niezrozumienie tej zasady.

Gowin dodał w tej kwestii, że w polskiej konstytucji de facto nie ma pojęcia rozdziału państwa i Kościoła. - Jest pojęcie bezstronności, według którego państwo zachowuje równy dystans wobec różnych religii, kościołów, światopoglądów - zaznaczył.

Lewandowski: Ewa Kopacz nie powinna gasić wszystkich pożarów

Gościem Tomasza Lisa był również Janusz Lewandowski, były komisarz europejski ds. budżetu, obecnie szef doradców premier Ewy Kopacz. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim fali protestów, które zapoczątkowały ostatnie strajki górników. - Wchodzimy w rok wyborczy, bez żadnych złudzeń - powiedział. - Koalicja rządzi od siedmiu lat, co jest w Europie ewenementem, więc jesteśmy postrzegani jako oaza stabilności. Ale jest rok wyborczy, więc jest rok protestów - dodał.

Przyznał, że pierwsza wizyta Kopacz na Śląsku była niefortunna, i skupił się na argumencie, że obecna zła sytuacja górnictwa wynika między innymi z niskich cen surowców na świecie.

- Ale Ewa Kopacz nie powinna być osobiście strażakiem i gasić wszystkich pożarów - stwierdził.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (72)
Gużyński: W Polsce źle rozumiemy pojęcie rozdziału Kościoła od państwa
Zaloguj się
 • phugoid

  Oceniono 2 razy 2

  "Jarosław Gowin w odniesieniu do słów Płatek przypomniał, że Rzepliński nie jest jedyną osobą, która dostała order obcego państwa. Odznaczenia dostawaliśmy między innymi od Niemiec i Litwy"
  tjaaaaaa, panie gowin, z ta niewielka roznica ze ani niemcy ani litwa nie maja w kazdej polskiej wsi, miasteczku, miastku czy miesice kliku lub kilkunastu placowek podatkowych...

 • ayouseptim

  Oceniono 2 razy 0

  Zdrajca na rzecz aktualnego okupanta Polski, religijnego Babilonu Wielkiego - Watykanu! Taki człowiek nie powinien pełnić funkcji prezesa Trybunału Konstytucyjnego, ABSOLUTNIE. Kompromitacja totalna.

 • fidelis192

  Oceniono 3 razy -1

  Nie ma czegoś takiego jak państwo "neutralne światopoglądowo". To tak jakby powiedzieć "żonaty kawaler". Państwa "neutralne światopoglądowo" to państwa liberalne, a więc stronnicze. Czyli jeżeli jakieś państwo decyduje się na "neutralność światopoglądową" tak naprawdę opowiada się po stronie konkretnego poglądu.
  www.youtube.com/watch?v=WjighsDPiIU

 • kramka23

  Oceniono 2 razy 0

  Proponuję , aby sprzedawczyk Rzepliński wyjaśnił czym się zasłużył dla Watykanu.... dał większą ofiarę (kasę) z własnej kieszeni, czy zamiatał kościół (praca na rzecz kościoła i wiernych), CO on takiego zrobił, że zasłużył na medal???

 • pyffello114

  Oceniono 4 razy 0

  Ta audycja "Tomasz Lis na Żywo" pozostawiła u mnie uczucie niesmaku.
  Audycję otworzyła, jak zwykle, parada póz i min pan Lisa. To jest straszne bezguście i okropnie prowincjonalne. Odezwała się Zielona Góra!.
  Po drugie rozczarowałem się niepomiernie panią profesor (sic!) Płatek, która zachowywała się jak rozkapryszona dziewczynka, obrażona na wszystkich dokoła, do księdza zwracała się per "pan".
  Jak może prawnik w dyskusji prawniczej używać argumentu o "robieniu wrażenia"???
  "Wrażenie" jest odczuciem subiektywnym i zależnym od człowieka.
  Tyle słyszałem o kwalifikacjach pan Płatek, ale jej ostatni udział w dyskusji prawniczej bardzo mnie rozczarował. Czy pan Lis nie mógł znaleźć w Warszawie lepszego prawnika do udziału w tej dyskusji??
  Pan Gowin z kolei pokazał, że zna lepiej konstytucję RP, niż pseudo-ekspert w tej dziedzinie, pan Kalisz. Widac było, że Kalisz nie mógł darować Gowinowi, że ten zapędził go w kozi róg.

 • plorg

  Oceniono 5 razy -1

  Neutralność światopoglądowa to lewacki bełkot przeznaczony do walki z kościołem i wartościami chrześcijańskimi. Nawoływanie do neutralności światopoglądowej państwa jest nonsesem. Państwo bowiem nie może istnieć jeżeli jest nautralne! Nie może bowiem wprowadzić żadnych praw na swoim terenie. Każde prawo narusza neutralność światopoglądową!
  Np. zakaz poligamii - narzuca obywatelom nieneutralny światopogląd, że poligamia jest zła.
  Taka samo z zakazem kradzieży, zakazem zabijania i jakimikolwiek regulacjami wprowadzanymi przez państwo. Nawet obowiązek szkolny jest naruszeniem neutralności światopoglądowej. Przestańcie zatem ludziom wciskać kit o neutralności światopoglądowej państwa, bo takie państwa nie istnieją - to gruszki na wierzbie!

 • antekpociecha

  Oceniono 2 razy 2

  Ten przypadek przewodniczącego TK powinien zostać zostać zbadany przez TK
  To tylko możliwe w tym kraju

 • antekpociecha

  Oceniono 5 razy 3

  Ale trzeba być skończonym idiotą aby nie zrozumieć podstaw
  MEDAL ZOSTAŁ USTANOWIONY I WRĘCZONY ZA ZASŁUGI nie za to że ten pan jest katolikiem "przypadkowo" szefem najważniejszych organów w państwie tylko za dobrą robotę w interesie obcego państwa i wyznania na tym stanowisku.
  I nie interesują mnie żadne dyskusje, wypowiedzi i odwracania kota ogonem przez ludzi reprezentujących wręczającego.

 • grajag

  Oceniono 5 razy 3

  Jeżeli interes obcego państwa jest nadrzędny przed interesem ojczyzny to zdrada jest oczywista.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX