OPZZ Rolników: Od poniedziałku protesty i blokada DK2. Później marsz gwiaździsty na Warszawę

31.01.2015 16:09
OPZZ Rolników: Od jutra protesty i blokada DK2. Później marsz gwiaździsty na Warszawę

OPZZ Rolników: Od jutra protesty i blokada DK2. Później marsz gwiaździsty na Warszawę (Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta)

OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych zapowiada od poniedziałku protesty - mają się zacząć od zablokowania dróg na Mazowszu, a potem bjąć pozostałe województwa. Zapowiedział to szef organizacji Sławomir Izdebski.
- Górnicy zablokują drogi na Śląsku, my zablokujemy drogi na Mazowszu i później cyklicznie blokady będą powstawały w województwach: wielkopolskim, mazowieckim (dwie), podlaskim, dolnośląskim i lubelskim. Będą one powstawały cyklicznie, co dwa dni - powiedział dziennikarzom Izdebski.

Izdebski powiedział, że protest zacznie się w poniedziałek o godz. 10 między Siedlcami a Terespolem na drodze krajowej nr 2. Wcześniej podawał termin niedzielny, ale - jak wyjaśnił - "pomylił się". Zaapelował też, by kierowcy omijali wskazany odcinek drogi.

Marsz gwiaździsty na Warszawę

- O kolejnych blokadach będziemy informować na bieżąco. Ja myślę, że polski rząd przyjdzie po rozum do głowy i dokona pewnych zmian i spotka się z nami i potraktuje rolników jako tę grupę społeczną, która powinna być traktowana tak jak górnicy, tak jak lekarze, tak jak ogólnie służba zdrowia i inne grupy społeczne - powiedział.

Dodał, że do "paraliżu Warszawy" dojdzie po kilku dniach, "jeżeli rząd nie przyjdzie po rozum do głowy". - Nastąpi marsz gwiaździsty na Warszawę wszystkich traktorów sprzętu rolniczego tak, że żadna mysz się nie prześliźnie - mówił.

Rolnicy żądają: Niech premier ujawni, skąd wzięła 100 mln euro dla Ukrainy

Zastrzegł, że rolnicy "już nie proponują", lecz "żądają". - My dzisiaj żądamy przede wszystkim tego, żeby pani premier ujawniła źródła pochodzenia 100 mln euro dla Ukrainy, gdy nie ma 7 mln zł na wypłaty odszkodowań dla polskich producentów kukurydzy czy ziemniaka, które zniszczyły dziki. My o tych postulatach i innych będziemy rozmawiać tylko i wyłącznie w kancelarii premiera. Inna droga jest już niemożliwa - groził.

Dodał, że rolnicy "nie chcą wielkich milionów". - My chcemy pracować, ale za tę pracę chcemy po prostu godnie żyć. Jeżeli premier tego nie rozumie, jeżeli minister tego nie rozumie, to trudno, to po prostu muszą odejść. Rolnictwo polskie jest kołem zamachowym polskiej gospodarki. Jeżeli rolnictwo będzie się rozwijać, będzie rozwijała się cała gospodarka, i my o tym pamiętamy - powiedział.

Najważniejszym postulatem OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych jest wypłata odszkodowań za straty spowodowane przez dziki oraz wypłata rekompensaty za straty poniesione w chowie trzody chlewnej i bydła.

O planowanych protestach rolników była już mowa podczas III Kongresu Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych, który odbył się w minioną niedzielę w Warszawie.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (600)
Zaloguj się
 • montealbano

  Oceniono 588 razy 522

  Ciekawe czy i mój sąsiad rolnik z Warszawy też się wybierze na strajk, ciągnika nie ma, ale krus opłaca więc swoim mercedesem pewnie zablokuje i on Warszawę.

 • mukazy1988

  Oceniono 571 razy 475

  Widzisz Kopacz, wystraszylas sie gorniczych pasozytow i ustapilas, teraz masz na karku i gornikow i rolnikow, wkrotce kolejarzy, poczciarzy, nauczycieli a nawet flecistow z Filharmonii Narodowej.

  I po co ustepowalas tym pasozytom? Dobrze ci tak. Do lady Thatcher nieskonczenie ci daleko.

 • ulanzalasem

  Oceniono 426 razy 396

  Kiedy protesty osób pracujących na śmieciówkach, kiedy będą dla nich przywileje, wcześniejsze emerytury, 14, kiedy rząd sypnie im kasą itd. ? Ale oni nie protestują bo nawet nie mają jak ;)

 • fakiba

  Oceniono 449 razy 295

  Ciekawe czy ktoś kiedyś widział zadowolonego "rolnika" oni zawsze jęczą że im żle , a klęski żywiołowe to mają na każdą okazję , za sucho , albo za mokro , za ciepło , albo za zimno i tak w kółko

 • boguslawbch6808

  Oceniono 286 razy 240

  A od czego jest w Rządzie minister rolnictwa, ekspert od "frajerów" Sawicki?
  A ekspert od Gospodarki, Piechociński?

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 266 razy 208

  Może dawniej maszerowali a dziś jadą w klimatyzowanych kabinach. Ach miło popatrzyć jak się im źle powodzi...

 • taka_sprawa

  Oceniono 245 razy 205

  Ja też chcę pieniądze od rządu, ponieważ nie mam ich za dużo i jest mi przykro; a jeszcze trochę to będę wku...ony i zacznę palić jakieś opony albo wysypywać moje zbiory na ulicę.

 • rlnd

  Oceniono 222 razy 194

  Ja proponuje aby rzad potraktowal rolnikow tak jak traktuje grupe spoleczna przedsiebiorcow.
  Znaczy sie, w pierwszej kolejnosci nalezy ich ozusowac.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje