OPZZ Rolników: Od poniedziałku protesty i blokada DK2. Później marsz gwiaździsty na Warszawę

31.01.2015 16:09
OPZZ Rolników: Od jutra protesty i blokada DK2. Później marsz gwiaździsty na Warszawę

OPZZ Rolników: Od jutra protesty i blokada DK2. Później marsz gwiaździsty na Warszawę (Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta)

OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych zapowiada od poniedziałku protesty - mają się zacząć od zablokowania dróg na Mazowszu, a potem bjąć pozostałe województwa. Zapowiedział to szef organizacji Sławomir Izdebski.
- Górnicy zablokują drogi na Śląsku, my zablokujemy drogi na Mazowszu i później cyklicznie blokady będą powstawały w województwach: wielkopolskim, mazowieckim (dwie), podlaskim, dolnośląskim i lubelskim. Będą one powstawały cyklicznie, co dwa dni - powiedział dziennikarzom Izdebski.

Izdebski powiedział, że protest zacznie się w poniedziałek o godz. 10 między Siedlcami a Terespolem na drodze krajowej nr 2. Wcześniej podawał termin niedzielny, ale - jak wyjaśnił - "pomylił się". Zaapelował też, by kierowcy omijali wskazany odcinek drogi.

Marsz gwiaździsty na Warszawę

- O kolejnych blokadach będziemy informować na bieżąco. Ja myślę, że polski rząd przyjdzie po rozum do głowy i dokona pewnych zmian i spotka się z nami i potraktuje rolników jako tę grupę społeczną, która powinna być traktowana tak jak górnicy, tak jak lekarze, tak jak ogólnie służba zdrowia i inne grupy społeczne - powiedział.

Dodał, że do "paraliżu Warszawy" dojdzie po kilku dniach, "jeżeli rząd nie przyjdzie po rozum do głowy". - Nastąpi marsz gwiaździsty na Warszawę wszystkich traktorów sprzętu rolniczego tak, że żadna mysz się nie prześliźnie - mówił.

Rolnicy żądają: Niech premier ujawni, skąd wzięła 100 mln euro dla Ukrainy

Zastrzegł, że rolnicy "już nie proponują", lecz "żądają". - My dzisiaj żądamy przede wszystkim tego, żeby pani premier ujawniła źródła pochodzenia 100 mln euro dla Ukrainy, gdy nie ma 7 mln zł na wypłaty odszkodowań dla polskich producentów kukurydzy czy ziemniaka, które zniszczyły dziki. My o tych postulatach i innych będziemy rozmawiać tylko i wyłącznie w kancelarii premiera. Inna droga jest już niemożliwa - groził.

Dodał, że rolnicy "nie chcą wielkich milionów". - My chcemy pracować, ale za tę pracę chcemy po prostu godnie żyć. Jeżeli premier tego nie rozumie, jeżeli minister tego nie rozumie, to trudno, to po prostu muszą odejść. Rolnictwo polskie jest kołem zamachowym polskiej gospodarki. Jeżeli rolnictwo będzie się rozwijać, będzie rozwijała się cała gospodarka, i my o tym pamiętamy - powiedział.

Najważniejszym postulatem OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych jest wypłata odszkodowań za straty spowodowane przez dziki oraz wypłata rekompensaty za straty poniesione w chowie trzody chlewnej i bydła.

O planowanych protestach rolników była już mowa podczas III Kongresu Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych, który odbył się w minioną niedzielę w Warszawie.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (600)
OPZZ Rolników: Od poniedziałku protesty i blokada DK2. Później marsz gwiaździsty na Warszawę
Zaloguj się
 • mlodyrolnik84

  0

  Witam,rolnicy mają rację a mieszkańcy miast muszą pojąc że rolnik jest podstawą bytu tego państwa.Jeśli rolnik odstawia po 3.50 świnie do skupu to zrozum człowieku miastowy że wszystko co w sklepie mięsnym w którym kupujesz też powinna stanieć o połowę a nie tanieje,więc kto te różnice zabiera?A ty mieszczuchu nabijasz komuś kasę czytaj sieci handlowej nie rolnikowi,dołączcie do protestu zamiast kierować obelgi w stronę rolników.Nie chce 800 zł na ha odszkodowania za szkody wywołane przez dziki,wybić tego szkodnika i po sprawię są to takie same szkodniki jak szczury,wytłuc bobry,dziki i parę milionów zostanie w budżecie i niech wam w miastach podniosą pensje za ta kasę nawet i na 3500 minimalnej,Nie chcę dopłat do produkcji niech mój produkt mleko świnka kosztuje tyle żeby mi te dopłaty nie były potrzebne.mleko w skupie spada do poziomu 95gr litr i wciąż w dół a koszty produkcji to 1 zł,Zaraz ktoś powie to po co to robię?a to mam iść do was do miasta prace wam zabierać nie chce robię to co kocham,wspierajcie rolników walczcie o to by i w marketach były ceny niskie mleka masła mięsa wołowiny.Skoro rolnik dokłada do tego co produkuje to czemu wy miastowi przepłacacie za te produkty nadal w sklepie?

 • Danila Ivanov

  Oceniono 2 razy 2

  Jaki dziwny świat współczesny.
  Polski rząd finansuje (kosztem polskich podatników) w sąsiednim kraju osób, które wysławiają i czczą morderców polaków S. Banderze i R. Шухевичу, a główne hasło "nowej Ukrainy" - "Sława Ukrainie, chwała bohaterom" to hasło OUN-UPA, z którym w 1943 roku mordowali bezbronnych polaków w "rzezi Wołyńskiej".
  Ale co dziwne, przecież te pieniądze (jeśli ich nie kradną) pójdą na finansowanie wojny domowej (to najważniejszy sekret, który ukrywa europejskich MEDIÓW... że na Ukrainie trwa wojna domowa), i na zabójstwo i tych ukraińców, którzy nie zgadzają się z tym, że władzę siłą przejęli naziści.

  Tak dziwna polityka... jeśli amerykanie tak korzystna wojna w Europie i na granicy Rosji.... może niech oni samodzielnie ją finansują?

 • plautilla

  Oceniono 1 raz 1

  Rolnicy pamiętajcie o trzeciej próbie wyprzedaży przez POpaprańców i SLD terytorium Polski na, którym są lasy !
  Najważniejszym wydarzeniem 2014 r. był zamach na Konstytucję RP w nocy z 17 na 18 grudnia 2014r., który miał dać kolonizatorom/finansjerze usraelskiej 1/3 terytorium Polski.
  Finansjera żydowska chciała zagrabić 1/3 terytorium POLSKI!
  W NOCY/ z 17/18.12.2014r./ wbrew woli NARODU POLSKIEGO, czyli przy braku legitymizacji NARODU - rok temu Polacy złożyli ponad 2,5 mln podpisów sprzeciwu wobec prywatyzacji lasów - bez referendum, bez konsultacji, cichaczem - sejm chciał uchwalić zmianę w KONSTYTUCJI RP, by rozpocząć SPRZEDAŻ LASÓW PAŃSTWOWYCH.
  Ledwie pięcioma głosami posłów uchroniono cały NARÓD przed wielkim nieszczęściem. Pamiętajmy o tej NOCY "długich noży" PO?SLD w sejmie III RP (Rzeszy Popapranców) !
  Szczęśliwie nie udało się im dostać naszych lasów i ziemi na której one rosną.
  Bogu niech będą dzięki. Chwała Opatrzności Bożej !

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 1 raz 1

  Wspaniale, dalej, kolejni, zapraszamy do Warszawy. Tu Kopacz każdemu da, taka dobra kobita.

 • senior2244

  Oceniono 3 razy -1

  Powinni wysłać spychacze i tych pasożytów cwaniaków zepchnąć na pola a tego nowe lepperka czyli Izdebskiego zapuszkować bo byle gó... domaga się rozmów z panią Kopacz.

 • heepurian

  Oceniono 3 razy -3

  Jeśli mimo braku urzędowej zgody na demonstrację przyjedziecie do Warszawy robić Majdan to będziecie mieli to na co zasługujecie. Będziecie niszczyć Warszawę to zniszczymy wasze traktory, będziecie palić opony to spalimy opony waszych traktorów. Przyjedziecie traktorami ale wrócicie na swoje wsie już bez traktorów. Czekamy !!!!

 • Andżelika Staffa

  Oceniono 4 razy 2

  jaśli ktoś nie jest rolnikiem nie ma pojęcia ile włoży pracy w to aby w rządzie mogli wpie...ć chleb!!

 • ka-ra-oke3

  Oceniono 4 razy -2

  Następny DUPEK co chce zostać Lepperem.

 • razb1947

  Oceniono 4 razy 0

  Dla Ukrainców 100 mln. dolarów to mają a dla biednych Polaków to nie ma ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje