Prof. Zielonka: Socjaliści, chadecy i liberałowie wchodzą do łóżka, żeby się obronić przed "populistami"

- Uderza mnie fakt, że establishment polityczno-medialny przylepia epitet "populizmu" do wszystkich, którzy nie pasują do ich wizji świata - mówi prof. Jan Zielonka. Jego zdaniem ten "obraźliwy epitet" ma służyć wypchnięciu z polityki tych, którzy są przeciw status quo.
Prof. Jan Zielonka, politolog z Uniwersytetu Oksfordzkiego, dziwi się na swoim blogu w serwisie Polityka.pl polskim mediom, które ostrzegają przed "greckimi populistami". Chodzi o lewicową SYRIZ-ę, która przejęła tam rządy i chce umorzenia greckich długów wobec niektórych państw UE.

Zwycięstwo SYRIZ-y to koniec Europy? Wcale nie >>>

W rozmowie z TokFM.pl prof. Zielonka przyznaje, że SYRIZA jest populistyczna. - Ale dziś wszyscy są w jakimś sensie populistami - zastrzega. - We współczesnej demokracji dominują przekazy medialne, i właściwie żaden z polityków nie jest w wstanie dotrzymać swoich obietnic, bo nie ma w dłuższym okresie wpływu na nasze pensje czy wzrost gospodarczy - wyjaśnia.

Kto jest przeciw, ten jest populistą

- Uderza mnie fakt, że establishment polityczno-medialny przylepia epitet "populizmu" do wszystkich, którzy nie pasują do ich wizji świata - podkreśla prof. Zielonka. Politolog podkreśla, że partie znajdujące się w głównym politycznym nurcie - jak sam mówi: "ancien regime" - przylepiając łatkę populizmu, starają się bronić swoich wpływów.

- Dziś w Europie partie z lewa i prawa, dawni socjaliści, chadecy czy liberałowie wchodzą razem do łóżka, żeby się obronić przed nowymi siłami z lewa i prawa, które mają inne postulaty, a co gorsza - wygrywają wybory - powiedział prof. Zielonka.

SYRIZA prorosyjska? "To obsesja"

A co z prorosyjskimi sympatiami greckiej lewicy i twierdzeniami, że SYRIZA to "koń trojański Moskwy w Europie"? - W Polsce wszystko się sprowadza do Rosji. Cokolwiek dzieje się na świecie, ma pomagać lub przeszkadzać Putinowi. To obsesja - stwierdził politolog. Zaznaczył, że Grecja zawsze była prorosyjska, a w Europie można znaleźć wiele innych krajów, które "starają się zawsze wytłumaczyć" Putina, na przykład Włochy.

Więcej o:
Komentarze (15)
Prof. Zielonka: Socjaliści, chadecy i liberałowie wchodzą do łóżka, żeby się obronić przed "populistami"
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 14 razy 12

  panie profesorze SYRIZA jest nazywana populistyczną tylko w polskich mediach, gdzie indziej w Europie i europejskich mediach jest to po prostu Lewica Radykalna i tyle... no chyba ze w Oxfordzie twierdzą inaczej :-)

 • krisnick

  Oceniono 11 razy 1

  Ja bardzo przepraszam, ale są pewne fakty. Inwazja rosyjskich ludzików jest agresją na terytorium Ukrainy, to nie jest wymysł!

  To, że jako Polska wiele zawdzięczamy Reaganowi w jego walce z ZSRR i w ogóle jesteśmy centroprawicowi - wcale nie oznacza, że większość Polaków popierała inwazję USA na Irak. W rzeczywistości już w marcu 2003 r. 3/4 Polaków wyrażało się przeciw. Wdzięczność za jedno nie oznacza ślepoty na drugie.

  Grecy mają dostęp do mediów i gdyby chcieli, mogą się dowiedzieć, gdzie dziś stacjonuje rosyjska armia. A jeśli są nadal ślepi, to róbcie co chcecie, ja tego tłumaczyć nie będę.

 • staryman

  Oceniono 13 razy 9

  „...establishment polityczno-medialny przylepia epitet "populizmu" do wszystkich, którzy nie pasują do ich wizji świata (...) W Polsce wszystko się sprowadza do Rosji. Cokolwiek dzieje się na świecie, ma pomagać lub przeszkadzać Putinowi. To obsesja - stwierdził politolog.”
  --------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Jezus Maria Józefie święty! Heretyk!

 • wodakrolewska

  Oceniono 10 razy 0

  Kraje wciągnięte w pułapkę zadłużeniową powinny utworzyć wspólny blok w Jewroparlamencie i być przeciwagą dla ŻPE.
  www.bibula.com/?p=52520
  Nicolae Ceaușescu przewidział do czego zmierza Jewropa i wprowadził do rumuńskiej konstytucji zapis o zakazie zadłużania państwa w zagranicznych instytucjach. Niestety zapis ten zamordowano razem z jej autorem.

 • 31.februarius

  Oceniono 16 razy 10

  Szanowny Panie Profesorze Zielonka,

  ma Pan rację co do przecinka!
  Dziękuję.

  Z wyrazami szacunku
  31.februarius

 • danuel

  Oceniono 10 razy -6

  "dziwi się na swoim blogu w serwisie Polityka.pl"
  Wszystko jasne. Następny proszę!

 • endrju1521

  Oceniono 16 razy 6

  - Uderza mnie fakt, że establishment polityczno-medialny przylepia epitet "populizmu" do wszystkich, którzy nie pasują do ich wizji świata - mówi prof. Jan Zielonka. Jego zdaniem ten "obraźliwy epitet" ma służyć wypchnięciu z polityki tych, którzy są przeciw status quo.

  ==================================

  Masz rację, Jachu, są genetycznie uczuleni na lewicę.

  Sami kapitaliści i możnowładcy, poobwieszani krzyżami

  i śliniący każdą śmierdzącą łapę wystającą z rękawa sutanny.

 • litrahalf

  Oceniono 21 razy 7

  Trzeba jednak dodać, że polski establishment medialno-polityczny ma niezwykle ułatwione zadanie mając za przeciwników Karnowskich, Semków, Szułdrzyńskich, Ziemkiewiczów i wielu podobnych narodowo-katolickich kretynów bredzących coś o zamach, parówkach i puszkach po piwie. Dokopać takim półgłówkom to żadna sztuka.

 • litrahalf

  Oceniono 10 razy 0

  Trzeba jednak dodać, że polski establishment medialno-polityczny ma niezwykle ułatwione zadanie mając za przeciwników Karnowskich, Semków, Szułdrzyńskich, Ziemkiewiczów, Gmyzów i wielu podobnych narodowo-katolickich kretynów bredzących coś o zamach, parówkach i puszkach po piwie. Dokopać takim półgłówkom to żadna sztuka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX