Abp Hoser: Pigułka "dzień po" powinna być zakazana. Kościół nigdy nie zmieni zdania w tej sprawie

"Nie ma mowy o tym, żeby Kościół kiedykolwiek zaakceptował środki antykoncepcyjne" - stwierdził abp Henryk Hoser, pytany na antenie RMF FM o pigułkę "dzień po". Jego zdaniem powinna być zupełnie zakazana. Hierarcha odniósł się też do sprawy ks. Wojciecha Lemańskiego, który miał "sfanatyzować swoich zwolenników".
Abp Henryk Hoser podkreślał w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w RMF FM, że Kościół "nigdy nie zmieni swojego zdania" w sprawie pigułki "dzień po".

Pigułki po? Nie ma mowy

- Dlatego, że nie zmieni zdania w stosunku do środków antykoncepcyjnych, o których powiedział Jan Paweł II, że są zupełnie innym, nieporównywalnym do tego, co głosi Kościół, modelem ludzkości - uzasadnił. Przyznał, że każdy może wybierać, co chce, jednak nie wszystko będzie akceptowane przez Kościół.

Zdaniem abp. Hosera tabletka "dzień po" powinna być w ogóle zakazana, nie tylko ze względów etycznych i moralnych, ale przede wszystkim medycznych. Według hierarchy terapia hormonalna niekorzystnie wpływa na organizm kobiety.

Papież nie zawsze nieomylny

Abp Hoser odniósł się też do głośnych słów papieża Franciszka, który przestrzegał katolików przed nieodpowiedzialnym rodzicielstwem. - Niektórzy sądzą, żeby być dobrymi katolikami, powinniśmy być jak króliki. Nie - zaznaczył Franciszek.

- Ojciec Święty odpowiedział na pytanie dziennikarzy. Można powiedzieć, że to nie było wypowiedziane z własnej inicjatywy - ocenił abp Hoser. Zaznaczył, że wierni bez znajomości materii nie powinni samodzielnie interpretować słów papieża, który operuje skrótami myślowymi.

- Papież, kiedy mówi oficjalnie, jest to wyraźnie zaznaczone - mówił arcybiskup. - Natomiast spontaniczne wypowiedzi papieża nie noszą cechy nieomylności, zwłaszcza w zakresie rzeczy, które nie wynikają z wiary i moralności, tylko są opisem społeczeństwa, które są aluzjami do kultury, do ekonomii - podkreślił. I dodał, że dogmat o nieomylności papieża działa wyłącznie wtedy, gdy wypowiada się "oficjalnie" i w zakresie "dogmatu wiary, moralności, doktryny Kościoła".

Schizmatycka parafia ks. Lemańskiego

Abp Hoser powtórzył też, że sprawa ks. Wojciecha Lemańskiego nie jest personalnym konfliktem. - Istota problemu księdza Lemańskiego to jest parafia, której był proboszczem i która doszła do takiego stopnia skonfliktowania, że groziła po prostu wręcz powstaniem parafii schizmatyckiej - zaznaczył hierarcha, dodając że Lemański "miał nieszczęście sfanatyzowania swoich zwolenników".

Zapis całej rozmowy na stronach RMF FM >>>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!Więcej o:
Komentarze (449)
Abp Hoser: Pigułka "dzień po" powinna być zakazana. Kościół nigdy nie zmieni zdania w tej sprawie
Zaloguj się
 • donmarek

  0

  Panie Hoser, kościół katolicki twierdził, że Słońce krąży wokół Ziemi. I że w tej kwestii zdania nie zmieni, bo to prawda dana przez boga. I co z tego zostało ???

 • od-or

  0

  kościół ma prawo do głoszenia swego zdania ale należy je kierować do swych wyznawców , bo reszta to zdanie ma w nosie.

 • 6bea

  0

  Pedofilia powinna być konsekwentniej i surowiej karana - ja również nie zmienię zdania na ten temat

 • konsternacja53

  0

  "...Abp Hoser: Pigułka "dzień po" powinna być zakazana...."
  Nikt go nie zmusza aby brał to do ust.

 • antykle

  Oceniono 3 razy 1

  twoje zdanie w tej sprawie hoser g...o ludzi obchodzi,pigułka powinna być dostępna już wtedy jak byłeś płodem,powiedz może coś na temat ludobójstwa w Ruandzie

 • wasserski

  Oceniono 3 razy 1

  GDYBY tabletki PO były w 1942 hosera nie było by na świecie,miał farta

 • plautilla

  Oceniono 2 razy -2

  Lewackie-mordercze pomioty z ubeckiego nasienia wraz z ich prawnukami, sb-ecka hołota i jej potomstwo tu piszące, napasione sutymi emeryturami z podatków ściąganych z biednego narodu dla tych posowieckich sukinsynów, ten ściek powinien mieć nieograniczony dostęp do tabletki po, aby samo zakończyło swe rozmnażanie przez tabletkową samolikwidację.
  Gdyby myślące jak PO/mroczna, kobiety przed 50 laty miały też te "tabletkę po" - was by PO mroczni dziś nie było ! Wyobraź sobie, zrozum to dawidderylernestmamrot,kleinburger,mbudrewicz, środy i fuszery wszelkiej maści - was nie ma, nie istniejecie. Taka puszczalska potencjalna twoja mać z twoim potencjalnym tatusiem wzięła sobie już tabletkę po ! Nie ma was ! Spuszczono was do kibla jako skutek tabletki po. Was tu i nigdzie nie ma.

 • kaziu60

  Oceniono 4 razy 0

  Kościół to ja-wybełkotał Hoser.

 • dawidderyl

  Oceniono 2 razy 0

  Kiedy klechy zaczna zachodzic w ciaze to sie dopiero zacznie. Niestety Hoser tylko sie skrobie z innymi plugawcami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX