Kiedy polska SYRIZA? "Trzeba poczekać, na razie królują populiści w stylu IV RP"

- W Grecji wygrała SYRIZA, w Hiszpanii liderem sondaży jest Podemos. W Europie pojawiła się fala nowego populizmu - mówił Jacek Żakowski w TOK FM. W Polsce króluje populizm w innym stylu. - Cały ruch IV RP był populistyczny, Donald Tusk znakomicie żonglował populistycznymi "strzałami" - ocenił Żakowski.
Nowe lewicowe władze Grecji mają już za sobą międzynarodowy debiut. Nikos Kotzias brał udział w czwartkowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE, w sprawie sankcji wobec Rosji. - Pojawiła się nowa argumentacja: mówienie o sprawach socjalnych, innej pozycji Grecji - mówił w TOK FM min. Grzegorz Schetyna.

Według szefa polskiej dyplomacji władze UE muszą przyzwyczaić się do tego nowego stylu w relacjach z Grecją.

Niewykluczone, że jeszcze w tym roku UE będzie musiała nauczyć "nowej argumentacji" władz innego członka wspólnoty. Pod koniec roku odbędą się wybory w Hiszpanii, które wygrać może lewicowa partia Podemos. Ugrupowanie powstało 10 miesięcy temu i ma już na koncie pierwszy sukces - w wyborach do Parlamentu Europejskiego dostało prawie 8 proc. głosów, co przełożyło się na 5 mandatów.

Nowy populizm

W siłę rosną też prawicowi populiści. Front Narodowy wygrał wybory do PE we Francji, w Wielkiej Brytanii - UKIP, na którego czele stoi słynący z kontrowersyjnych Nigel Farage.

- Mamy do czynienia z inną Europą, która się właśnie wyłania. Nie można wykluczyć, że właśnie wykluwają się nowe formacje polityczne - uważa Jacek Żakowski. I podkreśla, że w Polsce "jesteśmy przed tym procesem".

- My mamy swój populizm. Inny. Polski populizm ma się świetnie, rości sobie prawo do władzy i za kilka miesięcy spróbuje ją zdobyć - odpowiadał w TOK FM Tomasz Lis. Zdaniem szefa "Newsweeka" zupełnie nowa formacja może się oczywiście pojawić zupełnie niespodziewanie. - Ale może nie teraz, za 4-5 lat.

Jak ocenił Lis, na bardzo duże poparcie dla lewicowych formacji populistycznych w Grecji czy Hiszpanii decydujący wpływ ma dramatyczna sytuacja gospodarcza. - W Hiszpanii bezrobocie wśród młodych to ponad 50 proc., w Grecji 60 proc. W Polsce nie jest aż tak wysokie, ale nie można wykluczyć, że w którymś momencie może eksplodować. Nie można tego wykluczyć. Nie mam poczucia, żeby ktokolwiek przedstawił realny program na najbliższe 25 lat i nagle - przy naszej nędznej klasie politycznej, możemy się obudzić z ręką w nocniku.

U nas populiści w głównym nurcie polityki

Według Jacka Żakowskiego polska scena polityczna różni się od europejskich, gdzie silne dziś formacje populistycznego "przyszły" ze skrzydeł. U nas, jak stwierdził, populizm rozsiadł się w centrum sceny politycznej. - Cały ruch IV RP był ruchem czysto populistycznym. Donald Tusk znakomicie żonglował populistycznymi "strzałami". Może to osłabiło trochę potencjał populizmu w Polsce? - zastanawia się publicysta tygodnika "Polityka".

Mamy też inne przykłady sukcesów populistycznych ugrupowań. Największy, bez wątpienia, był udziałem Samoobrony. Związek zawodowy stworzony przez Andrzeja Leppera nie tylko miał swoją silną reprezentację w Sejmie. W 2006 roku Samoobrona weszła w koalicję z PiS i Ligą Polskich Rodzin, a Lepper został wicepremierem i ministrem rolnictwa.

Innym fenomenem był sukces kompletnie nieznanego Stana Tymińskiego, który w wyborach prezydenckich w 1990 roku zajął drugie miejsce.

Skąd SYRIZA weźmie pieniądze, na spełnienie wyborczych obietnic? "Kompromis z UE albo "piękna katastrofa" w stylu Greka Zorby">>>

Więcej o:
Komentarze (12)
Kiedy polska SYRIZA? "Trzeba poczekać, na razie królują populiści w stylu IV RP"
Zaloguj się
 • olecki11

  Oceniono 2 razy 2

  czy ten czub nie rozumie, że ludziom może się nie podobać tyranie za grosze żeby garstka pławiła się w luksusach ?

 • andrzej.rokosz

  Oceniono 3 razy 3

  Smutne jest to, że tylko populizm jest tym co nas mami i zachwyca. Czekam na prawdziwą lewicę, która zadba o zapewnienie podstaw do życia i szans rozwoju dla wszystkich przy jednoczesnym wspieraniu indywidualnych aktywności pozwalających się wybić w interesie swoim i wszystich polaków.

 • jrb11

  Oceniono 5 razy 1

  Panie Zakowski,

  Polska jest uzywana przez atlantystow jako " czolowy atak na Rosje" - to wszystko bazowane jest na chorobie zwanej: wsciekla genetyczna I patologiczna rusofobia.
  W tej sytuacji zadna Polska opozycja nie ma sie do kogo zwrocic bo jakkolwiek ja ktos wspomogl (Chiny sa jeszcze zbyt daleko - ale pomoga Grecji).
  Feudalowie zachodni maja calkowita kontrole nad tym co kiedys bylo Polska I kazdy
  odruch przeciw panow zostanie szybko stlumiony.
  Poki reszta europy nie pojdzie przcic UE Polska nie ma szans.
  Pomysl Pan troche przed zabieraniem glosu.

 • kuma1

  Oceniono 7 razy -3

  Już od dziecka powinniśmy wiedzieć, co dla nas oznacza zdanie ...." nigdy więcej PIS." !

 • 7ogamihcra

  Oceniono 13 razy 5

  Najłatwiej wygrać wybory mówiąc to co wyborcy pragną usłyszeć.
  Jak się już wygra, to zaczyna być problem z dotrzymaniem jakichkolwiek obietnic i im bardziej te obietnice były na wyrost i im bardziej wygra partia, która nie ma zielonego nawet pojęcia o rządzeniu, tym gorzej. Już takie coś braliśmy w latach 2005-2007 kiedy to dobrali się debilni populiści i usiłowali nam zrobić IV RP .

 • leo2rys2

  Oceniono 20 razy 2

  Mamy POlszewię i buraków , to nam wystarczy !.

 • fidelis192

  Oceniono 21 razy 1

  Kto jeszcze słucha tego Żakowskiego? Cała ta wasza lewicowa myśl polityczna opiera się na populizmie. Bycie św. Mikołajem za cudze pieniądze.
  www.youtube.com/watch?v=WjighsDPiIU

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX