Barbarzyństwo terrorystów z IS. Wysadzili w powietrze starożytne mury w Niniwie

Mury, otaczające starożytne miasto Niniwa znajdujące się na terenie dzisiejszego Iraku, już nie istnieją. Terroryści z Państwa Islamskiego wysadzili je w powietrze. To kolejny etap ich wojny kulturowej i przykład wyjątkowego barbarzyństwa.
Niniwa była stolicą asyryjskiego imperium i największym miastem na świecie. W 700 r. p.n.e. liczyła 150 tys. mieszkańców. Dziś to ruina, ale do naszych czasów ocalały starożytne mury okalające miasto. Ich długość wynosiła ok. 12 km.

Zabytki przegrały z fanatyzmem

Niestety, trzeba tu mówić w czasie przeszłym, bo wspomniane mury od 27 stycznia nie istnieją. Mimo że przetrwały tysiące lat (część była zrekonstruowana), nie oparły się fanatyzmowi dżihadystów z IS. Budowle zostały wysadzone w powietrze.

"Historyk, który mieszka w Mosulu, w którego rejonie znajdowały się pozostałości Niniwy, potwierdził, że terroryści zniszczyli wtorkowej nocy mury tego starożytnego miasta" - pisze serwis Aina.org. Obrócenie w gruzy jednego z najcenniejszych zabytków w całym Iraku potwierdza także jeden z kurdyjskich oficjeli cytowany przez Legalinsurrection.com.USA zwlekają z rozgromieniem IS?

Od początku nasilenia swojej aktywności militarnej dżihadyści z IS obrócili w ruinę wiele budowli o znaczeniu historycznym czy religijnym w Mosulu i kontrolowanych przez nich rejonach. To element wojny kulturowej. Terroryści z Państwa Islamskiego wywodzący się z kręgów sunnickich ekstremistów walczą z wyznawcami szyityzmu.

Zniszczyli bardzo wiele budowli ważnych dla szyitów, m.in. wysadzili w powietrze szyickie meczety znajdujące się na okupowanych przez nich terenach. - Stany Zjednoczone ograniczyły swoje zaangażowanie ws. wyzwolenia terenów zajętych przez IS - takie oskarżenie padło z ust Qaisa Al-Khazaliego, lidera jednej z irackich szyickich partii politycznych. - Ekstremistów z IS dałoby się rozgromić w kilka miesięcy, ale USA celowo z tym zwlekają - dodał iracki polityk.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (169)
Barbarzyństwo terrorystów z IS. Wysadzili w powietrze starożytne mury w Niniwie
Zaloguj się
 • gburiaifuria

  0

  to cale IS w ogole nie powinno podlegac zadnym konwencjom, zwlaszcza, ze sami ich nie stosuja, wiec nawet jesli w naszym swiecie zakazana jest bron biologiczna i chemiczna, to wlasnie im powinna ona byc zaaplikowana. rozpylic nad callym terytorium IS, wyslac drony z gazami i zarazkami i po 3 tygodniach wejsc pozbierac trupy. Po sprawie.

 • ALeksander Duda

  0

  Aż się boję, że kolejna wiadomość będzie o tym, że cytadela w Aleppo została rozwalona.
  Co tam 4000 lat historii... Niestety dla FANTYKÓW, którzy walczą o swój model świata i "kultury" nie ma świętości. Tak jest wszędzie. W ZSRR burzono kościoły. Niemcy w amoku Narodowego Socjalizmu palili synagogi. Wrogiem są inni ludzie i obiekty, które są dla nich cenne. Szaleńcy!

 • Igor Murawski

  0

  Bzdurna wiadomość. Tak to jest jak dzisiejsze dziennikarstwo polega tylko na przepisywaniu a nie sprawdzaniu źródeł.

 • jan_sobczak1

  0

  Czego to muslim nie zrobi żeby zaimponować swojej kozie i zrobić dla niej kawałek pastwiska. Ale jak ta swołocz się rozmnaża skoro woli kozy od kobiet?

 • lasaron

  Oceniono 1 raz 1

  Pan zaczął kozolubcy dokończyli tak mówi :
  Księga Nahuma 2-3
  9. Sama Niniwa podobna jest do stawu,
  którego wody odpływaja z hukiem, a choć
  wołaja: Stójcie, stójcie! jednak nikt sie nie
  odwraca.
  10. Złupcie srebro, złupcie złoto, skarbiec
  jest niewyczerpany, klejnotów wielka obfitość
  3 Biada krwawemu miastu! Wszystko w
  nim jest oszustwem, pełno w nim łupu, nie
  ma końca grabieży.
  7. Ktokolwiek cie zobaczy, bedzie uciekał
  przed toba, mówiac: Niniwa jest zburzona!
  Któz jej bedzie załował? Nie moge znalezc
  dla ciebie pocieszycieli.

 • marl57

  Oceniono 1 raz -1

  ten ich bóg wart tyle co to bydło. Czy ja obrażam jakąś religię?
  Bo moim zdaniem bydło obraża wszystkie religie ...

 • jrk011

  0

  Spoko! Przeciez te mury to w calosci rekonstrukcja. Fundamenty, owszem, moze prawdziwe.

  jrk

 • Lena L

  Oceniono 6 razy 0

  Amerykanie w Iranie wspieraja najbardziej agresywnych terrorystow, chca, pozamiatac 'bez ingerencji USA' i znow sie przyssac do ropy (bo skutecznie ich odsunieto).

 • tenare

  Oceniono 7 razy -3

  USA przygotowują się teraz do wojny z Rosją rękami Ukraińców, więc nie mają czasu na zwalczanie IS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX