Radio ZET: Nowe śledztwo ws. poselskich kilometrówek

Jest nowe śledztwo ws. oszustwa na poselskich kilometrówkach - dowiedziało się Radio ZET. Prokuratura bada przypadki ponad 100 posłów z kadencji 2005-07 na podstawie zawiadomień złożonych przez osoby prywatne. Zawiadomienie złożono m.in. na Romana Giertycha, który zapowiada podjęcie kroków prawnych w tej sprawie.
Śledztwo dotyczy rozliczeń służbowych wyjazdów posłów. O sprawie zrobiło się głośno w listopadzie, gdy media ujawniły historię podróży do Madrytu trzech posłów PiS - Adama Hofmana, Mariusza Kamińskiego i Rafała Rogackiego. Wzięli oni zaliczki z sejmowej kasy, zgłaszając wyjazd prywatnymi samochodami, choć w rzeczywistości polecieli tanimi liniami lotniczymi.

Gdy sprawie przyjrzano się bliżej, okazało się, że spora część parlamentarzystów ze wszystkich partii oszukiwała na kilometrówkach. Szczególnym przypadkiem był tutaj obecny Marszałek Sejmu Radosław Sikorski, którzy korzystał z sejmowego budżetu w latach 2007-14. Zajmował wówczas stanowisko Ministra Spraw Zagranicznych, dzięki czemu przysługiwał mu m.in. darmowy transport rządową limuzyną. Mimo tego, brał z sejmowej kasy środki na podróże prywatnym samochodem.

Ponad 100 osób pod lupą

Jak informuje Radio ZET, prokuratura wzięła pod lupę aż 107 posłów z czasów koalicji PIS, LPR i Samoobrony. Na liście pojawiają się nazwiska m.in. posłanek Marzeny Wróbel czy Beaty Kempy. Zdecydowana większość wymienionych w dokumencie posłów nie jest znana publicznie, choć w większości są to ówcześni parlamentarzyści PiS. Prokuratura wszczęła śledztwo ws. oszustwa. 

Zawiadomienia wpłynęły od dwóch osób prywatnych, które opisując każdego z posłów wymieniały kwoty, jakie ci pobrali na poczet rozliczeń za przejazdy prywatnymi samochodami. Miało to być 30 tys. zł na głowę.

Donos na Giertycha

Do nowego postępowania śledczy włączyli także na Romana Giertycha. Były wicepremier deklaruje, że był w tamtej kadencji jednym z nielicznych posłów, którzy najmniej korzystali z kilometrówki. Zapowiedział również, że złoży zawiadomienie na tajemniczego donosiciela.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (114)
Radio ZET: Nowe śledztwo ws. poselskich kilometrówek
Zaloguj się
 • tetradrachma

  0

  Zaczyna być niebezpiecznie. Bo, z jednej strony, narasta groźba wojny (która de facto obok nas toczy), a a drugiej przez ciągłe afery zaufanie do Państwa i jego instytucji spada. Zaczynamy jako NARÓD być od wewnątrz demontowani. Nigdy mnie z Komuna emocjonalnie nie łączyło ja tylko w niej żyłem, studiowałem, pracowałem. Żyłem. Śmiałem z Gierka, Wałęsy i robiłem swoje. Teraz gdy jest demokracja i mam MOJE panstwo zadaję (sobie) pytanie: co mnie ku... z ćwierćinteligentem jak Schetyna, albo kabotynem jak Sikorski łączy ? Tu jest całe niebezpieczeństwo. Moje emocjonalne rozchwianie leży w interesie wrogów mojego państwa. A kto ku... winien Żyd ? Niemiec ? Ruski ? Nie. Winna jest polska hołota która SAM wybrałem ergo To ku... jestem winien.

 • moorsoldaten

  Oceniono 2 razy 2

  To nie może być ! Romek - zrodzony a nie stworzony z orła białego polskiego jest nieskazitelny jak żona Cezara. Jest czysty jak najświętsza panienka, to wzór cnót wszelkich i przykład dla świata, tak samo zresztą jak jego tata.

 • vito3

  0

  giertych ewidentnie probuje zastraszyc swiadka,natychmiast areszt,to jest przestepstwo przeciwko wymiarowi sprawiedliwosci

 • matitalolo

  0

  Dla tych ćwoków - Polska to prywatny folwark

 • xsawer

  0

  Z może prościej by było zamknąć cały Sejm i wypuszczać tylko tych posłów, którzy udowodnią, że nie kręcili lodów.

 • maxtrolynsky

  Oceniono 1 raz 1

  Kiedy ten naród zmądrzeje, kręcą, doją, kradną ile wlezie.

  A durny, jeden z drugim, głosuje na nich.

 • piotr110660

  Oceniono 1 raz 1

  Mam nadzieję, że Giertych nie pobierał kilometrówek będąc wicepremierem w rządzie Kaczyńskiego. Byłaby to kompromitacja Polski, jako kraju, w którym takie rzeczy są udziałem najwyższych funkcjonariuszy państwa.

 • kot2ka

  0

  Gdy sprawa ma dotyczyć papugi Giertycha, to od razu próbuje on zastraszyć tych co donieśli na te wstrętne praktyki !!! Święte krowy przecież powinny mieć czyste ręce, a że tak nie jest to już inna sprawa. Przecież żyjemy w Polsce, w państwie bezprawia !!!!

 • 1group

  0

  Śledztwa,donosy,pic na wodę.Te gó...jady łaszące się na publiczna kasę,dalej brylują w polskiej polityce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX