Osiatyński o papieskim odznaczeniu Rzeplińskiego: medal za zasługi dla obcego państwa to coś nieprzyzwoitego

28.01.2015 19:53
Prof. Wiktor Osiatyński

Prof. Wiktor Osiatyński (Fot.Bartosz Bobkowski / AG)

- Medal od obcego państwa można przyjąć tylko za zgodą prezydenta RP. Jeśli Rzepliński ją dostał, to nieroztropnie zachował się urząd prezydenta - powiedział w audycji Post Factum w TOK FM prof. Wiktor Osiatyński. Tym samym rozpoczął kolejny rozdział w sporze o to, czy prezes TK powinien przyjąć medal od Watykanu.
Ów medal to papieski krzyż Pro Ecclesia et Pontifice (Dla Kościoła i Papieża). Został przyznany przed tygodniem prezesowi Trybunału Konstytucyjnego Andrzejowi Rzeplińskiemu. Za co? Za zasługi dla Kościoła i systemu prawnego w Polsce.

"Rzepliński powinien ustąpić"

Jedną z osób, które krytykowały Rzeplińskiego za przyjęcie odznaczenia, był prof. Osiatyński, wybitny konstytucjonalista.

- Zarówno przyznanie urzędującemu prezesowi Trybunału papieskiego odznaczenia, jak i jego przyjęcie przez prezesa Rzeplińskiego, są najbardziej rażącym i niebezpiecznym złamaniem zasady bezstronności w stosunkach państwo - Kościół - powiedział bardzo ostro. Oświadczył też, że uważa, iż Rzepliński powinien ustąpić ze stanowiska.

Prezydent zachował się nieroztropnie?

Dziś Osiatyński był gościem Agaty Kowalskiej w TOK FM, gdzie wypowiadał się pierwszy raz od zamieszania, jakie - jak podkreślał: "niechcący" - wywołał swoją wypowiedzią. - Medal od obcego państwa można przyjąć tylko za zgodą prezydenta RP. Jeśli Rzepliński o nią nie prosił, bądź jej nie dostał, to złamał prawo, a nie chce mi się wierzyć, że tak było. Jeśli tę zgodę dostał, to nieroztropnie zachował się urząd prezydenta - powiedział Osiatyński.

O to, czy do Kancelarii Prezydenta wpłynął wniosek o zgodę na przyjęcie watykańskiego odznaczenia dla prof. Rzeplińskiego, portal Gazeta.pl zapytał drogą mailową biuro prasowe prezydenta. Czekamy na odpowiedź.

"Czytałem konstytucję wielokrotnie"

Osiatyński odniósł się także do słów, które padły pod jego adresem ze strony Rzeplińskiego. Ten drugi stwierdził na antenie Radia ZET, że Osiatyński "mówi [w całej sprawie - red.] głupoty wynikające z tego, że pewnie nie czytał konstytucji".

- Czytałem konstytucję wielokrotnie. A nawet ją współtworzyłem - powiedział Osiatyński, podtrzymując swoje wcześniejsze słowa o konieczności ustąpienia Rzeplińskiego ze stanowiska.

"To nie korupcja, ale coś podobnego"

- Gdyby on był na emeryturze, mógłby przyjąć takie odznaczenie. A w tej sytuacji w bardzo wielkiej liczbie spraw dotyczących choćby wolności religijnej, czy reprywatyzacji mienia kościelnego, adwokaci będą mieli bardzo silną podstawę, by wnioskować o wyłączenie go ze składu orzekającego. Rzepliński zrobił coś, co podaje w wątpliwość jego obiektywizm - wyjaśniał konstytucjonalista.

- Jeśli Rzepliński odbiera medal od obcego państwa za zasługi dla tego państwa, to jest to coś bardzo nieprzyzwoitego po obu stronach. To nie korupcja - co wyraźnie podkreślam - ale coś podobnego i dwuznacznego - dodał Osiatyński.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (138)
Zaloguj się
 • stan-1

  Oceniono 249 razy 219

  Dokładnie, tak wielu Polaków to odbiera. Czas by obdarowany złożył czapkę i łańcuch.

 • zec

  Oceniono 198 razy 180

  To nie korupcja - co wyraźnie podkreślam - ale coś podobnego
  -----------------------------------------
  To chyba nawet coś więcej. To zdrada.

 • jankbh

  Oceniono 189 razy 175

  Dotąd miałem tylko wątpliwości co do orzeczeń trybunału. W tej chwili już nie mam - wszystko jasne.

 • hager52

  Oceniono 148 razy 128

  katabasy katolickie czują się bezkarne bo kupiły sobie sędziów trybunału konstytucyjnego i nie tylko

 • krotki11

  Oceniono 119 razy 107

  Popieram prof. Osiatyńskiego. Rzepliński do odwołania!! Gdzie tu jest miejsce na rozdzielność kościoła od państwa skoro na najwyższych stanowiskach mamy ludzi z katolickim sumieniem. Robią to co im kler podpowiada, bo to jest dla nich ważniejsze niż prawo stanowione albo wręcz prawo interpretują tak jak im pasuje.

 • chi_neng1

  Oceniono 99 razy 89

  "To nie korupcja, ale coś podobnego i dwuznacznego"
  " Rzepliński zrobił coś, co podaje w wątpliwość jego obiektywizm"

  Ja to nazywam "Raczka raczke myje"...czyli wlasnie korupcja.

  I mam nadzieje, ze redakacja dostanie odpowiedz, czy Rzeplinski zlozyl wniosek o zgode na przyjecie odznaczenia.

 • wmc-33

  Oceniono 96 razy 84

  Rzepliński pokazał swoją prawdziwą twarz. Okazał się zwykłym durniem. Można za nim wołać sędzia kalosz.

 • evasz

  Oceniono 90 razy 80

  Tego sie nie spodziewałam po prof. Rzeplińskim. Tak, gdyby był na emeryturze, takie odznaczenie mógłby przyjąć, ale jako urzędujący Prezes i to takiej instytucji państwowej, o takim prestizu i odpowiedzialności, nie. Jakos przestaję wierzyć, że zyję w państwie neutralnym światopoglądowo, gdzie istnieje rozdział państwa od kościoła. Panie prof. Osiatyński - szacunek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje