Zdjęcie Auschwitz i podpis: "To są Niemcy". Mocna okładka berlińskiego dziennika

28.01.2015 11:35
Okładka dziennika

Okładka dziennika "BZ" ("BZ")

"BZ" na pierwszej stronie dzisiejszego wydania opublikował zdjęcie obozu Auschwitz z podpisem "To są Niemcy". Dziennik nawiązuje do słów prezydenta Joachima Gaucka, który stwierdził, że "nie istnieje niemiecka tożsamość bez Auschwitz".
Dzisiejsze wydania niemieckich dzienników piszą o 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. Wszystkie czasopisma podkreślają, że współcześni Niemcy nie mogą odcinać się od przeszłości."Sueddeutsche Zeitung" zwraca uwagę na dużą liczbę tych, którzy uważają, że należy skończyć z obchodami. 81 proc. Niemców chciałoby "pozostawić za sobą" prześladowania Żydów; 58 proc. życzy sobie, by oddzielić przeszłość grubą kreską. "To nie istoty z innej planety pędziły ludzi do komór gazowych. To było pokolenie rodziców, dziadków i pradziadków dzisiejszych Niemców" - czytamy w "SZ". "Godność człowieka, tolerancja, szacunek - to wszystko jest kruche i stale zagrożone, i to nie gdzieś daleko w świecie, lecz tutaj i teraz" - ostrzega komentator.Z kolei "Frankfurter Allgemeine Zeitung" uważa, że kluczowe zdanie z przemówienia prezydenta spotka się z szeroką akceptacją, ale i z odrzuceniem - i to nie tylko ze strony osób kwestionujących Holocaust i ekstremistów wszelkiej maści. Jak zaznacza, współczesne Niemcy "powstały też na ruinach Auschwitz jako wolnościowo-demokratyczny, zobowiązany do ochrony praw człowieka alternatywny projekt wobec dyktatury Hitlera i obłędu rasowego".

O Auschwitz i ludziach, którzy tworzyli jego historię, przeczytaj w książkach >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (248)
Zaloguj się
 • boguslawbch6808

  Oceniono 1034 razy 660

  Niemcy- komory gazowe
  Rosjanie- strzał w tył głowy
  Ukraińcy-widły i siekiery
  Jeśli mimo tego, nas Polaków nie złamano, to jesteśmy wielkim narodem.

 • nikodem777

  Oceniono 471 razy 397

  Sami Niemcy mają odwagę to powiedzieć, że zrobili to jako naród, a nie jacyś naziści, zagubieni i oszukani przez Hitlera, jak próbuje się nam kłaść do głów poprawność polityczną.

 • czarek47

  Oceniono 388 razy 352

  Niemcy nigdy nie uwolnią się od piętna hitlerowskiej rzeszy ale nadal robią więcej niż ruscy, którzy po prostu zaprzeczają faktom historycznym i nie chcą uznać swojej zbrodniczej części hoistorii

 • sajchania

  Oceniono 305 razy 201

  Ciekaw jestem, kiedy Ukraińcy uznają ludobójstwo na Polakach za część swojej tożsamości.

 • allerune

  Oceniono 162 razy 96

  Niemcy już dawno odcięli się od przeszłości. Nigdy nie spotkałem się z określeniem "Niemieckie obozy śmierci". Poprawną politycznie wersją stosowaną na zachodzie jest "Nazi death camps", czyli obozy "nazistowskie". Bardzo rzadko pojawia się kombinacja "Nazi Germany" albo coś w tym stylu.
  Podejście "to nie my niemcy, to naziści" jest bardzo głęboko zakorzenione...

 • Maciej Grzyb

  Oceniono 180 razy 80

  Ja uważam, że teren Obozu powinien zostać włączony do Niemiec, a na jego bramie powinna być informacja o przekraczaniu granicy Polsko-Niemieckiej. W praktyce granica powinna być symboliczna, ale jednak istnieć prawnie i być oznaczona na mapach. To pomoże nam się rozprawić z "polskimi obozami". To Niemcy powinny ponieść cały ciężar tej historii, w tym momencie my dostajemy rykoszetem.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 126 razy 70

  rozmawiając z Niemcami, mam wrażenie że 100% z nich chciałoby "pozostawić za sobą" - niestety muszą ciągle żyć ze wspomnieniami o swoich rodzicach i dziadkach, którzy bezpośrednio lub pośrednio brali udział w holokauście - no chyba że wymażą także pamięć o swoich przodkach

 • mateusz.malinowski

  Oceniono 69 razy 63

  Auschwitz-Birkenau. Niemiecki obóz śmierci. Mapa szczegółowa nałożona na mapę google.
  starenowemapy.pl/2015/01/26/auschwitz-birkenau-niemiecki-oboz-smierci-1944-1945-mapa-szczegolowa/

 • annik

  Oceniono 100 razy 62

  Mocne, ale prawdziwe.
  Żadna cukierkowa historia z hollywood nie jest w stanie pokazać okruciństwa zbrodni niemców w czasie II wojny.
  Obowiązkiem Polaków jest natomiast pamiętanie o każdej historii Polaka, kóry potrafił poświęcać się ratując Żydów pomimo nieludzkich kar grożących pomagającemu i jego rodzinie.
  Ponad 6 tysięcy polskich drzewek w Yad Vashem to wielki obowiązek Polaków do pielęgnowania pamięci tych ludzi, bo tylko tak można pokazać szacunek wobec ich niezwykłego bohaterstwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje