Zdjęcie Auschwitz i podpis: "To są Niemcy". Mocna okładka berlińskiego dziennika

28.01.2015 11:35
Okładka dziennika

Okładka dziennika "BZ" ("BZ")

"BZ" na pierwszej stronie dzisiejszego wydania opublikował zdjęcie obozu Auschwitz z podpisem "To są Niemcy". Dziennik nawiązuje do słów prezydenta Joachima Gaucka, który stwierdził, że "nie istnieje niemiecka tożsamość bez Auschwitz".
Dzisiejsze wydania niemieckich dzienników piszą o 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. Wszystkie czasopisma podkreślają, że współcześni Niemcy nie mogą odcinać się od przeszłości."Sueddeutsche Zeitung" zwraca uwagę na dużą liczbę tych, którzy uważają, że należy skończyć z obchodami. 81 proc. Niemców chciałoby "pozostawić za sobą" prześladowania Żydów; 58 proc. życzy sobie, by oddzielić przeszłość grubą kreską. "To nie istoty z innej planety pędziły ludzi do komór gazowych. To było pokolenie rodziców, dziadków i pradziadków dzisiejszych Niemców" - czytamy w "SZ". "Godność człowieka, tolerancja, szacunek - to wszystko jest kruche i stale zagrożone, i to nie gdzieś daleko w świecie, lecz tutaj i teraz" - ostrzega komentator.Z kolei "Frankfurter Allgemeine Zeitung" uważa, że kluczowe zdanie z przemówienia prezydenta spotka się z szeroką akceptacją, ale i z odrzuceniem - i to nie tylko ze strony osób kwestionujących Holocaust i ekstremistów wszelkiej maści. Jak zaznacza, współczesne Niemcy "powstały też na ruinach Auschwitz jako wolnościowo-demokratyczny, zobowiązany do ochrony praw człowieka alternatywny projekt wobec dyktatury Hitlera i obłędu rasowego".

O Auschwitz i ludziach, którzy tworzyli jego historię, przeczytaj w książkach >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (248)
Zaloguj się
 • boguslawbch6808

  Oceniono 1034 razy 660

  Niemcy- komory gazowe
  Rosjanie- strzał w tył głowy
  Ukraińcy-widły i siekiery
  Jeśli mimo tego, nas Polaków nie złamano, to jesteśmy wielkim narodem.

 • nikodem777

  Oceniono 471 razy 397

  Sami Niemcy mają odwagę to powiedzieć, że zrobili to jako naród, a nie jacyś naziści, zagubieni i oszukani przez Hitlera, jak próbuje się nam kłaść do głów poprawność polityczną.

 • czarek47

  Oceniono 388 razy 352

  Niemcy nigdy nie uwolnią się od piętna hitlerowskiej rzeszy ale nadal robią więcej niż ruscy, którzy po prostu zaprzeczają faktom historycznym i nie chcą uznać swojej zbrodniczej części hoistorii

 • sajchania

  Oceniono 305 razy 201

  Ciekaw jestem, kiedy Ukraińcy uznają ludobójstwo na Polakach za część swojej tożsamości.

 • allerune

  Oceniono 162 razy 96

  Niemcy już dawno odcięli się od przeszłości. Nigdy nie spotkałem się z określeniem "Niemieckie obozy śmierci". Poprawną politycznie wersją stosowaną na zachodzie jest "Nazi death camps", czyli obozy "nazistowskie". Bardzo rzadko pojawia się kombinacja "Nazi Germany" albo coś w tym stylu.
  Podejście "to nie my niemcy, to naziści" jest bardzo głęboko zakorzenione...

 • Maciej Grzyb

  Oceniono 180 razy 80

  Ja uważam, że teren Obozu powinien zostać włączony do Niemiec, a na jego bramie powinna być informacja o przekraczaniu granicy Polsko-Niemieckiej. W praktyce granica powinna być symboliczna, ale jednak istnieć prawnie i być oznaczona na mapach. To pomoże nam się rozprawić z "polskimi obozami". To Niemcy powinny ponieść cały ciężar tej historii, w tym momencie my dostajemy rykoszetem.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 126 razy 70

  rozmawiając z Niemcami, mam wrażenie że 100% z nich chciałoby "pozostawić za sobą" - niestety muszą ciągle żyć ze wspomnieniami o swoich rodzicach i dziadkach, którzy bezpośrednio lub pośrednio brali udział w holokauście - no chyba że wymażą także pamięć o swoich przodkach

 • mateusz.malinowski

  Oceniono 69 razy 63

  Auschwitz-Birkenau. Niemiecki obóz śmierci. Mapa szczegółowa nałożona na mapę google.
  starenowemapy.pl/2015/01/26/auschwitz-birkenau-niemiecki-oboz-smierci-1944-1945-mapa-szczegolowa/

 • annik

  Oceniono 100 razy 62

  Mocne, ale prawdziwe.
  Żadna cukierkowa historia z hollywood nie jest w stanie pokazać okruciństwa zbrodni niemców w czasie II wojny.
  Obowiązkiem Polaków jest natomiast pamiętanie o każdej historii Polaka, kóry potrafił poświęcać się ratując Żydów pomimo nieludzkich kar grożących pomagającemu i jego rodzinie.
  Ponad 6 tysięcy polskich drzewek w Yad Vashem to wielki obowiązek Polaków do pielęgnowania pamięci tych ludzi, bo tylko tak można pokazać szacunek wobec ich niezwykłego bohaterstwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje