Rulewski: Król węgiel odchodzi w przeszłość, jak to się stało z parowozem

"Kryzysu w górnictwie węglowym nie da się przeczekać ani przełożyć na lata następne. Mamy do czynienia z chorobą przewlekłą" - ocenia legenda "Solidarności", senator PO Jan Rulewski. Wg polityka porozumienie rządu z górnikami KW nie wystarczy, by sytuację uspokoić. Dlatego trzeba rozmawiać. "Przesilenie na Śląsku wskazuje, że niemała część opinii publicznej już więcej nie chce płacić za jego wyjątkowość. Czuje się odepchnięta od partycypacji we wspólnocie III RP" - napisał Rulewski w "Rz".
Górnicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej rozpoczęli strajk. To kolejny pożar na Śląsku, z którego gaszeniem będzie musiał sobie poradzić rząd Ewy Kopacz.

Legendarny lider "Solidarności" z lat 80. Jan Rulewski, uważa, że sytuacja w górnictwie wymaga poważnych działań. Jak napisał w dzisiejszej "Rzeczpospolitej", kłopotów nie rozwiązują posunięcia, takie jak porozumienie rządu z górnikami Kompanii Węglowej. Według Rulewskiego porozumienie i podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy o górnictwie, powinny być "preludium do nowego otwarcia w sprawie rzeczywistych reform".

"Kryzysu w górnictwie węglowym nie da się przeczekać ani przełożyć na lata następne.

Oto mamy do czynienia z chorobą przewlekłą, wzmożoną zawałem cenowym na rynkach energetycznych świata, ofensywą klimatologów, a przede wszystkim zestarzeniem się cywilizacji węgla. Król węgiel odchodzi do przeszłości, jak to się stało z parowozem. Próżna jest zatem wiara w bogatego prywatnego inwestora. Wyzwanie, które rzucili Amerykanie łupkami czy nawet Niemcy z energią odnawialną, straszy niczym autostrady zastępujące szosy" - ocenił.

Dlatego, jak podkreślił senator PO, najważniejszym krokiem powinien być powrót związkowców do Komisji Trójstronnej, "bez warunków wstępnych".

"Przesilenie na Śląsku wskazuje, że niemała część opinii publicznej już więcej nie chce płacić za jego wyjątkowość. Czuje się odepchnięta od partycypacji we wspólnocie III RP" - napisał Jan Rulewski w "Rz".

Wszyscy mają swój wkład

Senator - i doświadczony działacz związkowy - przekonuje, że wina za kłopoty w górnictwie nie leży po jednej stronie. "Górnicy zarzucają nam, politykom, dezercję. Ale przecież mocą paktu o przedsiębiorstwie mają w radach nadzorczych swoich przedstawicieli. To zgodnie z ich powinnościami zatwierdzono nie tylko strategie kopalń, ale i płace, m.in. zgodne lub niezgodne z kominówką".

Rulewski przyznał, że władza państwowa, na której spoczywa główna odpowiedzialność za sytuację w spółkach skarbu państwa, dołożyła swoje do dzisiejszych problemów na Śląsku. "Była zbyt spolegliwa, ale to nie usprawiedliwia ignorancji tych, którzy żyją z kopalń, ich funkcjonowania i zarządzania, jako że władza odchodzi, a górnicy pozostają".

Więcej o:
Komentarze (49)
Rulewski: Król węgiel odchodzi w przeszłość, jak to się stało z parowozem
Zaloguj się
 • napadol1000

  Oceniono 3 razy 3

  no popatrz, naukowiec i futurolog sie znalazl, o chemicznej przerobce to chyba nic nie slyszal.

 • ahsowa

  Oceniono 3 razy 1

  Czy pan Rulewski chce czy nie chce węgiel jeszcze długo będzie głównym nośnikiem energii a zmienić trzeba pazernych idiotów w zarządach spółek węglowych i w związkach zawodowych

 • teodor_jeske_choinski_1

  Oceniono 7 razy 5

  Pracowal w jedynej w polsce fabryce rowerow, ktora mimo ze byla monopolista - padla...
  Maladiec!

 • leo2rys2

  Oceniono 6 razy 2

  Likwidacja kopalń to skutek podpisania paktu klimatycznego za przyjęcie którego w najbliższych latach będziemy płacić słone rachunki !.

 • leo2rys2

  Oceniono 3 razy -1

  Po plecach milionów dorwali się do koryta a teraz przy pomocy ogłupiającej naród propagandy doprowadzili Polskę do jedynego sztandarowego produktu TANIEJ SIŁY ROBOCZEJ !.

 • iremus

  Oceniono 6 razy 4

  Czy jest w III RP jakaś dziedzina, która przynosi dochody oczywiście poza dochodowymi Amber Gold, OLT, Pożyczka Gotówkowa, Baltic Money, SKOK?

 • iremus

  Oceniono 4 razy 0

  .....W 1979 ukończył studia na Wydziale Mechanicznym Akademii Techniczno-Rolniczej. W latach 70. pracował w Zakładach Rowerowych w Bydgoszczy, od 1984 do 1985 był zatrudniony Zakładach Rowerowych Romet, później do końca lat 80. pracował jako taksówkarz....pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Rulewski
  _________________________________________________________________
  No cóż, wiedzę o węglu ma chłopina po sqrwysynie !!! A Teraz poproszę mądrą głowę o 2 zdania na temat polskiego rolnictwa.

 • leo2rys2

  Oceniono 9 razy -1

  Od 2007 roku doliczany do węgla podatek wzrósł o 200% , przez kilka poprzednich lat węgiel przynosił zyski ale obsadzone przez POlszewicko buraczany układ zarządy zamiast inwestować w kopalnie drenowały dochody do coraz większej stworzonej przez rząd dziury budżetowej !.

 • nina519

  Oceniono 2 razy 0

  demotywatory.pl/4443896/Nie-jestem-gornikiem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX