"Przyjęcie medalu to błąd Rzeplińskiego. Każda decyzja TK dot. Kościoła wzbudzi podejrzliwość"

- Dla mnie przyjęcie odznaczenia przez prof. Rzeplińskiego jest czymś szokującym - mówił w Poranku Radia TOK FM prof. Aleksander Smolar, szef Fundacji Batorego, komentując odznaczenie prezesa Trybunału Konstytucyjnego papieskim medalem. Jego zdaniem sprawa jest niebezpieczna dla prof. Rzeplińskiego i całego trybunału.
"W dowód uznania dla zaangażowania w pracę na rzecz Kościoła i społeczeństwa" prezes Trybunału Konstytucyjnego - prof. Andrzej Rzepiliński - otrzymał od Kościoła katolickiego odznaczenie "Pro Ecclesia et Pontifice". "Jestem szczęśliwy, gdyż jestem Polakiem, chrześcijaninem i katolikiem. Przecież to Kościołowi zawdzięczamy, że po latach zaborów i totalitaryzmów możemy mówić i myśleć po polsku" - mówił prawnik, odbierając kościelne odznaczenie.

Według prof. Aleksandra Smolara, przyjęcie wyróżnienia "to poważny błąd" ze strony prezesa TK. Przede wszystkim dlatego, że będzie to miało bardzo duży wpływ na postrzeganie trybunału, którego niezależność powinna być poza dyskusją.

- Prof. Rzepliński, kiedy dowiedział się o przyznaniu odznaczenia, powinien powiedzieć, że choć jest bardzo wdzięczny za wyróżnienie, to nie może go przyjąć. Do czasu zakończenia misji na stanowisku prezesa TK. Bo przyjęcie medalu osłabia jego rolę niezależnego arbitra. Teraz na każdą decyzję jego lub Trybunału Konstytucyjnego, która będzie nawet z daleka dotykała problemów Kościoła, będzie patrzyło się z podejrzliwością. Będzie zwracało się uwagę na to, że Rzepliński to jest człowiek Kościoła. To niebezpieczne dla samego Rzeplińskiego i trybunału - mówił prezes Fundacji Batorego w "Poranku Radia TOK FM".

Nietakt

Jak ocenił prof. Smolar, nie tylko prezes TK popełnił błąd, przyjmując odznaczenie. Także Kościół powinien zdawać sobie sprawę z niezręczności całej sytuacji.

Bo wyróżnienie dla prof. Andrzeja Rzeplińskiego jest de facto wskazaniem, że "człowiek reprezentujący instytucję, która powinna być niezależna, jest w istocie nasz". - To był nietakt ze strony Kościoła - stwierdził gość "Poranka Radia TOK FM".

Prof. W. Osiatyński: Mam nadzieję, że prof. Rzepliński jak najszybciej zrezygnuje z funkcji prezesa i sędziego TK>>>

Więcej o:
Komentarze (36)
"Przyjęcie medalu to błąd Rzeplińskiego. Każda decyzja TK dot. Kościoła wzbudzi podejrzliwość"
Zaloguj się
 • kuma1

  Oceniono 4 razy -2

  Nie widzę w przyjęciu wyróżnienia żadnych " wykroczeń" przeciw sprawowanemu urzędowi. Wręcz przeciwnie, świadczy to o wysokim autorytecie i obiektywności w sprawowaniu ważnego urzędu.

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 3 razy 1

  Widać kto komu służy.

 • almagus

  Oceniono 4 razy 0

  Legalizacja zdrady to Targowica!
  Dekretem złamali ustalenia Konferencji Poczdamskiej, na co E. Steinbach właściwie zareagowała, bo skoro oddają poniemieckim poniemieckie?

  - Furtkę komisji otworzył protokół ustaleń komisji wspólnej rządu i Konferencji Episkopatu z marca 2006 r. podpisany przez wicepremiera i szefa MSWiA Ludwika Dorna oraz biskupa płockiego Stanisława Wielgusa, wsparty pismem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry - podkreśla Baldy. Protokół uznał, że kościelne instytucje mogą się domagać sukcesji np. po niemieckich zgromadzeniach zakonnych.

  Takie kwiatki
  m.wyborcza.pl/wyborcza/1,105226,11226258,Powiat_klodzki_walczy_o_odszkodowanie_za_zamek_oddany.html
  opole.gazeta.pl/opole/1,35086,14953435,Ksiedzu_z_milionami_sie_upieklo__Nie_zaplaci_gigantycznego.html#BoxSlotII3img
  opole.gazeta.pl/opole/1,35086,15041228,Zakon_krzyzacki_chce_odzyskac_swoje_dawne_majatki.html
  Już przez tych zdrajców Czesi mają problemy z Krzyżakami, po złamaniu ustaleń Konferencji Poczdamskiej.

 • antekpociecha

  Oceniono 7 razy 5

  A wszyscy dziwili się że TK nie miał nic do powiedzenia w sprawie niekonstytucyjnego wprowadzenia religii do szkół i wieszania symboli w miejscach publicznych jak i wielu wielu innych.
  Przecież nawet dokładnie powiedzieli za co ten order .

 • faustxyz

  Oceniono 6 razy 4

  Niech go zatrudni Rydzyk czy inny Michalik jako klakiera, niech tam prezentuje swoją watykańską dumę z bycia apologetą paskudnej firmy słynnej z pedofilii, kłamstw, wykorzystywania na wszelkie sposoby dzieci i biednych kobiet w trudnym położeniu. "Przecież to Kościołowi zawdzięczamy, że po latach zaborów i totalitaryzmów możemy mówić i myśleć po polsku" co za shit, może on nie mówiłby po polsku, ale ja jakoś obyłam się bez kościoła w swoim życiu od dziecka. Poza tym co z naszymi, pardon moimi nie Rzeplińskiego (jemu wzorem polszczyzny Rydzyk), wielkimi mistrzami słowa i literatury, Rej, Mickiewicz, Norwid, Słowacki - oni i wielu innych, tych największych było nie po drodze z klerem. Tia już widzę jak rezygnuje, on sam gada, że wyznaje te same wartości co kler - KASA.

 • boxymoxy

  Oceniono 21 razy 19

  Do tego ignorant z historii, powtarzający banialuki o wielkiej roli kk w utrzymaniu polskości. Watykan popierał zaborców, a nie Polaków. Wyjątkiem zabór rosyjski, gdzie następowała rusyfikacja, a wraz z nią prawosławie, więc tam interesy kk i Polaków były zbieżne.

 • Oceniono 15 razy 15

  CBA się nie zainteresuje? A może już do CBA w tej sprawie był telefon z sekretariatu przy skwerku, żeby się nie interesowało?

 • kramka23

  Oceniono 20 razy 18

  Skandal ! Pan sędzia Trybunał Konstytucyjnego w Polsce, okazał się współpracownikiem innego państwa. Oszust, agent ? Należałby prześwietlić jego wyroki w których orzekał .(zadanie dla służb).. szczególnie te dotyczących kościoła katolickiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX