Córka rotmistrza Pileckiego nie została zaproszona na uroczystości w Auschwitz. ?Powinnam tam być"

Córka rotmistrza Pileckiego nie została zaproszona na dzisiejsze uroczystości 70. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz. - Powinnam tam być - mówi Zofia Pilecka w rozmowie z RMF FM.
- Stała się rzecz bardzo niedobra, ponieważ na uroczystości w Auschwitz nie została zaproszona córka rotmistrza Pileckiego - powiedział wczoraj Mariusz Kamiński z PiS w "Faktach po Faktach" na antenie TVN24. Kamiński sugerował, że za brak zaproszenia dla rodziny rotmistrza Pileckiego na obchody 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz odpowiedzialny jest prezydent. - Nawet na tyle nie było stać organizatorów, żeby o tym pomyśleć - powiedział poseł PiS.

Paweł Zalewski z PO był równie oburzony. - Pilecki jest dla mnie jedną z najjaśniejszych postaci w Polsce - powiedział. Dodał jednak, że za organizację uroczystości nie odpowiada prezydent, tylko międzynarodowy komitet obozu w Auschwitz.

"Powinnam tam być"

W rozmowie z radiem RMF FM Zofia Pilecka powiedziała, że od lat nie dostaje żadnych zaproszeń na uroczystości w Auschwitz. Przyznaje też, że uważa, że powinna tam dziś być. - Powinnam tam być, ale nie mogę zapraszać się sama - mówi. Dodaje, że kiedyś miała żal do organizatorów, ale teraz już się do tej sytuacji przyzwyczaiła.

Córka rotmistrza Pileckiego powiedziała też, że najprawdopodobniej szczątki jej ojca nigdy nie zostaną odnalezione.

Jak pisze m.in. prawicowy portal Niezależna.pl Kancelaria Premiera szuka numeru telefonu do Zofii Pileckiej. Kancelaria tego nie potwierdza i odpowiada, że za zaproszenia gości odpowiadało Muzeum Auschwitz. Ale osoby odpowiedzialne za kontakty z mediami nie odbierają telefonów.

Główny inicjator konspiracji w Auschwitz

Witold Pilecki (pseud. Witold, Druh, Roman Jezierski, Tomasz Serafiński) został zmobilizowany w sierpniu 1939 r., walczył w kampanii polskiej w składzie 19. Dywizji Piechoty Armii "Prusy" jako dowódca plutonu kawalerii dywizyjnej. Po zakończeniu kampanii przedostał się do Warszawy, gdzie stał się jednym z organizatorów powołanej 9 listopada 1939 r. konspiracyjnej Tajnej Armii Polskiej pod dowództwem mjr. Jana Włodarkiewicza, podporządkowanej później Związkowi Walki Zbrojnej.

19 września 1940 r. podczas niemieckiej łapanki pozwolił się aresztować, by przedostać się do niemieckiego obozu Auschwitz i zdobyć informacje o panujących tam warunkach. Do obozu trafił wraz z tzw. drugim transportem warszawskim jako Tomasz Serafiński. Był głównym inicjatorem konspiracji w obozie.

W tym czasie Pilecki opracowywał sprawozdania przesłane później do dowództwa w Warszawie i dalej na Zachód. Planował zbrojne oswobodzenie obozu. W listopadzie 1941 r. został awansowany do stopnia porucznika przez gen. Stefana Roweckiego "Grota". W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. Pilecki zdołał uciec z obozu wraz z dwoma współwięźniami. Został pośmiertnie kawalerem Orderu Orła Białego. Jako jeden z pierwszych tworzył raporty o Holokauście, zwane dalej Raportami Pileckiego.

O rotmistrzu Pilewskim i ludziach, którzy tworzyli historię Auschwitz, przeczytaj w książkach >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (432)
Córka rotmistrza Pileckiego nie została zaproszona na uroczystości w Auschwitz. ?Powinnam tam być"
Zaloguj się
 • m.jawa

  0

  Rotmistrz Pilecki miał dwoje dzieci - córkę i syna. Dlaczego wszyscy mówią wyłącznie o córce ?Tłumaczenia organizatorów odnośnie zaproszeń - żenujące

 • potp

  Oceniono 2 razy 2

  Nie tak dawno (przy okazji spięcia z Putinem) trąbiono, że obóz Auschwitz nikogo nie zapraszał, tylko informował, że takie uroczystości będą, a uczestnicy sami mieli się zgłaszać, a teraz afera, ze kogoś jednak miano zaprosić..

 • x2468

  Oceniono 1 raz 1

  @seks-uj-new
  Schetyna idioto powiedział ze w Armii Czerwonej służyło około 110 narodów i Rosjanie stanowili około 50% stanu osobowego. Ukraińców było około 22% a wiec wdzięczność i pamięć należy się nie tylko Rosjanom.

 • sks-uj-new

  0

  Polska rzadza idioci. Schetyna pokazal jakim jest kretynem dajac amunicje rosjanom. Cale te obchody staly sie cyrkiem. Podobnie jak cyrkiem byly obchody 4-go czerwca zorganizowane w mysl zasady sa rowni i rowniejsi. Obecna wladza uwaza ze jej wlasnoscia jest nie tylko Polska ale takze jej historia.

 • dust-on-the-wind

  Oceniono 4 razy -2

  paanno Pilecka, wywołani powstania Warszawskiego było zbrodnią na Narodzie Polskim i ta Pani tatuś powinien wisieć na szubienicy. Niech Panna gębę zamknie i milczy - w imieniu 200 000 pomordowanych cywilów, tysięcy zgwałconych Polek i totalnie zniszczonej Warszawy. Zamknij Panna gębę. I nie szczekaj więcej. To wasze Powstanie było największą klęską w historii Warszawy.

 • malpapolska2

  Oceniono 2 razy 2

  Wobec takich faktow - rodzi sie w czlowieku wiara, ze kiedys to " kamienie wolac beda"...

 • posc

  Oceniono 1 raz -1

  "We survivors do not want our past to be our children's future," Roman Kent, born in 1929, told a memorial gathering at the death camp's site in Poland." - bbc news

 • 2-julita

  Oceniono 2 razy 0

  o prawdziwych bohaterach się nie mówi , ci co wyzwolili obóz są pomijani milczeniem , a na widowni siedzą potomkowie oprawców
  skandal !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • cat29

  Oceniono 2 razy 0

  Tak przy okazji to o Witoldzie Pileckim opowiada piosenka Szwedzkiego zespołu Sabaton. "Inmate 4859" z ostatniego albumu Heroes

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX