?Historyczna śnieżyca". Zamknięte szkoły, odwołane loty, opustoszałe ulice Nowego Jorku [ZDJĘCIA]

Huragan ?Juno? nawiedził Wschodnie Wybrzeże USA. Zapowiadano, że będzie to największa śnieżyca w historii Nowego Jorku. Miasto było sparaliżowane przez kilkanaście godzin. Najnowsze prognozy są jednak bardziej optymistyczne.


Z powodu śnieżycy wprowadzono zaostrzone środki bezpieczeństwa. Odwołano ponad 7700 lotów, w tym większość na trasie między miastami, które ma nawiedzić śnieżyca, czyli Nowym Jorkiem, Waszyngtonem i Bostonem. Ok. 2000 lotów jest opóźnionych. Wg Agencji Associated Press utrudnienia w transporcie lotniczym potrwają co najmniej do środy.- To będzie prawdopodobnie największa burza śnieżna w historii miasta Nowy Jork - ostrzegał burmistrz Bill de Blasio. Z powodu śnieżycy pozamykano w mieście wiele instytucji, w tym restauracji (próżno było znaleźć jakąkolwiek otwartą po 22) czy teatrów (odwołano m.in. premierę opery Mariusza Trelińskiego "Jolanta/Zamek Sinobrodego"), jak również wszystkie szkoły.

Pełna gotowość

Na ostatnią noc zapowiadano apogeum śnieżycy. Miasta na Wschodnim Wybrzeżu postawiły w stan gotowości pługi śnieżne i solarki; w całym regionie w gotowości były też służby Gwardii Narodowej. Spodziewano się, że na niektórych obszarach przybrzeżnych, w tym Long Island, Cape Cod czy innych częściach regionu Nowej Anglii, wiatr będzie tak silny, że mógłby wywołać skutki porównywalne z huraganami, jak powodzie i rozległe awarie zasilania, które mogą potrwać kilka dni. Koło północy czasu lokalnego (godz. 6 w Polsce) śnieg jeszcze nie padał, ale wiał już bardzo silny, zwiastujący nadchodzącą śnieżycę wiatr. Amerykańskie media podały komunikat o zamieci w Central Parku.

Oczekiwanie na śnieżycę budzi w ludziach ciepłe odruchy. Mieszkańcy miasta do drzew przywiązują szaliki dla tych, których śnieżyca może dopaść na zewnątrz.Nowy Jork bez ludzi?

Miasto opustoszało na kilkanaście godzin. Na Twitterze ludzie zamieszczali zdjęcia ulic, na których nie właściwie było nikogo.

Wczesnym rankiem na Manhattanie padał lekki śnieg. Na skutek wprowadzenia zakazu ruchu samochodów ulicami jeździły głównie pługi śnieżne. Zapanowała niezwykła cisza; oprócz zwykłego zgiełku ruchu ulicznego zabrakło też odgłosów przelatujących nad miastem samolotów.

Nie było gorzej niż 9 lat temu, ale...

Najobfitsze dotąd opady śniegu w Nowym Jorku zanotowano podczas burzy śnieżnej 1 i 12 lutego 2006 roku. Spadło wtedy 68 cm śniegu. Tym razem prognozy nie są aż tak pesymistyczne - w Nowym Jorku, Bostonie i Providence ma spaść ok. 50-60 cm, a w New Jersey 15 cm.

Pierwsze efekty "Juno" są już widoczne:

Meteorolodzy przepraszają

Koniec końców, śnieżyca okazało się słabsza niż przewidywano i pomimo zasypania ulic, ogródków i samochodów oraz sparaliżowania miasta na całą noc, nie wyrządziła poważniejszych szkód ani nie przyniosła ofiar. Synoptycy postanowili zachować się honorowo i zdążyli już przeprosić za zbyt przesadzone przewidywania:Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (51)
?Historyczna śnieżyca". Zamknięte szkoły, odwołane loty, opustoszałe ulice Nowego Jorku [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • zdziwiony6

  Oceniono 5 razy 5

  Wszystkim, którzy podśmiewają się teraz z mieszkańców Nowego Jorku proponuję sprawdzenie położenia geograficznego tego miasta. Jest dużo bardziej na południe niż Polska. Gdzieś tak w okolicy Sycylii albo Aten więc oni poprostu nie mają takiego doświadczenia ze śniegiem jak mieszkańcy Moskwy.

 • blue911

  0

  To byla medialna sniezyca. W 1996 I 2006 byly znacznie wieksze. Doswiadczylem obu.

 • kryster

  Oceniono 3 razy 3

  Stoję przy oknie i patrzę na mój brooklynski świat i jest ok. Śniegu trochę spadło, wiatr wieje ale nic poza tym się nie dzieje. Ale jedno jest ważne, ze ludzie są baaaardzo zdyscyplinowane i za to ich szanuje i kocham to miasto!

 • bohuwamohu

  Oceniono 6 razy 6

  Nowy Jork nie jest sparaliżowany, zawieszono ruch samochodowy i transport publiczny, żeby bezpiecznie oczyścić miasto ze śniegu. Podręcznikowy przykład odpowiedzialnej polityki lokalnej, inni powinni naśladować. Żałosne wpisy dziadka jama i innych kretynów trafiaja w pudło.

 • badziewiak66

  Oceniono 6 razy -4

  Jestem głęboko przekonany , że niebezpieczeństwo dla naszej wolności , które stanowią międzynarodowe instytucje bankowe, jest daleko większe niż groźba ze strony wrogich armii. Bankierzy stworzyli już nową arystokrację pieniądza , lekceważąc lokalne rządy. Prawo do emisji pieniądza musi być wydarte z bankierskich rąk , musi ono należeć do właściwego suwerena - narodu.
  Thomas Jefferson , 1802 rok
  Jeśli naród amerykański pozwoli prywatnemu bankowi centralnemu na kontrolę nad emisją pieniądza państwowego , to bank ten, stosując inflację , będzie zabierał ludziom ich majątek aż do momentu , kiedy pewnego ranka ich dzieci zbudzą się, a ich dom rodzinny i odziedziczona po przodkach ziemia będą na zawsze stracone.
  Thomas Jefferson, 1787 rok
  Od tej drugiej wypowiedzi Jeffersona minęło 228 lat. Jak prorocze były to słowa. Od tamtej pory ludzkość biernie się przygląda jak grupa potworów projektuje rzezie, mordy, jak żywi się ludzką krwią , tragedią i cierpieniem. Oni dopuszczając się ludobójstwa na niewyobrażalną skalę , gwałcąc , rabując , kalecząc, torturując i niewoląc chcą dowieść że nie ma Boga , że wielkość można osiągnąć tylko wtedy gdy stajemy się potworem, bestią wypełniona po brzegi nienawiścią , żądzą i podłością. Nie jestem pewien czy to co dzieje się na wschodzie USA to nie jest próba generalna ich nowej broni. Od dłuższego czasu pracowali nad technologią która wywołuje kataklizmy , marzyli o narzędziach które pozwolą im rzucić na kolana narody, państwa i cywilizacje. Do tego dopasowali system ekonomiczny która przećwiczyli najpierw w Chile, a potem w Nowym Orleanie i Iraku. Zdolni byli zamordować setki milionów ludzi w zaprojektowanych konfliktach ostatnich dwóch stuleci, by pomnożyć swoje bogactwo i posiąść władzę nad każdym żywym stworzeniem na Ziemi. Wschodnie wybrzeże to nie pierwszy raz. Haiti, Japonia były wcześniej. Wywoływanie wstrząsów tektonicznych przyszło im najszybciej. Dlaczego wschodnie wybrzeże USA ? Bo tam można ich system z Nowego Orleanu zastosować na wielką skalę, pchnąć ich technologię o krok do przodu. Tam zgromadzone zostały dowody ich bluźnierczej działalności. Tuż przed atakiem na WTC miano aresztowac blisko 800 ludzi finansjery. Dowody ich przestępstw zebrano w budynku nr 7. W krótkim czasie skutki kataklizmów będą podobne do tych z obu wojen światowych , a nikomu nie będzie można przypisać winy. Natura to doskonałe alibi. Dlatego tak wielkie pieniądze wydali na promowanie zmian klimatycznych, na uwypuklenie nadchodzących katastrof, by ukryć działanie swojej nowej broni. Udowodnili podczas ataków Na WTC jak kontrolują media, jak potrafią cynicznie i bezczelnie ogłupić miliardy ludzi. Być może czas ćwiczeń się skończył , pora na interesy.

 • sim.salabim

  Oceniono 5 razy 5

  W NY jest juz wtorek 6 rano i jakos wciaz sniegu nie ma. Wystarczy podgladnac ktoas z live cam z Nowego Jorku :)

 • promemo

  0

  www.nbcnews.com/storyline/blizzard-15/watch-live-new-york-city-snow-cam-n293521

 • puch-atek

  Oceniono 11 razy 3

  media nakręciły biznes większy niż na Christmas. Ludzie porobili historyczne zakupy! Gospodarka będzie się kręcić jak się patrzy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX