Teraz aptekarz nie odmówi pigułki "dzień po"? Kategoria dostępności w systemie zmieniona

Aptekarze nadal żądają recept na pigułkę "dzień po", zasłaniając się tym, że w bazie danych leków nie zmieniono jej kategorii dostępności - alarmowała kilka dni temu "Gazeta Wyborcza". Teraz zmiana w systemie jest już widoczna.
Dwa tygodnie temu Komisja Europejska zdecydowała, że środek sprzedawany pod nazwą ellaOne, stosowany jako tzw. antykoncepcja awaryjna, może być dostępny w krajach UE bez recepty. Polskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało więc, że pigułki będzie można sprzedawać w kraju bez recepty, co wywołało burzę na prawicy.

A na dodatek "Wyborcza" alarmowała, że aptekarze, kierując się tym, co mają w systemie komputerowym, żądają recept na pigułkę, bo w bazie danych o lekach status preparatu ellaOne się nie zmienił.

Jest zmiana w systemie: EllaOne dostępna bez recepty

Teraz informacja w systemie została zaktualizowana. Status preparatu ellaOne został zmieniony "w zakresie kategorii dostępności z: produktu leczniczego oznaczonego symbolem "Rp" na: produkt leczniczy oznaczony symbolem "OTC" - głosi krótki komunikat.

Na końcu informacji o zmianie znajduje się adnotacja: "Decyzję o wydawaniu leku z apteki z nową kategorią, powinien podejmować aptekarz". Czyli nadal - mimo zmiany prawa i zmiany w systemie informatycznym - wszystko zależy od decyzji farmaceuty, czy też wyłącznie może zależeć? Będziemy próbowali dowiedzieć się, co oznacza powyższe - dość niejasne - sformułowanie.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (227)
Teraz aptekarz nie odmówi pigułki "dzień po"? Kategoria dostępności w systemie zmieniona
Zaloguj się
 • jedyny_twardziel

  Oceniono 2 razy -2

  Teraz każda może
  Do woli się walić,
  A dzień po zarodek
  Tak jak kał wydalić.

 • respuestas

  Oceniono 2 razy 2

  Może w każdej aptece zamontujmy telefon alarmowy do biskupa, aby farmaceuta zanim wyda tabletkę mógł dostać przynajmniej rozgrzeszenie.
  W tym kraju ubłuda nie ma granic.Skoro więzienia są przepełnione przestępcami -katolikami to czy ich czyny nie powinny zostać rozgrzeszone ? Wszak na tym polega błądzenie każdego człowieka .

 • Janusz Kopanski

  Oceniono 1 raz 1

  Syf i tyle ,dzieci niechciane na śmietniku lezą, aptekarz teraz będzie Bogiem I h*j z Unią .

 • senior2244

  Oceniono 1 raz 1

  Co to za kretyni decydują o tym że aptekarz z sumieniem ma prawo odmówić sprzedania leku, to samo jest z lekarzami.Idiotyczny kraj ,idiotyczne prawa.A za batonika można zamknąć do więzienia niepełnosprawnego umysłowo staruszka. Urzędy skarbowe mogą bezkarnie niszczyć przedsiębiorców, komornicy bezkarnie okradać niewinnych ludzi a sędziowie orzekać idiotyczne wyroki.Wszyscy są bezkarni.A co mądrzejsi uciekają z Polski jak najdalej.

 • epieniek

  Oceniono 3 razy -1

  Ciężarne z niewidoczną ciążą i biskupów obsługujesię bez kolejki - personel monopolowego.

  Co za paranoja, ciekawe czy dostanę jutro. Do dam, że nie jestem ani 15 latką ani w ogole potrzebujaca tylko facetem, dobrze mieć by pomóc bliźniemu czy tam bliźniej bo gdy przyjdzie potrzeba znowu świetojebliwi coś wymyslą.

  W ogóle część osób ma nieźle nasrane. Kupuję ser.Pieprzoną goudę, pokazuję jaki kawałek. "Proszę pana, wyszło ponad 35 deko" - mówię dziękuję i chcę kupić jeszcze banany... ale PAN naprawdę chce te ponad 35 deko? No tak, i te banany. Ale proszę Pana, tych bananów jest 6! Już chciałem spytać od czego ta biedna próbuje mnie uchronić, ale zaczęło się dopiero przy 3 butelkach soku malinowego, babka najwyraźniej uważała, że 3 to za dużo i lepiej żebym kupił 2, bo ona mi tak radzi. A H... WAS TO STARE PRLowskie SZMATY wraz Z POPIE...NYMI CÓRKAMI OBCHODZI CO JEMY I CO I JAK ROBIMY Z KIM I KIEDY. I GÓWNO NAS OBCHODZI CO UWAŻACIE NA TEN TEMAT. I GÓWNEM ZALATUJĄ WASZE WYSIŁKI BY WYCHOWYWAĆ OBCĄ OSOBĘ PRZEZ LADĘ.

  Przyjdzie taka do mechanika oznajmić, że sumienie zabrania. Przyjdzie do banku - oznajmić że sumienie każe wypłacić tylko połowę. Przyjdzie na pocztę, kazać otworzyć list by sprawdzić, czy zgodny z sumieniem, wydającego oczywiście. Przyjdzie po komputer do sklepu - doinstalować program raportujący czy aby nie... . Przyjdzie taka szmata decydująca o czyimś ciele według własnych posranych myśli do teatru, spytać czy na pewno wolno wyjść na scenę gdy ona zasiada.

 • drozd215

  Oceniono 3 razy 3

  czytajmy i kopiujmy wpisy, tak szybko znikają

 • plautilla

  Oceniono 3 razy 1

  27.01.zjeżdżają do Polski możnowładcy żydowscy i głowy państw świata, by czcić wyzwolenie Auschwitz na koszt państwa polskiego.
  Nikt nigdy tak nie świętował polskiego święta, nie czcił wyzwolenia Polski.
  Mendia lobby żydowskiego milczą, publice rzucając na żer tematy zastępcze.
  Natomiast "Rzeczpospolita" pieje, że żydzi nic nie mówią o polskim antysemityzmie, co oznacza ,że władzuchna już obiecała żydom kolejne wynagrodzenie za niemiecki holokaust na polskich ziemiach i za niemieckie grabieże ich dobytków, a dokończone przez okupanta rosyjskiego w Polsce.
  Widać 50 tys. emerytur wysyłanych do Izraela z ZUS-u i osłanianie im doop przez naszych żołnierzy i na nasz koszt na Bliskim Wschodzie było za mało. Musi im obiecali nasi g.ojowie u koryta dużo większy kąsek skoro na razie nie ma u nas wg żydów antysemityzmu.
  Rok temu był antysemityzm, o czym rozpisywała się Wybiórcza , gdy do Polski jechał obradować Kneset i obradował wraz z ich najwyższymi dowódcami i rabinami pod osłoną Mosadu na polskiej ziemi . Ogólnopolska prasa nabrała wody w usta, jakby ten groźny historycznej rangi fakt nie istniał.

  Kiedy Polska otrzyma odszkodowania za zniesławienia i kłamstwa oraz występki żydowskie wobec NARODU polskiego po 1989 r ?

 • qwass

  Oceniono 2 razy 0

  Wreszcie. Bardzo powoli Polska jednak normalnieje. Bardzo powoli.

 • audiophil500

  Oceniono 5 razy 3

  PO do wymiany, na pewno nie wygrają następnych wyborów ponieważ boją się czarnych jak diabeł święconej wody. Czas na zmiany w Polsce, dość nierządu PO.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX