Żelichowski o słowach Schetyny: Przed kamerą zachowuje się jak mój pies, kiedy wyczuje drzewo

- Ten i poprzedni minister, jak wyczują kamerę, to zachowują się jak mój pies, kiedy wyczuje drzewo. Jak się dużo mówi, to się zawsze powie słowo za dużo - huknął Stanisław Żelichowski w Radiu Zet, krytykując Grzegorza Schetynę i Radosława Sikorskiego. Chodzi o oprotestowaną przez Rosję wypowiedź Schetyny na temat roli Ukraińców w wyzwalaniu obozu w Auschwitz.
Polityk PSL w audycji "7 dzień tygodnia" w Radiu Zet porównał postawy Sikorskiego i Schetyny do standardów pierwszych ministrów III RP, Krzysztofa Skubiszewskiego i Bronisława Geremka, którzy rzadko wypowiadali się dla mediów. - To było wielkie święto. Przyjmowali dziennikarzy w pałacyku MSZ, tak jak to robi prezydent. Tam było każde słowo ważone - mówił Żelichowski, który powiedział o sobie, że "jest za stary, żeby pamiętać, o czym powinien zapomnieć". - Nie bardzo wiem, po co te standardy Skubiszewskiego i Geremka psuć ciągłą obecnością w mediach - dodał Żelichowski.

"Drzewo biega wokół psa"

Wypowiedź Schetyny na temat wyzwolenia obozu zagłady w Auschwitz nazwał "ewidentnym błędem". - Takich rzeczy nie można mówić. Patrząc metodą pana ministra, był Front Ukraiński i Front Białoruski, nie było miejsca, w którym walczyliby Rosjanie - mówił Żelichowski, który wpadkę Schetyny wyjaśniał zbyt częstą obecnością ministra w mediach.

- Mój kochany koalicjancie, to nie minister Schetyna biega za kamerami, bo każdy go zna i jakby mógł, to by je odsunął. To kamery biegają za ministrem - zaprotestowała Iwona Śledzińska-Katarasińska z Platformy Obywatelskiej. - Drzewo biega wokół psa - podsumował Marek Siwiec.

Czarnecki i Gowin: "Drobne potknięcie. Schetyna nie powinien przepraszać"

Ryszard Czarnecki, europoseł PiS, nazwał wypowiedź Grzegorza Schetyny "niefortunną, niewłaściwą i niedobrą". - Po stronie rosyjskiej histeria, potraktowali to instrumentalnie i cynicznie, ale paliwa dostarczył im pan minister - ocenił polityk. Czarnecki stwierdził, że wystarczyłby "zwykły komunikat MSZ", a Rosjanom - o których powiedział, że "mają milion razy więcej na sumieniu - nie należą się przeprosiny.

Jarosław Gowin nazwał wypowiedź Schetyny "drobnym potknięciem". - Uważam, że nie ma powodu do przeprosin, wystarczy zwykły komunikat i doprecyzowanie, co miał na myśli. Reakcja ze strony rosyjskiej jest niewspółmierna, sądzę, nie ze względu na tę wypowiedź Schetyny, ale jego twardy kurs wobec Rosji w kontekście konfliktu Rosji z Ukrainą - mówił Gowin.

Siwiec: "Szkoda, że 70. rocznica wyzwolenia Auschwitz zostaje obsłużona blotkami"

Nieco innego zdania był Marek Siwiec z Twojego Ruchu, który nazwał wypowiedź Schetyny "didaskaliami". - Ambasador RP, pani Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, wydała komunikat w tej sprawie. To, z punktu widzenia dyplomacji, zamyka sprawę. To jest w imieniu państwa polskiego, a nie krasnoludków - mówił Siwiec. Reakcję Rosjan nazwał "przesadzoną".

Siwiec podkreślił, że w efekcie sporu Schetyny z Rosjanami umyka znaczenie 70. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. - Ta wyjątkowa rocznica i ta wyjątkowa zbrodnia zostaje obsłużona takimi blotkami. Rosjanie przenoszą wymianę poglądów na wypowiedź Schetyny, ponieważ nie mogą tej rocznicy tak, jakby chcieli - stwierdził Siwiec.

"Iwanow to wielka postać"

Monika Olejnik zapytała, czy Putin chciałby zostać zaproszony na obchody. - Oczywiście, że tak. I im się to należy. Jakbyśmy nie rozmawiali, to armia radziecka wyzwoliła i ten obóz, i kawał świata - odpowiedział Siwiec. Dodał, że wybieg Rosji został sprawnie przyjęty przez Polskę. - Siergiej Iwanow to jest wielka postać rosyjskiej polityki, to jest postać numer dwa na Kremlu. W naszym interesie jest to, żeby został poważnie potraktowany - stwierdził Siwiec.

Innego zdania byli Przemysław Wipler z partii Janusza Korwin-Mikkego, oraz Krzysztof Gawkowski z SLD. - Jeżeli miał miejsce błąd, to powinny mieć miejsce przeprosiny. Mamy tyle spraw, w których mamy realne różnice z Rosjanami, że minister, który popełnił błąd, powinien przeprosić. Ten błąd popełnił historyk, Schetyna jest historykiem z wykształcenia - mówił Wipler, który stwierdził, że "ciągłość z ZSRR jest ważnym elementem doktryny putinizmu". - To musiało wywołać histerię. Jest tyle powodów do zadrażnień z Rosjanami, że nie powinniśmy dokładać dodatkowych - mówił Wipler.

"Polskim ministrem Jaś Fasola"

Również Krzysztof Gawkowski krytykował Schetynę - Oglądając rosyjską telewizję i media światowe, można odnieść wrażenie, że polskim ministrem jest Jaś Fasola - mówił sekretarz generalny Sojuszu.

- O Jezu - westchnęła Monika Olejnik. - Mam wrażenie, że poziom SLD się obniża. Pan Czarzasty mówi, że ja za pieniądze mogę zostać rzecznikiem rządu, Leszek Miller pyta, jakie kompetencje miał Lech Wałęsa, kiedy został prezydentem. Jak można mówić o ministrze, że to Jaś Fasola. Co to znaczy?! - pytała.

Gawkowski bronił się, że mówi o tym, jak to wyglądało z perspektywy innej telewizji. - To wygląda źle, dlatego minister spraw zagranicznych powinien, uważam, przeprosić. Bo to jest problem dla wizerunku Polski - mówił SLD.

Śledzińska-Katarasińska: "Nie ma mowy o przeprosinach"

Posłanka Platformy Obywatelskiej oceniła, że Grzegorz Schetyna "chciał posłodzić Ukrainie". - Wyszło niezbyt dobrze. Jest komunikat i nie ma mowy o żadnych przeprosinach - ucięła Śledzińska-Katarasińska, która jest wiceprzewodniczącym klubu parlamentarnego PO.

Dodała, że równie dobrze Polska może domagać się od Siergieja Ławrowa przeprosin za to, że mówił o obozie w Oświęcimiu. - Jest Auschwitz-Birkenau. Niech nas za to przeprasza - zaproponowała reprezentantka partii rządzącej w "7 Dniu Tygodnia".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (185)
Żelichowski o słowach Schetyny: Przed kamerą zachowuje się jak mój pies, kiedy wyczuje drzewo
Zaloguj się
 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 2 razy 0

  Żelichowski mówi mało. Najlepiej państwo się kradnie po cichu. Cały PSL tak robi

 • almagus

  Oceniono 3 razy 1

  Ludzkość wyginie, a ten p. poseł będzie w sejmie swoje gęganie nadawał

  Gęsi chcą Polaków, dziany gąsior rodaków.

  Koniecznie włosy blond.
  Do przygłupawej twarzy.
  Będzie prezydent lub rząd.
  W oku nienawiść się jarzy.

  Otóż wodzu skrzykniętych.
  Zbiorowej inteligencji.
  Upośledzeniem dotkniętych.
  Przykościelnej atencji.

  Miłośniku poddaństwa.
  Jak w wielikiej Rassii.
  Oligarchów i draństwa.
  Oraz oszustw Maryi.

  Patriota we mnie siedzi.
  Głupawy twarzy wyraz.
  Bełkot za wypowiedzi.
  Haków na innych wykaz.

  Mam propozycje aktywu.
  Wraz z przysięgą gęgania.
  Pod pastuchem wpływu.
  Z ekranu pouczania.

  2015-01-26 almagus
  almagus.blox.pl/html.

 • doktor104

  Oceniono 3 razy 3

  Ciekawe co powiedziałby Pan Minister SZ III RP gdyby w czołgu rozwalającym bramę Auschwitz siedział w mundurze czerwonoarmisty nadwołżański Niemiec ?
  Czy uznałby wtedy, że obóz wyzwolili Niemcy?
  Jeden dureń, twitterowy ober dyplomata, doprowadził do odsunięcia Polski od rozmów w sprawie Ukrainy a jego następna wręcz nas ośmiesza.

 • Jan Wysocz

  Oceniono 2 razy -2

  choć jeden mądrze powiedział-schetyna nic nie zrobi ale jak ten kundelek obsika nogawki

 • 20portal

  Oceniono 2 razy 0

  Idiotyczna dyskusja. W sumie wychodzi na to, że świat jest po stronie tych, których w Auschwitz zgładzono, a Polska po tej stronie gdzie stała wacha w Oświęcimiu złożona m.in. z Ukraińców. 70. rocznica wyzwolenia obozu będzie zapamiętana jako wielka polska manipulacja. No cóż, nie potrafimy zachować w powadze nawet pamięci o pomordowanych.
  Polska polityka nie ma klasy, bo tworzą ją żałosne miernoty intelektualne.

 • babilon63

  Oceniono 2 razy 0

  Biedny Schetyna bo nie dosyć, że nie dorósł do zajmowanego stanowiska, że nie ma podstawowych znajomości naszej historii, że nie zawsze mu się udaje powiązać wypowiadane myśli to jeszcze wszyscy mają do niego pretensje a dajcie chłopu spokój bo i tak to nic nie pomoże ani nam ani jemu.

 • iraklis1

  Oceniono 2 razy 0

  przez chwile myslalem ze to Zyrinowski tak powiedzial. Donald Tusk mial racje kiedy wykopal Schetyne wiedzac ze ten do niczego sie nie nadaje oprocz knucia, chyba ze miotla i zamiatac wokol sejmu......

 • 2ed

  Oceniono 1 raz 1

  Polityka to największe k...stwo.powiesz q..a to obraza powiesz kurtyzana to ok.przecież to to samo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX