"Smoleńsk przykryło. Mgła". "Trzeba dla nich szukać zapasowego" [STENOGRAMY]

21.01.2015 16:40
Stenogramy z wieży kontrolnej i wrak polskiego tupolewa w Smoleńsku

Stenogramy z wieży kontrolnej i wrak polskiego tupolewa w Smoleńsku (montaż: Gazeta.pl)

Kontrolerzy ze Smoleńska chcieli, by wiozący prezydenta Lecha Kaczyńskiego i polską delegację 10 kwietnia 2010 r. tupolew lądował na zapasowym lotnisku. Byli zaskoczeni mgłą, nie mieli jej w prognozie pogody - wynika z opublikowanych przez prokuraturę stenogramów rozmów kontrolerów z wieży.
"Kurde, moim zdaniem (...) na razie nie należy go naprowadzać. Nie ma sensu, nie widzę teraz już (...)" - mówi o 9.28 jedna z osób z wieży. "Co za mgła kurde. O dziesiątej godzinie. Co za dom wariatów" - dodaje minutę później inna osoba.

Dowódca kontrolerów płk Nikołaj Krasnokutski o pogodzie wielokrotnie rozmawiał z oficerem operacyjnym, mjr. Kurtincem. O 9.39 mówi: "Smoleńsk przykryło". "Przyczyna?" - pyta operacyjny. "Mgła" - pada odpowiedź. Kurtiniec dopytuje, czy "na długo". "Nie wiemy, na razie niegotowy, w prognozie jej nie było, w ciągu 20 minut wszystko przykryło. Teraz Frołow (pilot rosyjskiego Iła-76, który bez powodzenia próbował wylądować w Smoleńsku), odsyłamy na zapasowe do Tweru" - odparł Krasnokutski.

Na wieży chcieli, by Tu-154 lądował na zapasowym lotnisku?

Już wtedy, po przekazaniu do Smoleńska, że polska "tutka" wyleciała w ich stronę, oficer z wieży mówił, że "trzeba dla nich szukać zapasowego" lotniska, (ustalono, że mogłoby to być Wnukowo). "Bez wątpienia próbne podejście wykona, do swojego minimum. Ale u nas nie ma ani minimum, danych, niczego nie ma" - mówił. Ustalał jeszcze z mjr. Kurtincem, do jakiej wysokości mają sprowadzać maszynę. "Do stu metrów, kurde" - powiedział operacyjny, dodając: "niżej nie zejdzie". "No ja przekażę do głównego centrum i oni tam rozstrzygną" - powiedział na koniec.

O 9.51 zastępca Krasnokutskiego ppłk Paweł Plusnin kolejny raz rozmawiał z mjr. Kurtincem o odsyłaniu tupolewa na Wnukowo. "Rozmawiałem z głównym centrum, zabiorą na Wnukowo" - obiecał operacyjny i dodał, że główne centrum ma to przekazać "głównemu Polakowi" - jak określano w rozmowach prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wybrano Wnukowo, a nie Twer, bo - jak mówił o 10.17 Kurtiniec - w Twerze nie ma urzędu celnego. O 10.17 Kurtiniec informował jeszcze lotnisko w Smoleńsku, że polski samolot leci na Wnukowo.

"Trzeba im jakoś przekazać (...), że u nas jest mgła"

Od godz. 10.06 osoby na wieży rozmawiają o tym, jak w języku angielskim mówi się "odejście na drugi krąg". "Go around" - mówi jeden z nich i tłumaczy, że znaczy to "odejście na drugi krąg". "Na lotnisko zapasowe" - upewnia się rozmówca.

O 10.20 dowiadują się, że polski tupolew leci jednak do Smoleńska. "K..., to kurde... rozumiem" - powiedział ppłk Plusnin. Dwie minuty później kontaktuje się z drugim lotniskiem w Smoleńsku i dopytuje "pod czyją kontrolą leci teraz polski samolot?". "Moskwa tam dowodzi" - słyszy w odpowiedzi. "No to trzeba im jakoś przekazać dopóki pracują normalnie, kurde, że u nas jest mgła, widzialność mniej niż 400 metrów, kurde, po co go teraz do nas gnać?" - mówi. Chwilę później zgłasza się do niego po rosyjsku załoga polskiego samolotu "Korsarz start, polski 101, dzień dobry".

Jak katastrofa w Smoleńsku zmieniła Polskę? Przeczytaj w wywiadach Teresy Torańskiej >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (123)
"Smoleńsk przykryło. Mgła". "Trzeba dla nich szukać zapasowego" [STENOGRAMY]
Zaloguj się
 • divak2

  Oceniono 2 razy 2

  Rany boskie, jak mnożna już pięć lat wozić się z tym g..nem. To był taki wypadek jakby łysy beemką wyprzedzał pod górkę bez widoczności, albo VW T5 ze zbieraczami jabłek we mgle w Nowym Mieście nad Pilicą. Dzwon był wynikiem braku pomyślunku, brawury i braku asertywności u załogi. A kolejne stenogramy to tylko potwierdzją co już wiadomo od prawie 5 lat.

 • jarr17

  Oceniono 5 razy -5

  Tusk i cała "elita" PO i GW była za tępa żeby zdawać sobie sprawę w co się wpakowała. Teraz płacą za to zniszczeniem swojej psychiki, zniszczeniem umiejętności logicznego rozumowania, uporczywie nie dopuszczając do świadomości ustalonych faktów.

 • cbk-kbc

  Oceniono 6 razy 6

  Jak to nie było zgody? Był rozkaz Lecha.

 • arius9

  Oceniono 5 razy 5

  Jakim cudem samolot rzadowy probuje w ogole ladowac na lotnisku, ktore nie jest zatwierdzone przez wywiad wojskowy ???
  Jakos delikatnie omijaja ten watek, bo pewnie paru pulkownikow musialo by sie pozegnac ze stolkami.

 • stellaney

  Oceniono 7 razy -5

  Czy wy do diabła czytacie zanim skomentujecie?! Dziennikarz pisze o rozmowach na wieży PRZED LĄDOWANIEM samolotu, pogadali sobie chłopaki, że mgła, że trzeba na zapasowe, ale nie macie tam w ogóle samego sprowadzania samolotu.To wam oczywiscie nie przeszkadza, od razu kupą na Antka. Swoją drogą prości jesteście w obsłudze jak cepy, idealny materiał do manipulacji dla GW

 • lukki69

  Oceniono 4 razy 4

  No proszę,a w rozmowach z Warszawy z rana jest mowa o możliwej mgle w Smoleńsku..;)

 • jnd

  Oceniono 8 razy -6

  mamy kolejna porcje propagandy
  to ze nie ma w stenogramach to nie znaczy ze nie bylo bo moglo nie zostac odczytane bo sie zle nagralo
  natomiast incydent z jakiem dowodzi ze kotrolerzy za pozno zdecydowali sie na odwoanie zezwolenia na ladowanie
  dzieki temu ze zaloga jaka skupila sie na ladowaniu a nie rozmowa z kotrolerami nie doszlo do katastrofy

 • zuzkazuzka111

  Oceniono 3 razy 1

  Tylko "zaminusowane" komentarze na tym "portalu" warto czytać.

  Do boju fakiba!!! :-))

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 6 razy -2

  Niedługo wybory, czas odkopać groby.
  Zbieżność dat i "ujawnienia" tych "niusów" chyba nieprzypadkowa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje