Olechowski: Platforma to partia socjalna. Cały program jest kiełbasą wyborczą. Niewyobrażalne

"Dzisiaj cały program rządu Ewy Kopacz jest kiełbasą wyborczą" - mówi "Rzeczpospolitej" Andrzej Olechowski, współzałożyciel PO. Jego zdaniem Platforma jest partią socjalną, programowo niemal identyczną jak PSL. "Niewyobrażalna rzecz" - ubolewa.
"Z działań rządu wyłania się nowy wizerunek Platformy jako partii socjalnej" - ocenia w "Rzeczpospolitej" Andrzej Olechowski, były minister finansów i spraw zagranicznych, współzałożyciel PO. "Dzisiaj cały program rządu Ewy Kopacz jest kiełbasą wyborczą" - dodaje. Jego zdaniem pomysły PO to głównie drobne prezenty dla różnych grup wyborców.

Olechowski broni górników

Według Olechowskiego takim postępowaniem Platforma zraża do siebie liberalnych wyborców. A program gospodarczy PO jest niemal identyczny jak PSL. "Niewyobrażalna rzecz" - dziwi się były polityk. Jego zdaniem może to się skończyć przejściem części elektoratu Platformy do ludowców.

Olechowski po części przyznaje jednak rację strajkującym górnikom. Zaznacza, że pracownicy państwowych firm traktowani są w sposób "niecywilizowany". Podkreśla, że wielu z nich wzięło sobie do serca wcześniejsze zapewnienia, że górnictwo będzie podtrzymywane. A teraz słyszą o likwidacji i restrukturyzacji kopalń. "Słusznie poczuli się oszukani" - zaznacza rozmówca "Rzeczpospolitej".

Plan rozmiękczony

"W takiej sytuacji priorytetem jest polityka, gospodarce pozostaje tylko liczyć straty" - dodaje Olechowski. Mimo to sceptycznie podchodzi do rządowego planu restrukturyzacji górnictwa. Wskazuje, że choć kopalnie zostaną zamknięte, to górników zostanie tyle samo.

Także Janina Paradowska zauważa w "Polityce", że "rozmiękczenie" rządowego planu dla Kompanii Węglowej jest porażką. Publicystka podkreśla, że choć początkowo była mowa o wygaszaniu i likwidacji, skończyło się na naprawie i ochronie miejsc pracy. Jej zdaniem to realne ustępstwa, ale i realne koszty dla podatników.

Platforma potrzebuje swojej Thatcher?

Jednocześnie jednak według Paradowskiej Kopacz, ostro grając z górnikami, umocniła swoją pozycję w partii. "Szybkie ugaszenie pożaru pozostawiło na spalonym cała opozycję, która dopiero szykowała się do rozgrywki, licząc na rozlewanie się nastrojów strajkowych" - pisze publicystka.

Olechowski jest odmiennego zdania. Pytany, czy Polsce potrzebna jest Margaret Thatcher, mówi: "Nie ma potrzeby. W dzisiejszej Polsce nikomu nie trzeba brutalnie łamać karków". Po chwili dodaje jednak, że "wstrząsów i łamania karków" potrzebuje sama Platforma. Jednak ani Kopacz, ani jej partyjni adwersarze tego nie dostrzegają.

Cała rozmowa na stronach "Rzeczpospolitej".

Więcej o:
Komentarze (26)
Olechowski: Platforma to partia socjalna. Cały program jest kiełbasą wyborczą. Niewyobrażalne
Zaloguj się
 • jw11

  Oceniono 1 raz 1

  maruda

 • dziadekjam

  Oceniono 4 razy 2

  Olechowwski, jeden z ojców-założycieli PO, takie paszkwile na swoje dziecko wygaduje?

 • uzdek98

  Oceniono 4 razy 0

  platfusiary kopary kwicza ze strachu, bo doskonale wiedza, ze w najblizszych wyborach nawet falszowanie nie POmoze.... teraz wydadza kazda kase, zeby utrzymac sie przy korycie ...

 • mr_osmiornica

  Oceniono 6 razy -2

  Zgadzam się w całej rozciągłości z Andrzejem.
  Kopacz się skompromitowała. Zwłaszcza kiedy się stawia sprawę na ostrzu noża ("nie będzie żadnych ustępstw"), później trzeba się trzymać danego wyborcom słowa. A nie pier#$@ć o skokach.
  PO weszła w buty Samoobrony. O ile wcześniej przynajmniej udawała, że o coś jej chodzi, a przypadkowo od czasu do czasu udało jej się zrobić dwa czy trzy kroki w tę samą stronę, tak teraz - jak doskonale to Andrzej określił - "pomysły PO to głównie drobne prezenty dla różnych grup wyborców". W 100% racja.
  Dlatego mam nadzieję, że Kopacz i PO podzielą losy Leppera i Samoobrony w wymiarze politycznym. Populizm działa, póki ogranicza się do obietnic. Kiedy przychodzi czas na rozliczenie się z obietnic, przychodzi kryska na Kopaczyska.

 • plorg

  Oceniono 8 razy -4

  PO to Polska Zjednoczona Platforma Obywatelska. Tow. Gierek byłby z niej dumny.

 • danuel

  Oceniono 9 razy 3

  Zaraz zaraz, a która partia w Polsce nie jest socjalna? Nawet Wipler od Korwina bronił górników-pasożytów niczym własnych dzieci.

 • 7ogamihcra

  Oceniono 8 razy 0

  Czy to znaczy Panie Olechowski, że nie należy w żaden sposób dbać o obywateli?
  Według Pana każde dbanie o sprawy socjalne Polaków, to kiełbasa wyborcza ?

 • fakiba

  Oceniono 9 razy 1

  Niech pan Olechowski przeczyta sobie program pisu , a jak się brzydzi to niech pisiorów chociaż posłucha , to dopiero dowie się co to jest program socjalny i rozdawnictwo i to nie drobnych

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX