"Antykoncepcja zmniejsza przyjemność kobiety z seksu", "lepsza pigułka niż aborcja". U Lisa spór o tabletkę "po"

19.01.2015 23:35
Marzena Wróbel

Marzena Wróbel (Fot. Anna Jarecka / Agencja Gazeta)

Środki antykoncepcyjne zmniejszają przyjemność kobiety z aktu seksualnego - przekonywała w programie "Tomasz Lis na żywo" w TVP2 Marzena Wróbel. Jak dodała, tabletka "po" jest niezwykle groźna dla zdrowia. Dostępu do antykoncepcji awaryjnej broniła natomiast prof. Magdalena Środa.
7 stycznia Komisja Europejska poinformowała, że tabletka "dzień po" ellaOne będzie dostępna bez recepty w całej Unii Europejskiej. Tydzień później "zniesienie" recept na pigułkę w Polsce potwierdziło Ministerstwo Zdrowia. - To postęp? - chciał wiedzieć Tomasz Lis.

- Z całą pewnością to nie jest postęp; to jest antypostęp - przekonywała Marzena Wróbel. - To, że ta pigułka jest przyjmowana w Europie nie świadczy o tym, że UE jest bardzo postępowa i idzie z duchem czasu. To jest tabletka niezwykle groźna dla zdrowia i moralności, na co zwraca uwagę chociażby Episkopat Polski, który bardzo dokładnie opisuje jej działanie - mówiła.

- Jej działanie jest dwojakie: albo doprowadza do spowolnienia owulacji, albo, jeśli kobieta jest już po owulacji, może doprowadzić do sytuacji, w której zarodek nie będzie w stanie zagnieździć się w błonie śluzowej macicy i zostanie wydalony poza organizm. Episkopat nie pozostawia tutaj żadnych złudzeń: to działanie środka jest podobne do działania aborcji farmakologicznej. Poza tym mamy do czynienia z bombą hormonalną - tłumaczyła posłanka.

"Zażywanie tej pigułki jest uznawane przez episkopat za grzech"

Innego zdania była prof. Środa - To, że episkopat mówi coś w kwestiach wiary, grzechów, cnót, Boga czy liturgii jest absolutnie suwerenne. Natomiast w kwestii pigułek, zdrowia, lekarstw i kondycji kobiet - wszystkich kobiet, nie tylko tych katolickich - episkopat może wydawać swoją ocenę, ale ona nie ma charakteru konkluzywnego; w każdym razie w normalnym kraju nie powinna mieć. Podobnie jak świadkowie Jehowy mówią, że transfuzja jest czymś złym z punktu widzenia praw boskich trudno, żeby lekarze jej odmawiali tylko dlatego, że akurat większość należy do Jehowy - argumentowała.

- Ale zażywanie tej pigułki jest uznawane za grzech przez episkopat - przypomniała Wróbel. - Oczywiście. Dlatego żadna katoliczka, która wierzy we władze episkopatu, nie powinna nigdy brać tej pigułki. Ale pragnę zwrócić pani uwagę na kobiecą perspektywę: otóż aborcja jest zakazana i jest zła. Możemy się tutaj pogodzić - mówiła Środa.

Profesor poprosiła posłankę, żeby ta wczuła się jednak w sytuację kobiety, która ma już kilkoro dzieci, ma nieodpowiedzialnego męża alkoholika, a podczas stosunku pękła prezerwatywa. - Ona nie ma możliwości dokonania legalnej aborcji, nie ma dostępu do tabletek wczesnoporonnych, refundowanej antykoncepcji, ani - jeszcze w szkole - edukacji seksualnej. Co ma zrobić w takiej sytuacji? - pytała.

"Środki antykoncepcyjne zmieniają świadomość ludzi"

- Przede wszystkim ta kobieta powinna się zastanowić, z kim tak naprawdę żyje. Być może w takiej sytuacji powinno dojść do separacji i nawet Kościół zrozumie tego typu sytuację. Kobieta nie może pozwolić na to, żeby była krzywdzona. Ale ta pigułka i generalnie środki antykoncepcyjne zmieniają świadomość ludzi i sprawiają, że oni przyjmują hedonistyczną wizję świata - przekonywała w odpowiedzi Wróbel.

Jej zdaniem działanie antykoncepcji zmienia stan świadomości, a "życie seksualne człowieka nie powinno być wartością samą w sobie". - Zażywanie przyjemności płynącej z aktu seksualnego nie powinno być bezpośrednim celem człowieka. Temu aktowi powinny towarzyszyć i miłość, i odpowiedzialność za to, co się z tym wiąże. Jeśli facet jest nieodpowiedzialny, to niech ta kobieta się zastanowi, czy nie podać go do sądu i nie wyciągnąć od niego alimentów - mówiła posłanka.

"Antykoncepcja zmniejsza przyjemność kobiety z aktu seksualnego"

Prowadzący chciał też wiedzieć, co w sytuacji, gdy młodzi ludzie będą nadużywali pigułki "po" i traktowali ją jako antykoncepcję doraźną, a nie awaryjną. - Kiedy ma się taką lekceważącą świadomość, o której pan mówi, lepiej mieć taką pastylkę, niż pójść na zabieg aborcji. Natomiast jeśli chodzi o postawy młodych osób, które mogą tych tabletek nadużywać i mieć niefrasobliwy stosunek do aktów seksualnych... To nie jest wina pigułki, tylko braku edukacji seksualnej. Młody człowiek z jednej strony ma lekcje katechezy, na których dowiaduje się, że nie ma innego takiego zła jak aborcja, a z drugiej strony ma pełny dostęp do pornografii. On jest zawieszony między kompletną ignorancją a kompletnym przyzwoleniem - przekonywała Środa.

Jak dodała, jej zdaniem pigułki "po" mogłyby być sprzedawane bez recepty, gdyby nie fakt, że w Polsce jest problem z dostępem do lekarza. Nie każdy specjalista wyraża też zgodę na przepisanie recepty, a wizyta prywatna to dodatkowe koszty, na które nie każdego stać. W odpowiedzi Wróbel przekonywała, że według środowisk lewicowych taka pigułka powinna być łączona właśnie z antykoncepcją. - To absurdalne - oponowała Środa.

- Związki między kobietą a mężczyzną powinny być związkami trwałymi. I takich związków nie opiera się na braku zaufania i hedonistycznej wizji świata, przejawiającej się poprzez używanie własnej seksualności. Przy takim podejściu do seksualności najbardziej traci kobieta, bo ona jest traktowana przedmiotowo. Te środki antykoncepcyjne tak naprawdę zmniejszają przyjemność kobiety z aktu seksualnego. To potwierdza moją tezę - broniła się posłanka. Jak dodała, w Polsce istnieje edukacja seksualna pod postacią wychowania do życia w rodzinie, które promuje model wstrzemięźliwości.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (296)
Zaloguj się
 • tw.zecik

  Oceniono 714 razy 668

  Widok pani Wróbel wystarcza za wszystkie środki antykoncepcyjne i odbiera całą przyjemność z seksu.

 • vomitorium1

  Oceniono 602 razy 596

  "Ale zażywanie tej pigułki jest uznawane za grzech przez episkopat - przypomniała Wróbel."
  to niech episkopat nie zażywa

 • fakiba

  Oceniono 503 razy 471

  Episkopat to o moralności lepiej niech nic nie mówi , tylko zajmie się bandą pedofilii w swoich szeregach , to znaczy tępieniem ich , a nie ukrywaniem jak do tej pory

 • wmc-33

  Oceniono 438 razy 414

  Nie no, żeby o przyjemności z seksu opowiadali faceci w sukienkach i wiekowa kobieta, która nie ma szans zmieścić się do mojej szafy z lustrem?

 • ochujek

  Oceniono 282 razy 264

  Skąd ta Wróbel wie tyle o seksie? Wypróbowała wszystkie warianty, z pigułką i bez? Chyba że jest takim samym ekspertem jak starzy kawalerowie, celibatowcy.

 • 150_w_kapeluszu

  Oceniono 268 razy 256

  Szanowna Pani Poseł, jest Pani zdecydowaną przeciwniczką antykoncepcji i to rozumiem, ma Pani takie praw. Pani powiedziała na antenie u Lisa, że zażywając tabletki antykoncepcyjne kobieta nie ma przyjemności i doznać w czasie seksu, zastanawia mnie skąd taka zażarta przeciwniczka antykoncepcji wie jakie doznania są po zażyciu tych tabletek?
  A może Pani tylko publicznie deklaruje wrogość do antykoncepcji a w domku, po cichaczu łyka Pani to i owo?
  Wydaje się mi , że cynizm nie jest Pani obcy. Gada Pani to co Wasz GURU każe.
  Dam jeszcze jedną radę prywatnie, żeby mieć przyjemność w Pani przypadku należy zgubić ze 40 kg.
  Pozdrawiam fachowca.

 • mas-2008

  Oceniono 272 razy 252

  Kiedyś Kościół nie chciał pochować dziecka urodzonego w 6 miesiącu ciąży bo twierdzili,że to nie człowiek,rodzice sami w nocy poszli na cmętarz...to historia mojej już św.pamięci cioci.

 • dickers

  Oceniono 246 razy 236

  Na moje nieszczęście i na nieszczęście mojej lubej obejrzałem wywód pani Wróbel.... i jako środek antykoncepcyjny sprawdziła się w 100%.... :-)

 • fakiba

  Oceniono 191 razy 179

  Coś mi się zdaje że takie dewoty jak Wróbel , i moraliści jak klechy będą najlepszymi klientami aptek sprzedających te pigułki

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje