Premier Turcji potępia "Charlie Hebdo". "Nie akceptujemy obrażania Mahometa"

15.01.2015 09:56
Ahmet Davutoglu, premier Turcji

Ahmet Davutoglu, premier Turcji (UMIT BEKTAS / REUTERS / REUTERS)

Wolność słowa nie oznacza wolności obrażania - oświadczył w czwartek szef konserwatywnego rządu Turcji Ahmet Davutoglu i potępił publikację nowej karykatury Mahometa przez francuski tygodnik satyryczny "Charlie Hebdo".
- Publikacja tej karykatury jest poważną prowokacją, wolność prasy nie oznacza wolności obrażania - powiedział Davutoglu dziennikarzom przed wylotem do Brukseli. Podkreślił też, że jako premier muzułmańskiego państwa nie może zaakceptować zniewag skierowanych wobec proroka Mahometa.

Davutoglu ma złożyć wizytę w instytucjach europejskich; po południu spotka się z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, a następnie z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem.

Na okładce najnowszego wydania "Charlie Hebdo" zamieszczono satyryczną podobiznę proroka Mahometa na zielonym tle, ze łzą w oku, trzymającego kartkę z napisem: "Jestem Charlie". Nad podobizną proroka widnieją słowa: "Wszystko zostało przebaczone". To hasło demonstracji solidarności i sprzeciwu wobec terroryzmu, zwoływanych we Francji i za granicą po zeszłotygodniowych atakach terrorystycznych w Paryżu, w których zginęło 17 osób.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (130)
Zaloguj się
 • sir_fred

  Oceniono 84 razy 68

  Ależ oznacza, drogi Ahmedzie. Zawsze możesz wystąpić na drogę sądową i w procesie cywilnym dochodzić swoich praw, wykazując, że faktycznie doznałeś uszczerbku. A jeśli system prawny preferuje wolność słowa nad niezdefiniowanymi bliżej kryteriami "uczuć religijnych" oraz ich obrazy, to trudno - musisz się z tym pogodzić. Ewentualnie zebrać Turków z "obrażającego" ich świata i osiedlić z powrotem w kraju przodków, gdzie karykatury są zakazane. To samo doradzam wszystkim zatroskanym imamom, wezyrom, szachom, kebabom i innym: nie pasuje wam dorobek europejskiej cywilizacji, wróćcie do lepszego, mahometańskiego świata.

 • gadzina_polska

  Oceniono 112 razy 60

  Powiedzcie to w takim razie razie kapłanom wszelkich religii. Jeden z nich np. nazywa mnie "zbrodniarzem gorszym od Hitlera". A co mu zrobiłem? Otóż nie podzielam jego wiary w jego niewidzialnego przyjaciela.

 • his_dudeness

  Oceniono 50 razy 36

  Tylko Mahometa? Przecież obrażali tam jeszcze kilka innych postaci.

 • tadeuszp3

  Oceniono 41 razy 23

  uczucia religijne nie będą obrażane - gdy w końcu, PRZESTANIECIE WPIE...Ć SIĘ, W ŻYCIE NORMALNYCH LUDZI ZE SWOIMI TEORIAMI !!

 • zec

  Oceniono 34 razy 22

  Zamiłowanie z jakim ludzie uwielbiają pluć innym do zupy, czy rozwalać im babki w piaskownicy, jest godne zastanowienia.

 • dabera

  Oceniono 44 razy 22

  ta nieakceptacja kończy się gdy obrażanie dotyczy naszego wroga lub kogoś nam niemiłego. Szanujmy innych to i my będziemy szanowani. Co innego nasze odmienne zdanie i często bardzo ostre a co innego co drugie słowo wulgarne.

 • archeus_pl

  Oceniono 62 razy 22

  Ciekawa logika za obrażanie tworu abstrakcyjnego można realnie pozbawić życia.
  Czyli rozumiem, że jak Turcy będą obrażać boga Spaghetti to kilu z nich można zabić?
  I ten psyborg jest przyjmowany na europejskich salonach? Wstyd. Niech się najpierw ucywilizuje.

 • a-theist

  Oceniono 69 razy 19

  nikt cie nie obrazil
  tylko ty czujesz sie obrazony

  to mowi wszystko o tobie jesli obrazasz sie z powodu rysunku o kontekscie religijnym
  mimo ze swoich religijnych pogladow ani nie jestes w stanie obronic ani udowodnic
  dorosnij tepy bucu...

  STOP RELIGIOM

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje