Naczelna Prokuratura Wojskowa: Są opinie ws. nagrań z wieży lotniska w Smoleńsku. Czy będą jawne?

14.01.2015 16:15
Wieża bliskiego naprowadzania na lotnisku Siewiernyj, o antenę której zawadził polski samolot

Wieża bliskiego naprowadzania na lotnisku Siewiernyj, o antenę której zawadził polski samolot

Prokuratorzy wojskowi otrzymali opinię dot. zapisów rozmów z wieży lotniska Siewiernyj - informuje Naczelna Prokuratura Wojskowa. Do prokuratury wpłynęła też opinia ws. nagrania z samolotu Jak-40, lądującego przed Tu-154. Na razie nie wiadomo czy opinie zostaną upublicznione. - Trwa analiza, po jej zakończeniu zapadną decyzje - zapowiedział mjr Marcin Maksjan z NPW.
Do prowadzącej śledztwo ws. katastrofy Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie przekazano dwie opinie w zakresie badań fonoskopijnych, przygotowane przez Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie. Dotyczą one nagrań z rejestratorów stanowiska pracy grupy kierowania lotami lotniska w Smoleńsku oraz polskiego samolotu Jak-40.

Informacje te przekazał mjr Marcin Maksjan z NPW, dodając, że obecnie trwa analiza opinii. - Po jej zakończeniu zapadnie decyzja, czy i w jakim zakresie je upublicznić - oznajmił wojskowy, zaznaczając, że najistotniejsze w takich przypadkach są zwykle stenogramy nagranych rozmów. Opinie fonoskopijne z IES są jednymi z kilku, na które czekała Wojskowa Prokuratura Okręgowa.

W lutym 2013 r. prokuratura wojskowa otrzymała z Rosji dane konieczne do wydania przez polskich biegłych z instytutu opinii dotyczącej nagrań z wieży. Były to dane o częstotliwości prądu w rosyjskiej sieci podczas kopiowania nagrania na potrzeby polskiego śledztwa.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (172)
Zaloguj się
 • jurek4491

  Oceniono 336 razy 192

  Upublicznić od początku do końca żeby nie było żadnych wątpliwości podnoszonych i kwestionowanych przez : Macierewiczów, Gosiewskich, Melaków , Brudzińskich , Błaszczaków , Błasików, Pospieszalskich ,Lichockich , różnych mecenasików PiSowskich i innych skupionych w sekcie smoleńskiej .

 • hamsterx

  Oceniono 262 razy 144

  a badania chmury HELU (mojego ulubionego wątku w tej hucpie)
  są już gotowe ???

 • penible4

  Oceniono 123 razy 111

  Z jakiej wieży?! Z jakiego lotniska?! W czasie kiedy ladował tam ten nieszczęsny samolot lotnisko to nie figurowało żadnych wykazach czynnych lotnisk!

 • 1stanczyk

  Oceniono 131 razy 105

  Czy może być lepszy komentarz niż zdjęcie "wieży bliskiego naprowadzania na lotnisku Siewiernyj", "wieży" "o antenę której zawadził polski samolot"

  Ten który wysyłał nasze rządowe samoloty na lotnisko na którym jest taka jak ta "wieża bliskiego naprowadzania" powinien zawisnąć powieszony za jaja na tym co pozostało z anteny po tym jak zawadził o nią polski samolot

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 137 razy 69

  tempo błyskawiczne, w między czasie wrak już przerdzewiał
  idą wybory , trzeba znowu podgrzać atmosferę.

 • lukki69

  Oceniono 66 razy 60

  Skoro to wypadek to nie ma co ukrywać;)

 • y.woodoo

  Oceniono 117 razy 51

  Czas obudzic antosia, dosc juz tego wylegiwania sie. Tym bardziej ze zblizaja sie wybory. Antosiu dorzuc cos do piwa i parowek, jakies warzywko by sie przydalo i chlebus. Do roboty PiSdo, futz czeka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje