Stworzył odwrócony nazistowski gest, ma wyroki za antysemityzm. Francuski komik zatrzymany, bo "gloryfikował terroryzm"

14.01.2015 14:29
Zatrzymany komik Dieudonne M'Bala M'Bala

Zatrzymany komik Dieudonne M'Bala M'Bala (Michel Euler / AP (AP Photo/Michel Euler, File))

We Francji zatrzymano już 54 osoby za stawanie w obronie terroryzmu lub jego gloryfikowanie - poinformowała paryska prokuratura. Wśród nich jest kontrowersyjny komik z wyrokami za mowę nienawiści i antysemityzm.
Zatrzymań dokonano w ramach większej kampanii francuskich władz, obejmującej m.in. starania rządu o wprowadzenie ostrzejszych środków w walce z terroryzmem.

Zatrzymano kontrowersyjnego komika

Wśród zatrzymanych jest kontrowersyjny francuski komik Dieudonné M'Bala M'Bala, propagator gestu "quenelle", czyli odwróconego nazistowskiego pozdrowienia, który według niego jest gestem sprzeciwu wobec establishmentu.

Dieudonné został zatrzymany po tym, jak po paryskim marszu napisał na Facebooku, że "dziś się czuje jak Charlie Coulibaly". Coulibaly to nazwisko napastnika, który wziął w sklepie sześciu zakładników, z czego czworo zabił. Policja uznała ten wpis za gloryfikujący terrorystę.

Na komiku ciążą wyroki skazujące za mowę nienawiści, rasizm i antysemityzm. Władze kilku francuskich miast zakazały w ub.r. jego występów z uwagi na zagrożenie dla porządku publicznego. Rzecznik prokuratury Stephane Le Foll powiedział, że część zatrzymanych już usłyszała wyroki.

Najtragiczniejsze zamachy od lat

W ubiegłotygodniowych atakach terrorystycznych, których sprawcy deklarowali przynależność do organizacji dżihadystycznych, zginęło w Paryżu 17 osób. W zeszłą środę w zamachu na redakcję "Charlie Hebdo" bracia Said i Cherif Kouachi zastrzelili 12 osób, w tym głównych rysowników pisma.

Dzień później powiązany z napastnikami Amedy Coulibaly zabił w Paryżu policjantkę, a w piątek wziął zakładników w sklepie z żywnością koszerną, zabijając cztery osoby. Terroryści zginęli w piątek podczas operacji sił specjalnych francuskiej policji. Były to najtragiczniejsze w skutkach ataki we Francji od kilkudziesięciu lat.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (52)
Zaloguj się
 • jangur

  Oceniono 106 razy 58

  "Wolność słowa" po francusku. Można śmiać się z muzułmanów i chrześcijan, z Charliego i Żydów - nie wolno.

 • citaobscura

  Oceniono 104 razy 58

  ====================
  W imię "wolności słowa" został zatrzymany - tej wolności o której tyle się trąbi w ostatnich dniach we Francji i gdzie indziej.

 • onduma

  Oceniono 110 razy 46

  No i koniec "wolnosci slowa". Zawsze mozna znalezc paragraf na tych co nasmiewaja sie z zydow

 • tom_39

  Oceniono 75 razy 43

  Patrzę na zdjęcie tego kolesia i od razu myślę sobie : Zaiste wygląda jak rodowity Francuz.

 • kermit.dolomit

  Oceniono 88 razy 40

  To tak wygląda ta unijna polityka miłości gdzie wolno drwić ze wszystkiego ale nie z żydów i pedałów bo trafisz do pierdla

 • sselrats

  Oceniono 62 razy 32

  Wolnosc slowa znow zwycieza.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 49 razy 31

  Dieudonné jest zabawny jak "leczenie kanałowe zęba" i to co opowiada śmieszy chyba tylko jego rodzinę, ale zatrzymać kogoś bo napisał coś tam nabazgrał FB, nawet bardzo głupiego, to już chyba lekka przesada - coś niestety czuje że Policja francuska chce szybko się wykazać i zaczyna działać na zasadzie: dajcie mi człowieka a paragraf się znajdzie

 • Oceniono 57 razy 29

  Cóż, jest satyra słuszna i niesłuszna, a miliony Francuzów manifestowały nie w obronie wolności słowa, tylko w obronie satyry słusznej. Wot jewriejska demokracja.

 • cichwoda

  Oceniono 36 razy 20

  czym sie rozni mowa nienawisci od rysunkow ninawisci?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje