Pigułka "po" będzie dostępna w Polsce bez recepty. "Decyzja Komisji Europejskiej była bezwarunkowa"

Komisja Europejska zdecydowała, że środki antykoncepcji awaryjnej będą dostępne w krajach Unii Europejskiej bez recepty - podaje wyborcza.pl. Dotyczy to również Polski. - Jako państwo nie mamy nic do gadania. Jesteśmy członkiem Unii i musimy się do tego dostosować - mówi nam rzecznik Ministerstwa Zdrowia Krzysztof Bąk.
Rzecznik KE ds. zdrowia Enrico Brivio, informując o decyzji w sprawie dostępności antykoncepcji awaryjnej w krajach Unii, zastrzegł, że "kraje członkowskie nadal mogą ograniczyć dostępność leku poprzez wymaganie recepty".

Jednak Ministerstwo Zdrowia poinformowało Wyborczą.pl, że Komisja nie zostawiła furtki dla krajów, których władze nie chcą zwiększyć dostępności leku. - To jest decyzja bezwarunkowa. Komisja Europejska o tym zdecydowała i jako państwo nie mamy nic do gadania. Jesteśmy członkiem Unii i musimy się do tego dostosować - potwierdził nam rzecznik MZ Krzysztof Bąk.

Bezpieczne i skuteczne

Decyzję o zmianie statusu leku ellaOne Komisja podjęła na podstawie rekomendacji Europejskiej Agencji ds. Leków. Agencja wyjaśniła, że pigułki ellaOne mogą być "stosowane bezpiecznie i skutecznie bez potrzeby uzyskania recepty".

Według ekspertów Agencji chociaż pigułki mogą być skuteczne, jeśli zostaną przyjęte w ciągu 5 dni po stosunku płciowym, to ich skuteczność jest najwyższa, gdy zostaną zastosowane w ciągu 24 godzin. "Zniesienie wymogu otrzymania recepty na ten lek powinno ułatwić kobietom dostęp do niego i przez to zwiększyć jego skuteczność" - oceniła.

Dostępne w większości krajów UE

ellaOne to produkt antykoncepcyjny zawierający octan uliprystalu, przeznaczony do stosowania w przypadkach nagłych, aby zapobiec ciąży po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub w przypadku, gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła. Pigułki te mają działać poprzez zatrzymanie uwalniania komórki jajowej przez jajniki. Został on dopuszczony do obrotu w UE w 2009 r.

Obecnie w większości krajów UE bez recepty dostępne są środki antykoncepcji awaryjnej zawierające lewonorgestrel, np. Norlevo, Levonelle, Postinor. Na receptę środki te dostępne są w Chorwacji, Niemczech, Grecji, na Węgrzech, we Włoszech i w Polsce. Z kolei na Malcie w ogóle nie są sprzedawane.

Więcej o:
Komentarze (101)
Pigułka "po" będzie dostępna w Polsce bez recepty. "Decyzja Komisji Europejskiej była bezwarunkowa"
Zaloguj się
 • nultub

  Oceniono 1 raz 1

  To czekamy na dyrektywę nakazującą zrównanie dostępu do terapii onkologicznych w całej UE...

 • jan.w2

  Oceniono 2 razy 2

  "Pigułki te mają działać poprzez zatrzymanie uwalniania komórki jajowej przez jajniki."

  To niezapłodniona komórka jajowa traktowana jest przez polandyjskich katotalibów jako płód? I niech pie...ny styropian przestanie decydować o dupach kobiet, bo nie ma do tego żadnego moralnego prawa.

 • villiers

  Oceniono 4 razy 0

  Przepraszam ,że pytam. Czy ci z PiS będą mogli zażywać PO?

 • nostalgiczna.emigrantka

  Oceniono 1 raz 1

  Ach, nie moge sie doczekac na zdjecia demonstrantow sprzed takich aptek: stare dziadygi ze zdjeciami zlepka komorek, stare baby w moherowych beretach lezace krzyzem na chodniku... faceci w czarnych sukniach do ziemi, z dwoma deseczkami w ksztalcie literki t, z piana na ustach odprawiajacy gusla (egzorcyzmy, nie?)...

 • wan20_3

  Oceniono 2 razy 2

  Dobrze, że specyfiki będą sprzedawane bez recept bo kobitka (szczególnie młoda) trafi na takiego (za przeproszeniem) Chazana i dziadyga będzie je zagadywał, zleci parę różnych badań i będzie po ptokach czyli minie termin skutecznego działania tabletki. Tak ów pobożny mąż działał.

 • centralny60

  Oceniono 2 razy 0

  A gdzie są linki do tekstów Komisji o których mowa? Czy Wy presstytuty z Czerskiej myślicie, że Polacy nie potrafią sami czytać?

 • weisdekukuk

  Oceniono 2 razy 2

  Chwała PANU* :)

 • wan20_3

  Oceniono 1 raz 1

  Przedstawiciel MZ nie powinien się tchórzliwie chować za Unię. To my już dawno i z własnej woli powinniśmy wprowadzić zasadę sprzedaży tych specyfików bez recepty ale warunek: w aptekach. W aptekach aby kupujący mieli kompetentną informację czego w np. supermarketach nie ma.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX