Premier: Oferujemy górnikom uczciwe warunki - nie mówimy: oddajcie przywileje, deputaty węglowe

14.01.2015 07:20
Ewa Kopacz

Ewa Kopacz (Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta)

"Nam chodzi przede wszystkim o to, by nie stracili pracy ci, którzy pracują pod ziemią. Przedstawiamy naprawdę uczciwą ofertę" - mówi premier w rozmowie z "Polityką". Ewa Kopacz zapewnia, że nie wycofa się z planu reformy KW, bo rządzi, "by podejmować także trudne decyzje, nawet w roku wyborczym". Szefowa rządu krytykuje kandydata PiS na prezydenta za "podburzanie ludzi". "Moim głównym celem jest zatrzymanie PiS w drodze do władzy" - deklaruje.
Premier Ewa Kopacz zapowiada, że mimo górniczych protestów nie wycofa się z planu restrukturyzacji Kompanii Węglowej. Jak sama mówi, rządowy program nie jest planem naprawy sytuacji w największej spółce węglowej, tylko "programem ochrony miejsc pracy". Obecnie protest trwa w 12 kopalniach należących do KW.

"Nam chodzi przede wszystkim o to, aby nie stracili pracy ci, którzy pracują pod ziemią. Tak właśnie cały program, łącznie z systemem odpraw i urlopów górniczych, jest konstruowany. Przedstawiamy naprawdę rozsądną i uczciwą ofertę" - przekonuje Ewa Kopacz w rozmowie z tygodnikiem "Polityka".

Jak podkreśla szefowa rządu, autorzy programu najwięcej uwagi poświęcili górnikom dołowym zatrudnionym w Kompanii Węglowej. Zgodnie z założeniami ma ich być tylko ok. 400 w grupie 5 200 osób, które mogą stracić pracę.

"Nie mówimy: oddajcie nam przywileje, oddajcie nam deputaty węglowe, które są ogromnym obciążeniem, nie mówimy: obniżymy wam pensje. W moim przekonaniu oferujemy uczciwe, niektórzy nawet mówią: aksamitne warunki, co nie znaczy, że nie będziemy rozmawiać o innych sprawach. Chcę pilnować jednego, żeby każdy, kto pracował pod ziemią, zachował status górnika, nawet jeśli już jego kopalni nie będzie czy on sam znajdzie się na urlopie, jaki teraz proponujemy" - powiedział premier w rozmowie z "Polityką".

Nie da się uciec od zmian

Ewa Kopacz przekonuje, że sytuacja w KW jest tak zła, że nie można było dłużej czekać. Zmiany muszą być wprowadzone. Nawet mimo protestów. I nie mają na to wpływu interesy polityczne samej Platformy Obywatelskiej."Jestem przekonana, że partia podziela moje stanowisko. Rządzimy po to, by podejmować także trudne decyzje, nawet w roku wyborczym. Zresztą jeśli tysiące górników nie będą dostawać pensji, bo kopalnie zbankrutują, to wybory wygramy? W to nie wierzę" - uważa szefowa rządu.

Tylko PO

Premier jest przekonana, że PO ma najlepszą ofertę dla wyborców - i dla Polski. Bo, jak oceniła, jest jedynym ugrupowaniem, które może zagwarantować, że "dystans między nami a Zachodem szybko się zmniejszał". - Abyśmy czuli się silni i bezpieczni. Platforma gwarantuje też spokój między innymi przez racjonalne działanie, czego w żadnym przypadku nie daje PiS. Dlatego, choć cały czas staram się obniżyć stan emocjonalnego napięcia, by przeciwdziałać podziałom opartym na wrogości, to moim głównym celem jest zatrzymanie PiS w drodze do władzy" - deklaruje Ewa Kopacz.

Przewodnicząca PO zapowiedziała, że jej "priorytetem jest ratyfikacja konwencji przeciwko przemocy". Dokument do tej pory napotykał w Sejmie na same przeszkody. Głosowanie nad ratyfikacją było już wielokrotnie przesuwane.

Co może opozycja?

Prawo i Sprawiedliwość w ostatnich dniach "podpadło" pani premier ostrą krytyką rządowego programu dla Kompanii Węglowej. Jak stwierdziła szefowa rządu w rozmowie z "Polityką", opozycja ma prawo do krytyki, ale nie powinna "fałszować rzeczywistości". Szczególnie dostało się kandydatowi partii na prezydenta - europosłowi Andrzejowi Dudzie.

"Uważam, że zwłaszcza osoba kandydująca na najwyższy urząd w państwie nie powinna stawać przed kopalnią i podburzać ludzi. Okazuje się jednak, że nawet w tak ważnej dla obywateli sprawie nie możemy działać wspólnie, wzbić się ponad polityczne interesy" - mówiła Ewa Kopacz.

Zobacz także
Komentarze (46)
Zaloguj się
 • adambielski

  Oceniono 31 razy 31

  Szanowni Górnicy / i nie tylko/! Był zły dla was socjalizm... wysztrejkowaliście se kiedyś kapitalizm. Teraz źle... wysztrejkujcie se feudalizm. W kolejce do wysztrejkowania jest niewolnictwo i wspólnota pierwotna. Wszak trza z postępem iść i dzieła tworzyć nowe.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 30 razy 28

  Na 5200 zwolnionych tylko 400 to górnicy dołowi!!!
  To teraz wiem dlaczego te kopalnie nie mają żadnych szans na jakiekolwiek zyski, przy takiej "czapie" administracji

 • fakiba

  Oceniono 29 razy 23

  Powodzenia pani premier , choć z tymi "związkowcami" górniczymi łatwo nie będzie , bo oni walczą o swoje przeżycie , a górników mają w d...

 • fakiba

  Oceniono 24 razy 18

  A powinna pani zażądać od tej zgrai zrzeczenia się tych wszystkich przywilejów , bo z jakiej okazji dostają je skoro są pod kreską , i wszyscy musimy się na to składać

 • jurek4491

  Oceniono 22 razy 16

  PiSdzielce odkleili się od lekarzy bo podpisano porozumienie to przykleili się do górników żeby jeździć po rządzących i o to tylko im chodzi a nie o los górników .

 • e-komentarz

  Oceniono 21 razy 15

  Zasadnicze pytanie: dlaczego górnicy nie chcą przejąć kopalń za symboliczną złotówkę?
  Bo wiedzą że musieliby wtedy wprowadzić zasady rynkowe i zrobić to co proponuje pani
  premier, ale już bez żadnych osłon socjalnych? A przecież obecne protesty prowadzą
  właśnie do tego by zmusić rząd do tego by wycofał się z reform, co wkrótce doprowadzi
  spółkę węglową do upadku i pozostawienia górników na lodzie. Bo na to by pozostało
  tak jak do tej pory zgody społecznej nie będzie. Kto i gdzie przeprowadzał wczorajszy
  sondaż który mówi że 65% popiera górników? Na Śląsku? Bo np. w centralnej Polsce
  nie spotkałem nikogo kto by te protesty popierał. A Wy, piszący tu, popieracie?

 • fakiba

  Oceniono 19 razy 13

  A czy kiedyś ktoś słyszał od jakiegokolwiek pisiora jakąś konkretną propozycję , nikt nigdy nić takiego nie usłyszał i nie usłyszy , oni tylko szczuć potrafią , a przecież Duda to pisior , jak nie obiecuje złotych gór to szczuje i judzi , norma

 • Maciej Senw

  Oceniono 26 razy 12

  "Oferujemy górnikom uczciwe warunki - nie mówimy: oddajcie przywileje, deputaty węglowe"
  Dlaczego im tego uczciwie nie powiecie, że naród ma dosyć bycia dojonym przez tą branżę i.....nie tylko przez tą...?

 • chi_neng1

  Oceniono 15 razy 11

  "autorzy programu najwięcej uwagi poświęcili górnikom dołowym zatrudnionym w Kompanii Węglowej. Zgodnie z założeniami ma ich być tylko ok. 400 w grupie 5 200 osób, które mogą stracić pracę."

  To kto, do jasnej cholery, tam pracuje z tych 5 200 osob?

  Zwiazkowcy w administracjach i zony gornikow?

  A 400 wydobywa wegiel ktorego juz prawie nie ma?

  5 200 ma przywileje na ktore 400 haruje pod ziemia?

  No, nie !!!

  TAK TRZYMAC, PANI PREMIER!

  KIEDYS WRESZCIE TO SIE POWINNO SKONCZYC!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje