Protest rodziców osób niepełnosprawnych. "Żądamy wyższych świadczeń i równego traktowania"

Zwiększenia świadczeń z tytułu opieki, równego traktowania rodziców niepełnosprawnych dzieci i dorosłych oraz bardziej transparentnych działań rządu domagali się manifestanci przed Kancelarią Premiera. Twierdzą, że dotychczasowe rozmowy z decydentami nie przynoszą rezultatów. Ministerstwo Pracy tłumaczy się i zapowiada częściowe zmiany.
Część protestujących przyjechała do Warszawy razem z dziećmi, wśród nich osoby, które wiosną zeszłego roku okupowały Sejm. - Od czasu naszego protestu zmieniły się tylko świadczenia pielęgnacyjne. Pozostałe postulaty nie zostały spełnione - mówi Iwona Hartwich, przewodnicząca stowarzyszenia Mam Przyszłość. Dodała, że rodzice nie zgadzają się z wyliczeniami Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, z których wynika, że wsparcie adresowane do tej grupy jest znacznie wyższe niż w rzeczywistości. Przypomniała również, że zasiłek ten nie był podnoszony od 9 lat. Zaznaczyła, że ani ona, ani wielu rodziców w podobnej sytuacji nie otrzymuje żadnego dodatku mieszkaniowego ani celowego.

Dorośli niepełnosprawni też są ważni

Wcześniej na Al. Ujazdowskich pojawiła się grupa opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych. Ich przedstawiciele spotkali się też z wiceministrami Elżbietą Seredyn i Jarosławem Dudą. Ta grupa domaga się podwyższenia należnych im zasiłków do wysokości świadczeń, które otrzymują rodzice niepełnosprawnych dzieci. - Czekamy na ten projekt, to dla nas bardzo ważne - powiedziała reprezentująca tę grupę Marzena Kaczmarek.

Przyznała także, że zapewniono ich o przedstawieniu - w ciągu miesiąca - do konsultacji projektu ustawy realizującej zeszłoroczne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że należy równo traktować wszystkich opiekunów, niezależnie od tego, kiedy powstała niepełnosprawność ich podopiecznego. Wg informacji resortu, w projekcie mają być utrzymane prawa nabyte, ale zaproponowany ma zostać również nowy system wsparcia i możliwość wyboru najkorzystniejszych rozwiązań.

Jak wygląda sytuacja

Przed protestem MPiPS poinformowało, że w ubiegłym roku rząd przeznaczył na wsparcie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów 14 mld zł. Resort zamieścił w internecie przegląd należnych im udogodnień - przede wszystkim 1200 zł świadczenia pielęgnacyjne, które mogą otrzymać rodzice lub opiekunowie, gdy zrezygnują z pracy. Wg danych resortu, świadczenie to pobiera 105 tys. osób. Uprawnieni do niego są jednak tylko rodzice, których dzieci stały się niepełnosprawne przed 18 rokiem życia.

Oprócz tego opiekunom przysługują 153 zł zasiłku pielęgnacyjnego miesięcznie na pokrycie części wydatków związanych z opieką i 115 zł zasiłku rodzinnego. Do tego odpowiednie dodatki, m.in. na kształcenie i rehabilitację, które mogą wynosić miesięcznie od 50 do 400 zł na dziecko. Gdy osiąga ono pełnoletniość, przysługuje mu wypłacana przez ZUS renta socjalna. Obecnie wynosi 709 zł. Opiekun osoby niepełnosprawnej dorosłej otrzymuje 520 zł specjalnego zasiłku opiekuńczego, co jest jednak uzależnione od dochodów rodziny.

Ministerstwo się tłumaczy i obiecuje

Seredyn zapowiedziała, że w ciągu kilku tygodni do konsultacji powinien trafić projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach, który będzie realizowała wyrok TK z końca 2014 r. Będzie dotyczył m.in. poprawy sytuacji osób opiekujących się dorosłymi niepełnosprawnymi i praw nabytych do świadczeń. Resort pracy nie przewiduje dożywotnich świadczeń dla rodziców niepełnosprawnych, zwłaszcza po śmierci ich podopiecznych, czego domagają się demonstranci. Chce natomiast pomagać im w powrocie na rynek pracy, oferować zasiłki dla bezrobotnych, szkolenia i bezpłatne staże.

Jeśli chodzi o podwyższenie zasiłku pielęgnacyjnego, to Seredyn zapowiedziała, że na jesieni zdecyduje o tym rząd. Duda dodał, że oprócz rządu w działania na rzecz aktywizacji niepełnosprawnych powinny się włączyć samorządy, bo mają na to środki.

Rodzice niezadowoleni, będą kolejne protesty

Protestujący nie są zadowoleni z przebiegu rozmów, zainaugurowanych po wiosennych protestach, tzw. okrągłego stołu i powołanych potem podstolików. Zdaniem Hartwich, rola głównych zainteresowanych została ograniczona. - Na kolejne spotkania przyjeżdżają coraz to nowe organizacje, które czerpią korzyści ze wspierania osób niepełnoprawnych. Oni nas nie reprezentują. Dla nas, jako indywidualnych rodziców konkretnych dzieci, którzy sami zajmują się dziećmi, robi się niewiele - przyznała.

Organizatorzy manifestacji nie wykluczają, że będą wracać przed Sejm i KPRM co miesiąc. Na 5 maja zapowiadają protest w Brukseli.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (17)
Protest rodziców osób niepełnosprawnych. "Żądamy wyższych świadczeń i równego traktowania"
Zaloguj się
 • prawdziwy_liberal

  Oceniono 2 razy 2

  Przykro mi, ale wasza kasa pójdzie na pensję Dudy i spółki bo nie umiecie palić opon i kukły premiera pod sejmem. Nie umiecie zrobić zadymy. Nie grozicie posłom jak Duda. Nie macie też swoich wtyczek w ministerstwach jak Gowin i Opus Dei. Wasza kasa idzie na katechetów.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 14 razy 8

  153 złote zasiłku pielęgnacyjnego!!! To całe 5 zeta dziennie - podejrzewam że to jakby im ktoś dał z liścia po gębie - najważniejsze że na fundusz kościelny 2 miliardy co roku są zaklepane

 • minkipinki

  Oceniono 11 razy 5

  Sorry, nie macie kilofów i nie palicie opon to nic nie dostaniecie. Taki mamy klimat.

 • grymas50

  Oceniono 7 razy -1

  Żądam, żeby inni też żadali, że żadanie żądajacych jest słuszne.

 • ragefox

  Oceniono 9 razy -3

  ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Faktycznie czasem mają ciężko.
  Jest ich kilka procent i im trzeba pomóc.
  Przede wszystkim przez obniżenie podatków, potem pomoc celowa.

 • Hanna Kotys

  Oceniono 10 razy 0

  wszyscy żadaja
  Je tez zaczynam miec żadania do MF żadam jako własciciel mikrofirmy aby moj Zus był od lutego płacony 10% od przychodu to moje jedyne żadanie i nieodpuszcze ,
  Kto za????????

 • olecki11

  Oceniono 14 razy 0

  polsce potrzeba więcej złodziejskich polityków i urzędników a nie niepełnosprawnych

 • kenijro

  Oceniono 24 razy 18

  Co za roszczeniowi ludzie. Nie ma kasy! Poszło na świątynie opaczności borzej, nowe samoloty bez głowy, kilometrówki, tysiące nowych etatów dla pełnomocników w ministerstwach, no i partie zaczynają kampanie wyborczą i muszą dostać na propagandę zyliony. Nie ma.

 • Oceniono 16 razy -2

  Ostatnio dowiedziałem się że niepełnosprawnym przy zachowawczym leczeniu zębów na NFZ zawsze przysługuje znieczulenie w ramach tegoż NFZ. "Pełnosprawnym" Polakom przy takim leczeniu nie przysługuje poza bardzo nielicznymi przypadkami.

  Równe traktowanie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX