PiS: "Niech Tusk realizuje polskie interesy i pomoże górnictwu"

- Donald Tusk powinien realizować polskie interesy - stwierdził rzecznik PiS Marcin Mastalerek, apelując do szefa Rady Europejskiej, by zabiegał o unijne pieniądze na modernizację polskiego górnictwa. Krytycznie ocenił też negocjacje premier Ewy Kopacz z górnikami, nazywając to PR-ową zagrywką.
- Donald Tusk ma konkretne zadanie w Europie. W polskim interesie leży to, żeby w planie Junckera znalazły się pieniądze na uratowanie i unowocześnienie polskich kopalń - powiedział Mastalerek.

- Na stole jest ponad 300 miliardów euro. Rząd powinien zrobić wszystko, by ratować polski przemysł wydobywczy - przekonywał rzecznik. Dodał również, że w trakcie najbliższego posiedzenia PE, głos w tej sprawie zabierze kandydat PiS na prezydenta, europoseł Andrzej Duda.

Na ratunek kopalniom

Mastalerek przypomniał, że Parlamencie Europejskim odbędzie się debata z udziałem Donalda Tuska na temat wyników grudniowego szczytu UE. Unijni przywódcy poparli wówczas przedstawiony przez Komisję Europejską plan pobudzenia inwestycji - tzw. plan Junckera. Dali tym samym zielone światło dla powołania Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych; plan szefa KE Jeana-Claude'a Junckera przewiduje zmobilizowanie 315 mld euro w ciągu trzech lat.

Zdaniem polityka opozycji, rząd nie chce porozumienia z górnikami. - Rozmowy ze związkami zawodowymi to była PR-owa sztuczka premier Kopacz, która po serii wpadek wizerunkowych chce pokazać, że prowadzi realną politykę. Górnicy stali się ofiarą pani premier - oznajmił Mastalarek.

Na sejmowej konferencji prasowej, Mastalerek w imieniu swojej partii wezwał prezydenta Bronisława Komorowskiego do zawetowania przepisów pozwalających na likwidację kopalń. - Prezydent ma wszystkie narzędzia do tego, by przerwać szaleństwo rządu Ewy Kopacz - oświadczył rzecznik PiS.

Negocjacje bez porozumienia

Na Śląsku trwa akcja protestacyjno-strajkowa w związku z rządowym planem naprawczym dla Kompanii Węglowej. We wtorek nad ranem fiaskiem zakończyły się blisko 12-godzinne rozmowy premier Ewy Kopacz i górniczych związków zawodowych na ten temat. Negocjacje mają być jednak kontynuowane. Premier po spotkaniu ze związkowcami oceniła, że rozmowy odbyły się "w dobrej atmosferze." Zapewniła też, że rząd nie chce likwidować zakładów, ale je restrukturyzować.

Rządowy plan naprawczy dla KW wywołał falę protestów na Śląsku. Przewiduje bowiem sprzedaż nowej, zawiązanej przez Węglokoks spółce celowej, 9 z 14 kopalń zrzeszonych w Kompanii. Z pozostałych jedną ma kupić Węglokoks Piekary, a kolejne cztery przeznaczone są do likwidacji przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń z siedzibą w Bytomiu. Konsorcjum zajmuje się zakładami, które zakończyły już wydobycie, zagospodarowuje ich majątek i tworzy na jego bazie nowe miejsca pracy.

Zamknięte mają zostać kopalnie: Bobrek Centrum w Bytomiu, Brzeszcze w miejscowości o tej samej nazwie, Pokój w Rudzie Śląskiej oraz Sośnica-Makoszowy w Gliwicach i Zabrzu. Górnicy tych zakładów prowadzą od kilku dni podziemne protesty.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (48)
PiS: "Niech Tusk realizuje polskie interesy i pomoże górnictwu"
Zaloguj się
 • politol59

  0

  Rolą Tuska jest realizacja ogólno unijnych celów, a nie partykularnych.

 • jada9

  Oceniono 1 raz 1

  Na pokazywaniu i cytowaniu durniów też można zrobić pieniądze???

 • pablobodek

  Oceniono 2 razy 2

  Panie Mastalerku!
  Wrzuć Pan do sieci skan swego przekazu pieniężnego na bogatych górników.
  Dlaczego to Tusk ma płacić?
  Zwróć się Pan do najbogatszej instytucji na świecie, Waszego szefa, Watykanu.

  Mienie każdego spalonego heretyka czy czarownicy przejmował kościół katolicki.

 • edza4

  Oceniono 2 razy 2

  Przecież sekta Kaczyńskiego też ma w parlamencie europejskim swoich,niech się wezmą do roboty i pokażą że coś potrafią,natomiast takie stwierdzenie że niech Tusk zrobi to czy tamto to jakaś błazenada w wydaniu tępaka do potęgi N.Po pierwsze oni nie dorośli żeby rządzić, powszechny brak kultury to dwa,debilizm w swoich szeregach,który wręcz zabrania żeby coś komuś kazać.

 • grastep02

  Oceniono 1 raz 1

  Oglądać i słuchać bełkotu tego GŁUPOLA Mastalerka -jest torturą. Jak TAKIE COŚ - może byc polskim posłem?!

 • 123jna

  Oceniono 1 raz 1

  Prezydent Donald Tusk nie jest tak skorumpowany jak PiSowy narodek wiec nie bedzie nikogo nepotycznie wspieral. Prosze sobie mastalerek sprawdzic w slowniku (jak Pan ma w domu) slowa: KORUPCJA, NEPOTYZM i INTELIGENCJA. Moze wreszcie sie czegos waznego Pan nauczy jak dom ani szkola tego nie zrobily.

 • 123jna

  Oceniono 3 razy 3

  Wiesniaku, Ty mowisz o prezydencie (przewodniczacy) Unii Europejskiej, nie wycieraj sobie nim geby bo tylko urzad ubrudzisz.

 • tp70

  Oceniono 6 razy 6

  Masztalerek to jednak wyjątkowy kretyn, nawet na standardy PISu !

 • plautilla

  Oceniono 6 razy -6

  Trzeba doprowadzić do nieopłacalności, a potem sprzedać resztki polskiego przemysłu. Dziura w budżecie wielka, jak Rów Marjański, a rosnąca liczebnie i siłowo biurokracja potrzebuję w marcu na 13-tki.
  Ponad to prezydent obiecał, że dofinansuje wojnę Ukrainy , NATO i wojny amerykańsko izraelskie na Bliskim Wsch. trzeba zabrać polskiej biedzie, sprzedać banksterom, co jeszcze chcą brać.
  Niemcy –napisał ktoś na forum - otwierają w Polsce kopalnie w Orzyszu a "polski rząd" zamyka to jest dopiero kraj...

  Mysłowicka spółka Universal Energy deklaruje, że chce przejąć trzy z czterech kopalń Kompanii Węglowej, które rząd zamierza zlikwidować. Chodzi o kopalnie Brzeszcze, Sośnica-Makoszowy i Bobrek-Centrum. Firma należy do biznesmena Krzysztofa Domareckiego.
  A szczególnie ważna jest dla niego kopalnia Brzeszcze. p.Ewa K. autorka programu zamykania kopalń nie miała pojęcia, ze KW zainwestowała dużo w modernizację tej kopalni, udostępniajac nowe złoża, budując zaklad wzbogacania węgla i kupiła nowe maszyny. W przyszłym roku kopalnia będzie przynosiła wysokie zyski.
  W.Churchill tak ocenił historię rządów Polską : "Polacy do dzielny i piękny naród, ale rządzą nim głupcy i zdrajcy".
  Dlaczego ciąży nad nami przekleństwo złych rządów ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX