Z tej strony Owsiaka nie znaliście. Piękna historia o szefie WOŚP i zakonnicach

11.01.2016 07:58
Siostra Rafaela i Jerzy Owsiak

Siostra Rafaela i Jerzy Owsiak (Fot. Kancelaria Prezydenta/ Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta)

"Znam Owsiaka 17 lat. To dość czasu, aby się przyjrzeć mu w różnych sytuacjach" - pisze jego współpracowniczka i opowiada o sytuacji, w której bezinteresownie i bez żadnego rozgłosu pomógł polskim misjonarkom. "Owsiak popełnia błędy. Ale to ciepły, serdeczny, dobry facet"
Tegorocznemu finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy znów towarzyszyła fala krytyki pod adresem Jerzego Owsiaka. Jego zwolennicy też mają jednak dużo do powiedzenia. Maria Rochowicz, jego wieloletnia współpracowniczka, opublikowała na swoim profilu na Facebooku historię, która wydarzyła się trzy lata temu. Choć post pojawił się w zeszłym roku, teraz na nowo zdobywa popularność na Facebooku.

"Znam Owsiaka 17 lat. To dość czasu, aby się przyjrzeć mu w różnych sytuacjach" - pisze. "Jedna z tych sytuacji , która zdarzyła się jesienią 2012 roku, odsłoniła mi jego nieznaną twarz. Kiedy był w firmie jak co roku po odbiór skarbonek, zapytałam, czy mógłby zajść do mnie do biura na chwilę prywatnej rozmowy. Zgodził się chętnie. Stałam przed nim nie wiedząc, jak zacząć. Rozpoczęłam jakimś nieporadnym wstępem, że to nietypowa sytuacja, nie z jego klimatów i że niech nie czuje się źle, gdyby musiał odmówić, bo nie będzie miał ochoty lub nie będzie miał formalnych możliwości - zrozumiem to, etc. Na co on zajrzał mi w oczy i powiedział:

- No mów, daj spokój tym wstępom".

Rochowicz wyjaśniła więc, o co chodzi.

"- Zadzwonił do mnie mój przyjaciel - mnich z prośbą, aby zapytać cię, czy byłaby możliwość pomocy komuś, kto pracuje w Afryce, w Rwandzie, z dziećmi niewidomymi. Ale to są zakonnice, franciszkanki z Warszawy. Prowadzą tam szkołę. Nie mają ani jednej maszyny Braille'a. Czy byłaby możliwość, abyś im pomógł, zakupił choć kilka takich maszyn? Czy to nie problem dla ciebie, że to Kościół?".

"Szanuję ich pracę"

"- To żaden problem. Pomagam wielu misjonarzom. Szanuję ich pracę, bo robią bardzo dobrą robotę. I tylko mi żal, że tacy cenni ludzie pracują poza Polską, bo gdyby pracowali tutaj, to polski Kościół byłby o ich pracę inny, lepszy. Umów spotkanie z nimi. A ja się zorientuję, czy będę mógł im te maszyny kupić".

Kobieta twierdzi, że nie kryła zdziwienia taką reakcją.

"Oniemiałam zaskoczona, że nie cmokał, nie kręcił głową, nie zastanawiał się. Za jakieś dwa tygodnie spotkaliśmy się. Przyszłam do Fundacji z siostrą Agnieszką z Warszawy i s. Rafaelą, która pracuje w Afryce od ponad 20 lat. W sali konferencyjnej czekała na nas żona Jurka. Wpadł Jurek, przywitał się i zapytał:

- Ile maszyn siostra potrzebuje?

- No chociaż kilka, byłabym zadowolona z 5 czy 10 sztuk - odparła s. Rafaela.

- A ile tych dzieci ma siostra w szkole? - zapytał Jurek.

- Dzieci mamy sporo, bo to jedyna tam szkoła dla niewidomych. Jest ich 125.

- No to zakupimy 125 maszyn. Remek, poszukaj ofert, tylko od jakiegoś dobrego producenta, tak, żeby się siostrom nie psuły i żeby nie miały problemu z serwisem. Omówcie szczegóły, dostawę i całą resztę - zdecydował Jurek i wyszedł.

Tak też się stało. Maszyny Brajla zostały zakupione i w maju 2013 r. przekazane siostrom pracującym w Rwandzie".

"Owsiak popełnia błędy, ale..."

Rochowicz, pracowniczka firmy PR-owej, uważa, że krytyka Owsiaka jest niesprawiedliwa, a jej autorzy nie wiedzą, jakim jest naprawdę człowiekiem.

"Prawicowe media prześcigają się w linczowaniu Owsiaka, ale żadne nie są na tyle dociekliwe, aby poszukać tego rodzaju faktów, których on sam nie nagłaśnia, tylko po prostu robi. Owsiak popełnia błędy i niezgrabności, ale on nie jest złodziejem i kombinatorem, jak się to próbuje wmówić Polsce. Jest dobrym organizatorem, wulkanem energii i krewkim, temperamentnym facetem, który czasem traci głowę w emocjach. To bez wątpienia nietuzinkowa osobowość, która zakręciła Polską i 23 lata temu wykreowała dobrą modę na pomaganie i wolontariat. A dla mnie osobiście to fajny, ciepły, serdeczny, dowcipny i dobry facet, choć jego niektóre wartości nie są z mojej bajki. To też dobry dziadek, ojciec i jeden mąż tej samej żony od 30 lat, za co go szanuję" - pisze kobieta.

Na koniec dodaje, że również z wizerunkowego punktu widzenia niektóre jego działania są błędne.

"Z PR-owego punktu widzenia Owsiak popełnia błędy. Jednym z podstawowych jest wyrażanie i manifestowanie swoich sympatii politycznych. W naszych realiach to jest jak płachta na byka. Takie zachowania go zakleszczają w sytuacji, gdzie im bardziej różne Wyborcze i TVN będą go pieścić i gloryfikować, tym bardziej część 'nawiedzonej' prawicy zmobilizuje wszystkie siły, aby go postawić pod ścianą, zdyskredytować i zlinczować, bez względu na to, ile dobrego by zrobił. Fundacja staje się powoli ofiarą tej powszechnej 'polaryzacji', to już widać. I to na dłuższą metę jest groźne dla Fundacji, bo odsunie od niej część ludzi podatnych na stadne myślenie" - stwierdza na koniec Rochowicz.

Podsumowanie 24. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wciąż trwa. Do tej pory policzono, że udało się zebrać ponad 44 milionów złotych. Tegoroczna zbiórka zostanie przeznaczona na godną opiekę zdrowotną nad starszymi pacjentami oraz diagnozowanie chorób u najmłodszych.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (383)
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 903 razy 707

  sprobowaly by siostry poprosić o te maszyny dla niewidomych u ojca Reaktora - to by je wykopał na ulice krzycząc ze kościół nie jest od dawania tylko od zbierania jałmużny! (fakt)

 • antropoid

  Oceniono 998 razy 698

  Złodzieje i kombinatorzy to są najczęściej ci, którzy go złodziejem nazywają.

 • jurek4491

  Oceniono 689 razy 437

  W tym roku został pobity REKORD ale w wydaniu PiSdzielców i prawicowo-kościółkowej żuli. Tak wściekłego i zmasowanego ataku na Owsiaka i jego orkiestrę jeszcze nie było a przecież dzieci tych PiSdzielców i prawicowej żulii też korzystają ze sprzętu zakupionego przez orkiestrę . Pierwsze skrzypce w pluciu, judzeni i bezpodstawnych oskarżeń grało dwóch bliźniaków z wiadomego portalu zwanego SZCZUJNIĄ , to przemysł pogardy rozpętany przez Prawdziwych Polaków, Prawdziwych Patriotów i Prawdziwych Katolików a później takie ŚWINIE odkręcają kota ogonem i drą japy w mediach że wszyscy rzucili się na PiS i prawicowe media .

 • chi_neng1

  Oceniono 287 razy 227

  Errare humanum est!

  Ktoz z nas nie popelnia bledow?

  Nie chce powracac do "historii z dziennikarzem", bo juz sie na ten temat wypowiedzialam.
  I jak sadze (moze sie myle, nie wiem...), zostalam "zbanowana", jako ze wywiazala sie zywa dyskusja na Forum na ten temat, ktory zaczal dotyczyc "ogolnie - dziennikarzy".
  A przeciez chodzilo o ten przypadek, wlasciwie.:).
  Choc uwazam, ze jeden i drugi popelnili blad.

  Natomiast, powtorze sie, co mysle o Owsiaku, choc moze nie doslownie, bo nie pamietam...

  Uwazam, ze dzieki swojej dzialalnosci, jest on jedynym chyba czlowiekem w Polsce, ktory laczyl narod i "zacieral granice" nienawisci i sprawial, ze kazdy czlowiek mial ochote "czuc sie lepszym czlowiekiem", poprzez czynienie dobra dla tych potrzebujacych.

  Dlatego to, uwazam, ze zawistni "konkurenici", ktorzy niwecza te tak piekna akcje, nie wygraja w tej konkurencji.

  Niezaleznie od Owsiaka, "bufonady", bledow, czy innych podejrzen jakie chce sie na jego dialalnosc rzucic, to wlasnie z powodu tego podzialu spoleczenstwa, jest tez pragnienie poczucia przynaleznosci do tej grupy, ktora stac na gesty dobroczynne. Niezaleznie od tego podzialu.

 • kindziuk_w_plastrach

  Oceniono 255 razy 183

  Im więcej plucia i szczucia na WOŚP, tym więcej ludzi o niej usłyszy. Ci co nie dawali ideologicznie nie mogą z tego powodu nie dać jeszcze mniej, a ci co się do tej pory wahali, dadzą - choćby na przekór tępej nawale. Czyli im on jest droższy ten miś... I dopóki nikt nie udowodni niczego konkretnego, wszelki rozgłos działa na plus WOŚP. I dobrze.

 • tadeuszp3

  Oceniono 240 razy 170

  Nikt tak nie zgnoi tego co dobre, jak "prawdziwi polacy" !!
  ________________________
  Największe dzieło szatana ??
  Kościół Katolicki i "prawdziwi polacy" !!

 • 18261826www

  Oceniono 365 razy 145

  Mam nadzieje,ze ten czlowiek zostanie kiedys pezydentem Polski.Dzieki takim jak on jestem dumny ,ze jestem Polakiem.Wstydze sie za takich jak Rydzyk i jego sekta,ktorzy dla Polski nic dobrego nie zrobili.

 • uthark

  Oceniono 213 razy 135

  A kto nie popełnia błędów? Spójrzcie na takiego Jarosława Kaczyńskiego - ileż to wyborów już przegrał!

 • rasta-mw

  Oceniono 259 razy 127

  Ckliwa historyjka - zaraz się jakiś "niezależny" odezwie. Fakty jednak są porażające, WOŚP naprawdę pomaga, moje dziecko po urodzeniu korzystało z aparatury zakupionej przez WOŚP i każdemu kto pluje na Owsiaka składam groźby karalne, obije te prawicowe bezduszne, antypolskie modry z czystą przyjemnością.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje