"Nie ma alternatywy dla węgla. Dzięki pracy górników nauczyciele, szewcy, pielęgniarki mają pracę"

- Podejście rządu do dyskusji w sprawie górnictwa jest niebywale aroganckie. Przez kilkadziesiąt lat dla polskiej gospodarki nie ma żadnej alternatywny poza węglem - mówiła Beata Szydło w TOK FM. Wg wiceszefowej PiS, likwidacja kopalń to cios nie tylko dla górników i ich rodzin. - Pochodzę z Brzeszcz, wszyscy w gminie funkcjonują m.in. dzięki temu, że górnicy mają pieniądze.
W dziewięciu kopalniach należących do Kompanii Węglowej trwa podziemny protest górników przeciwko rządowemu planowi restrukturyzacji firmy.

Fiaskiem zakończyły się rozmowy z górniczymi związkami, w których uczestniczyła premier Ewa Kopacz.

- Podejście rządu do dyskusji w sprawie górnictwa jest niebywale aroganckie. Sytuacja jest bardzo poważna, a PO nie ma żadnej strategii - komentowała w TOK FM Beata Szydło z PiS.

Nie ma alternatywy

Według posłanki, skoro co roku do Polski sprowadza się tony węgla, to widać, że surowiec jest w naszym kraju bardzo potrzebny. Dlatego likwidowanie kopalń to bardzo zły pomysł.

- Trzeba inwestować w górnictwo i naprawiać to, co źle działa. W tej chwili - i przez kilkadziesiąt najbliższych lat - dla polskiej gospodarki nie ma alternatywy poza węglem kamiennym. Trzeba górnictwo doinwestować, zmienić zarządzanie i stworzyć jeden ośrodek zarządzania - ministerstwo energetyki - oceniła wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości.

Szydło chciałaby, żeby wydobywany w Polsce węgiel mógł być tańszy. Polski surowiec przegrywa, bo jak stwierdziła posłanka PiS, jest "obłożony około 20 różnymi daninami", którymi nie jest obciążony węgiel sprowadzany z zagranicy.

Wszystko dzięki górniczej pracy

- Górnicy to nie są dziś ci słabsi, którym trzeba pomóc. Słabsi to są nauczyciele, akwizytorzy, dziesiątki tysięcy ludzi, którzy nawet etatów nie mają. Jak słyszą, że górnicy mają dostać 24-miesięczne odprawy, to oddają się marzeniom lub nienawiści... Za publiczne pieniądze popieracie mocnych przeciwko słabszym - zarzucił Beacie Szydło Jan Wróbel, gospodarz "Poranka Radia TOK FM".

Ale jak przekonywała wiceprezes PiS, prawda jest inna. I dobrze widać to w miejscowości Brzeszcze, z której pochodzi Szydło. Funkcjonująca tam kopalnia jest jedną z czterech, które - zgodnie z założeniami rządowego planu naprawy Kompani Węglowej - mają być wygaszane.

- To pierwsza państwowa kopalnia w Polsce. Niektórzy żartują, że przetrwała dwie wojny, komunizm, plan Balcerowicza, a nie przetrwa rządów PO. W kopalni pracuje tysiąc osób. Może zawieje sentymentem z minionej epoki, ale dzięki pracy tych górników, nauczyciel, szewc, pielęgniarki mają pracę. Wszyscy w gminie funkcjonują między innymi dzięki temu, że górnicy pracują w kopalni - stwierdziła Beata Szydło.

Zgodnie z projektem restrukturyzacji Kompanii Węglowej prócz kopalni Brzeszcze wygaszana ma być praca zakładów Bobrek-Centrum, Pokój i Sośnica-Makoszowy.

Więcej o:
Komentarze (52)
"Nie ma alternatywy dla węgla. Dzięki pracy górników nauczyciele, szewcy, pielęgniarki mają pracę"
Zaloguj się
 • plautilla

  Oceniono 1 raz 1

  cdn : Kopalnia np. "Pokój". Wydobycie tony węgla kosztuje kopalnię 162 zł i węgiel leży wydobyty na placu kopalni. Dalej węgiel sprzedawany jest do spółki węglowej "ANA" po 224 zł za tonę. I co spółka "ANA" zabrała ten węgiel ? Ano nie , węgiel dalej leży na placu kopalni "Pokój ". Czy w takim razie spółka "ANA" płaci kopalni za leżakowanie już swojego węgla na jej placu. Ano nie płaci. Daaaalej. Spółka "ANA" sprzedaje teraz węgiej po 358 zł za tonę spółce "BABA" i dalej to na papierze bo węgiel dalej leży na placu kopalni. Spółka "BABA" sprzedaje węgiel spółce "DADA" po 486 zł za tonę a węgiel nawet sie nie poruszł na placu kopalni. I tak jeszcze na papierze węgiel wędruje przez kolejne trzy spółki, aż w końcu zostaje sprzedany przywatnemu odbiorcy np. Kowalskiemu, juz za 850 zł za tonę i Kowalski może go odebrać osobiście swoim transportem z placu kopalni gdzie maszyny będace na stanie kopalni "Pokój " załadują mu ten węgiel na samochód. Ja na miejscu pani premier posadził bym do więzienia i całą dyrekcję kopalni "Pokój " jak i te wszystkie spółki handlujące węglem na papierze. DLAAAAAACZEGO DYREKTOR KOPALNI "POKÓJ" nie może sprzedac węgla temu Kowalskiemu nap za 500 zł Kowalski by skakał do góry z radości bo zamiast 3 ton to mógł by sobie kupić 5 ton a kopalnia "Pokój" miałaby ponad dwa razy więcej zarobione niz ma. Wystarczyłoby na kopalnię i dla górników i na rozwój kopalni. Takie działania ( poprzez spółki ) to czysty sabotaż i jeżeli górnicy tego nie widzą to nie są warci aby się nimi zajmować./wzięte z forum/

 • zyks

  Oceniono 1 raz -1

  To przykre, bądźmy szczerzy, ale to jest idiotka

 • zyks

  0

  Pani Beato, może Biuro Polityczne PiS rozpatrzy mój pomysł, żeby "ludzie mieli pieniądze"? Tańszy i prostszy, niz utrzymywanie na siłę tych trzech grub: z helikopterow zrzucać nad Górnym Śląskiem rocznie 1 mld pln w dwudziestozłotówkach. Trochę pofrunie pewnie na Małopolskę czy do Czech, ale trudno, rozkurz zawsze jakiś jest....

 • plautilla

  0

  Odmówiono sejmowi informacji od rządu o kopalniach.
  Głosami PO/PSL dzisiaj odrzucono wniosek SLD o uzupełnienie porządku posiedzenia Sejmu o informację Rady Ministrów na temat sytuacji w górnictwie węgla kamiennego. Komisja nadzwyczajna do spraw energetyki i surowców energetycznych zajmująca się projektem ustawy realizującej rządowy program dla Kompanii Węglowej nie zgodziła się poinformować o swych pracach posłów, a także wyraziła sprzeciw aby rząd poinformował Sejm o sytuacji w górnictwie.
  Więc jednak coś tu śmierdzi.
  Przed Sejmem chcą ukryć istotne informacje oraz przekręty przy „restrukturyzacji” ? Coś tu śmierdzi

 • almagus

  Oceniono 2 razy 0

  Z pustej głowy grzechotka, ekonomiczna idiotka

 • spokojny102

  Oceniono 1 raz -1

  ona wyglada jak nacpana.

 • spokojny102

  Oceniono 1 raz -1

  hyba z hofmankiem zabalowala.

 • kaczusbb

  Oceniono 2 razy 0

  Pani Szydło:
  1) To dzięki innym zawodom wogóle górnik ma pracę, bo inni dopłacają do górników
  2) jest alternatywa dla węgla, ale lobby węglowe blokuje powstanie elektrowni atomowych w Polsce.

 • podkarpacie55

  Oceniono 3 razy 1

  Nim zagłosujecie [na złość PO czy innej partii] na PIS słuchajcie dokładnie jaki poziom wiedzy i umysłu prezentuje wódz Kaczyński i jego wyciory-ki odbytnicze!!! Po fakcie możemy mieć pretensje tylko do siebie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX