"24-miesięczne odprawy uwłaczają godności górników? Związkowy populizm w czystej postaci"

"Dlaczego dwuletnie odprawy mają dostawać tylko zwalniani górnicy, a nie pielęgniarki, nauczyciele, kierowcy, hutnicy czy dziennikarze? Ktoś powie, że to populizm w czystej postaci. Zgadza się. Ale właśnie takich argumentów używają w ostatnich dniach związkowi liderzy" - komentuje konflikt górników z rządem Andrzej Krakowiak z "Rz". Fiaskiem zakończyły się rozmowy związkowców z premier Ewą Kopacz.
Nie ma postępów w negocjacjach rząd-górnicy. Mimo tego, że premier Ewa Kopacz spełniła żądanie związkowców - i wzięła udział w rozmowach - porozumienia nie ma. Górnicy odrzucili wszystkie propozycje zgłoszone przez stronę rządową. Zapowiadają kolejne odsłony protestu. W ośmiu kopalniach trwa podziemna akcja protestacyjna przeciwko rządowemu programowi naprawy sytuacji Kompanii Węglowej.

Pakiet osłonowy przygotowany dla górników kosztować będzie budżet 2,3 mld złotych.

Jak podkreśla w "Rzeczpospolitej" Andrzej Krakowiak, wszyscy zapłacimy za to, że górnicy dołowi odchodzący z pracy otrzymają 24-miesięczne pensje, a najstarsi "doczekają" do emerytury na płatnych urlopach.

"Związkowcy uważają jednak rządowe propozycje za kuriozalne, uwłaczające ludzkiej godności, po prostu krzywdzące. I można się z tym nawet zgodzić. Dlaczego bowiem dwuletnie odprawy mają dostawać tylko zwalniania górnicy, ale już nie pielęgniarki, nauczyciele, kierowcy, hutnicy czy dziennikarze? Ktoś powie, że to populizm w czystej postaci. Zgadza się. Ale właśnie takich argumentów używają w ostatnich dniach związkowi liderzy" - ocenia dziennikarz "Rz".

Krytyka i nic więcej

I przypomina, że związkowcy wielokrotnie przekonywali wszystkich, że lepszy niż rządowy program mógłby napisać "każdy górnik przodowy pracujący w Kompanii Węglowej".

"Rozumiem, że związkowi liderzy pod ziemię zjeżdżają właściwie tylko przy okazji strajków i wyłącznie dlatego nie znają cudownej recepty, która w małym palcu ma "każdy górnik przodowy". Jakoś bowiem nie słychać o ciekawych, popartych analizami kontrpropozycjach związkowców przedstawianych w trakcie negocjacji z rządem" - zauważył Krakowiak.

Według publicysty "Rzeczpospolitej", największą wadą rządowego programu nie jest wysokość odpraw tylko to, że tak późno zdecydowano się na naprawę sytuacji w górnictwie. Bo trudna operacja byłaby nieco lżejsza, gdyby przeprowadzono ją kilka lat wcześniej, kiedy długi kopalń były mniejsze.

Ale mimo wszystko Krakowiak jest przekonany, że od reformy górnictwa nie ma odwrotu. A jeśli rządzący - z premier Ewą Kopacz - ulegną presji protestów, to następny rząd "będzie musiał likwidować znacznie więcej niż cztery kopalnie".

"W Kompanii Węglowej w lutym zabraknie pieniedzy na "czternastki". Luka finansowa sięgnie 1 mld złotych">>>

Więcej o:
Komentarze (36)
"24-miesięczne odprawy uwłaczają godności górników? Związkowy populizm w czystej postaci"
Zaloguj się
 • Piotr Rusek

  0

  dlaczego nie chcą się zgodzić na prywatyzację prosta odpowiedz żaden z prywaciarzy nie pozwoli sobie na to by na terenie jego zakładu były związki a jedyne utrzymanie darmozjadów z solidarności to kopalnie wraz z ich upadkiem skończą się ciepłe posadki

 • szela81

  Oceniono 1 raz 1

  Napisałem już wcześniej. Cała kasa z wośp w tym roku wystarczyłaby na ... 10 dni podtrzymania Kompanii. A o tą kasę cała masa jadu sieje jak ... i o to czy 1 czy 5 % idzie na fundację.

  To o co lepiej powalczyć?

 • haber73

  Oceniono 3 razy 3

  A może ktoś wreszcie policzy ile jest wreszcie tych górniczych związków zawodowych,ich etatowych działaczy-nierobów i jakie pobierają pensje?Bo o tym wcale się nie mówi!!!!!!!

 • stan-1

  Oceniono 4 razy 4

  Czas związkowców sprowadzić na ziemię. Albo przyjmują warunki i przygotowaną kasę na zmiany, lub ogłoszą niewypłacalność i droga do pośredniaka dla wszystkich wolna. Na czele jak myślę związkowcy będą iść.

  Czemu to górnik wyciąga rękę po moje pieniądze? Nie zarabiasz nie masz.

  podatnik

 • aluksz

  Oceniono 3 razy 3

  "Związkowcy" położą i górnictwo, po stoczniach i wielu innych zakładach. Trudno, padną kopalnie, a z nimi i związkowcy.

 • mer1lin

  Oceniono 3 razy 3

  "24-miesięczne odprawy uwłaczają godności górników? "
  Wedlug moich wyliczen ,bedzie to 150 do 200tys.
  Koooorwa!!!!!!!!!!!!!!

 • stan-1

  Oceniono 4 razy 4

  NIE dla dopłat do górników!!!

  podatnik

 • senior2244

  Oceniono 4 razy 4

  Najwyższy czas zrobić referendum czy Polacy chcą dalej finansować tą armię nierobów związkowych w górnictwie ,na kolei,służbie zdrowia i szkolnictwie.

 • drasyr

  Oceniono 5 razy 5

  Zgadzam się z analizą sytuacji w górnictwie. Nie można dalej tolerować chorej sytuacji w tej branży a zwłaszcza szantaż związkowy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX