Kalisz: W SLD nie ma żadnych idei poza ideą trwania. Dzięki polityce żyją od lat

Nie ustają komentarze na temat kandydatury Magdaleny Ogórek z ramienia SLD w wyborach prezydenckich. Ryszard Kalisz poinformował na antenie TOK FM, że przeciwko tej decyzji Sojuszu protestują środowiska lewicowe. Chodzi zarówno o moment jej ogłoszenia, jak i ?zadrwienie ze wszystkich polskich wyborców?.
Ryszard Kalisz tłumaczył, że prezydent to "uosobienie majestatu Rzeczpospolitej", dlatego ogłaszając kandydaturę Magdaleny Ogórek, "zadrwiono ze wszystkich polskich wyborców. - Kandydat na prezydenta powinien być szanowany, mieć doświadczenie państwowe - dodał.

Informacje o proteście miały spływać od wielu środowisk lewicowych, m.in. Unii Pracy, która wchodziła w skład komitetu "SLD Lewica Razem".

"Nieszczęśliwa" prezentacja kandydatki

Unia Pracy zerwała koalicję z SLD m.in. ze względu na sposób zaprezentowania w piątek kandydatki Sojuszu na prezydenta - Magdaleny Ogórek. - Dowiedziałem się o tej kandydatce w czwartek rano w rozmowie z Leszkiem Millerem, ale poproszono mnie, by utrzymać to w tajemnicy, przynajmniej na jakiś czas. Była mowa o tym, że być może zaprosimy ją w niedzielę na Radę Krajową, porozmawiamy, tymczasem w piątek rano, jeszcze przed zarządem SLD, informacja o jej starcie pojawiła się w mediach. To jest niepoważne" - powiedział szef UP Waldemar Witkowski.

Jak ocenił, piątkowa prezentacja kandydatki Sojuszu była "nieszczęśliwa", również ze względu na to, że w tym dniu zmarł b. premier Józef Oleksy.

Koniec SLD?

A co w razie ewentualnej porażki SLD w wyborach parlamentarnych? Zdaniem Kalisza partia pozaparlamentarna - szczególnie kiedy składa się z kierownictwa średniego i najwyższego szczebla, ludzi, którzy ciągle potrzebują potwierdzenia władzy - ulegnie degradacji.

- Oni dzięki polityce żyją od lat. Taka partia nie będzie miała rad nadzorczych, nie będzie mogła zająć żadnych funkcji w samorządzie, bo po porażce parlamentarnej idzie porażka samorządowa. Ludzie odchodzą, innym się już mniej chce - wyjaśniał polityk, ale jednocześnie zaznaczył: - Ja bym nie chciał tego scenariusza mimo wszystkich razów.

Kalisz zakłada jednak, że SLD utrzyma swój elektorat, bo polskie społeczeństwo przyzwyczaja się do postaci i nazw. - Ponadto uważam, że poza SLD nie ma partii, która miałaby jeszcze porównywalne struktury i możliwości funkcjonowania. Jeśli SLD pójdzie w nicość, to może nie być już lewicy w parlamencie. Ale wtedy powstanie nowa lewica z nowych ludzi i nowych idei - stwierdził.

Polska najbardziej konserwatywna w UE

Budowa nowej lewicy wymaga jednak czasu i finansów, a do tego czasu "Platforma, w formie opozycji lub władzy, byłaby nominalną lewicą". - Ale przez to, że jest partią liberalną-konserwatywną, to wszystkie wartości lewicowe - np. związki partnerskie, które PO odrzuciła, mimo że Ewa Kopacz głosowała "za" - wszystkie te bardziej otwarte koncepcje społeczne i polityczne nie miałyby możliwości realizacji - uważa Kalisz.

- Polska i tak jest najbardziej konserwatywnym krajem Unii Europejskiej w tej chwili - dodał.

"Namawiam Cię, Grzegorzu..."

- Pozbycie się Napieralskiego z uzasadnieniem, że krytykował i chciał poprawy działalności SLD, uważał, że pewne elementy są złe? To jest najgorsze z możliwych - mówił o zawieszeniu w prawach członka partii Grzegorza Napieralskiego, przewodniczącego klubu poselskiego SLD i kandydata lewicy w wyborach prezydenckich w 2010 roku.

Jednocześnie przypomniał, że nie był zwolennikiem Napieralskiego. - On szczególnie w latach 2009-2011 bardzo opierał się na aparacie partyjnym, był przekonany, że to jest jego środowisko. Natomiast gdy pozbawiono go funkcji, zaczął dość szybko dojrzewać, poznawać realne procesy wewnątrz partii i przekonał się, że wewnątrz tej partii nie ma żadnej idei poza ideą trwania. Chciał to zmieniać, chciał dyskutować - mówił Kalisz i stwierdził, że "z Napieralskiego będzie jeszcze dobry polityk".

Apelował też: "Namawiam Cię, Grzegorzu, żebyś nie płakał tak w mediach, trzeba iść z twardą pięścią".

Więcej o:
Komentarze (23)
Kalisz: W SLD nie ma żadnych idei poza ideą trwania. Dzięki polityce żyją od lat
Zaloguj się
 • edza4

  Oceniono 3 razy 3

  Kalisz celebryta chciałby żeby to o niego zabiegali,tylko chyba nikt rozsądny nie chciałby takiej wizytówki polskiego wodza na świecie.Przecież on już chciał być prezydentem Warszawy (w czasie próby odwołania Gronkiewicz) tylko nie założył że nikt go nie chce.Teraz lata po mediach i plecie różne głupoty,co chwila CHCE COŚ WYRAŻNIE POWIEDZIEĆ.Pomijam wszystkie aspekty dotyczące ich kandydata.

 • zoil44elwer

  Oceniono 3 razy 1

  Kościół rzymsko-katolicki uprawia od 2 tysięcy lat ideę trwania i ma się świetnie.Były ministrant Leszek M bierze przykład z Krk.

 • Bogusław Dobos

  Oceniono 2 razy 2

  Płacz, Ryszardzie, płacz !
  Kolejny raz dałeś się wykolegować scjalzdrajcy Millerowi - i w cale cię nie żałuję. Tym bardziej, że popieranie w jakiejkolwiek formie nieuka Napieralskiego który mógł sezonowo zaistnieć tylko dzięki niewielkiemu wiekowi i olbrzymiemu tupetowi przez tak inteligentna osobę to przejaw bezgranicznej frustracji. Żałosne.

 • zoil44elwer

  Oceniono 4 razy 4

  Lewicowy,lewitujący deowiec Kalisz?

 • klara551

  Oceniono 8 razy 8

  Powiedział to facet co się ślizga w tym politycznym smalcu od lat.Powiedział prawdę tylko zapomniał dodać ,że on też. Naiwnych to pan szukaj wśród naiwnych a może na stare lata i za smalec z polityki znajdzie pan kolejną miłośniczkę co w pana uwierzy.

 • braunal

  Oceniono 5 razy 1

  Lewica nie ma już kogo wystawić.Wszyscy się skompromitowali.

 • ministrant15

  Oceniono 11 razy 11

  A Ty Kalisz, jaka masz Idee poza idea trwania?. Patrzac na Twoje trwanie widac wyraznie, ze zachowujesz sie w swoim zyciu jak korek na wodzie, ktory podobnie jak PSL plynie zawsze jak wiatr zawieje i bez znaczenia jest w ktora strone. To tez metoda na zycie, ale nie godna nasladowania. Innego przykladu, bardziej trafnego nie bede uzywal. bo moglbym naruszyc tak wysublimowana i starannie okazywana publicznie Twoja "godnosc".

 • mativoczyq

  Oceniono 2 razy -2

  Mój komentarz, co do wyboru p. Magdaleny Ogórek na kandydatkę w wyborach prezydenckich lustracjapolityczna.blogspot.com/2015/01/magdalena-ogorek-adna-ale-czy-to.html

 • fidelis192

  0

  Jak w SLD nie ma żadnych idei? A socjalizm, gender itd?
  www.youtube.com/watch?v=YLbHPk7Teng

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX