Gawryluk: Wyrzucenie Rachonia? Niedopuszczalne. Ale to, co robi Owsiak, to wielka rzecz

- Absolutnie niedopuszczalne jest wyrzucanie kogokolwiek, to nie pomoże sprawie. Ale nie wierzę, że Owsiak ma coś do ukrycia - powinien to wszystko pokazać i już. A to, co robi, to naprawdę wielka rzecz - tak wczorajszy incydent na konferencji WOŚP komentuje dziennikarka Polsatu Dorota Gawryluk. W podobnym tonie wyrażają się inni dziennikarze.
Podczas wczorajszej konferencji prasowej nt. zbliżającego się wielkiego finału WOŚP ochrona na wyraźne polecenie Jerzego Owsiaka usunęła z sali Michała Rachonia, dziennikarza prawicowej Telewizji Republika.Rachoń oponował, nagrywał wszystko i transmitował w serwisie LiveStrem, co z kolei relacjonowali na żywo na Twitterze jego bardzo oburzeni koledzy - prawicowi publicyści.

Cała sytuacja miała miejsce po tym, jak zadał Owsiakowi pytanie o jedną z jego spółek, powiązaną z Fundacją WOŚP Jasną Sprawę, o której piszą prawicowe serwisy. - Moja spółka to moja prywatna sprawa - uciął dyskusję Owsiak i pokazał obecnym filmik parodiujący TV Republikę (ok. 23. minuty)Rzecznik Orkiestry Krzysztof Dobies wyjaśniał potem w Wirtualnych Mediach, że Rachonia usunięto, bo nie był akredytowany na konferencję, a jego redakcja "póki co nie robi nic więcej poza dyskredytowaniem WOŚP, manipulowaniem, przekazywaniem nieprawdy na temat jej działalności". Tuż przed samą konferencją biuro WOŚP przesłało nam oświadczenie, w którym odrzuca zarzuty - pojawiające się w prawicowych mediach od grudnia - nt. niejasnych powiązań żony Jerzego Owsiaka Lidii, Fundacji WOŚP i spółek Mrówka Cała i Jasna Sprawa.

Czytaj całość oświadczenia na stronie WOŚP >>>

Gawryluk: To złe i nie pomoże sprawie

Usunięcie Rachonia oburzyło prawicowych publicystów, ale i reszta dziennikarzy jest rozczarowana postępowaniem szefa WOŚP.

- To bardzo niedobre i nie na miejscu, gdy wyrzuca się kogoś z konferencji, która z natury rzeczy jest sprawą otwartą. Także dziennikarzy, którzy zadają głupie czy niewygodne pytania, bo mogą zadawać także i takie - taka jest natura demokracji. Za dużo w tej sprawie emocji. Ale absolutnie niedopuszczalne jest wyrzucanie kogokolwiek i to nie pomaga sprawie. Rodzi dalsze podejrzenia u tych, którzy już te podejrzenia mają. Wszelka otwartość jest tutaj wskazana. Wyjaśnianie takich rzeczy rozwiązałoby sprawę. To ważne i dotyczy każdego z nas, bo w tym uczestniczymy - mówi nam Dorota Gawryluk.

- Nie podoba mi się nagonka na Owsiaka. W WOŚP widzę więcej dobrego niż ewentualnych spraw, które, oczywiście, należy wyjaśniać. Ale nie wierzę, że Owsiak to człowiek, który założył Orkiestrę, by się dorobić. Byłoby wtedy niemożliwe działać tak długo i z tak dobrym skutkiem. Widzę dobro, które robi Orkiestra. Nie wierzę w to, że Owsiak ma coś do ukrycia - powinien to wszystko pokazać i już. A to, co robi, to naprawdę wielka rzecz - dodaje dziennikarka Polsatu.

Dwugłos w "Wyborczej"

Podobne zdanie ma m.in. Wojciech Czuchnowski z "Gazety Wyborczej". "Jerzy Owsiak źle zrobił, wyrzucając siłą z konferencji prasowej reportera Telewizji Republika Michała Rachonia. Formalnie za to, co zrobił, może mu teraz grozić zarzut złamania Prawa prasowego przez utrudnianie pracy dziennikarzowi" - pisze w komentarzu. Krytykuje też reporterów obecnych na konferencji WOŚP za to, że nie stanęli w obronie Rachonia. Więcej tu >>>

Jednym z nielicznych, którzy popierają ruch Owsiaka, jest Wojciech Maziarski, który w Wyborczej.pl pisze: "Medialni i polityczni bojówkarze z obozu prawicy na początku każdego roku, w okolicy finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, wykazują wzmożoną aktywność i organizują kampanię nienawiści przeciw tej pięknej akcji łączącej miliony Polaków. Z roku na rok robią to coraz agresywniej. Coraz bezwzględniej szczują przeciw jej organizatorowi i go oczerniają".

"Rachoń został wywalony, bo zaprezentował dokładnie to samo, co trzy lata wcześniej Ewa Stankiewicz, która - nadużywając statusu dziennikarza i posługując się kamerą jak kastetem - atakowała Stefana Niesiołowskiego" - pisze komentator. Więcej tu >>>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (436)
Gawryluk: Wyrzucenie Rachonia? Niedopuszczalne. Ale to, co robi Owsiak, to wielka rzecz
Zaloguj się
 • chomik1966

  0

  Nie widzę związku. w jednym przypadku to dziennikarz chciał wyrzucić dziennikarzy, a w drugim to znany celebryta. Mimo tego nie podzielam zachowania Owsiaka, chociaż je rozumiem. Jednak uważam, że wobec PISoludu powinniśmy zachowywać się na swoim poziomie. Skończmy robić tak jak PO, które przyjęła metody od PIS-u, zamiast zachować poziom.

 • 111doradca

  0

  Rachonia wyrzucili. Wielki problem ! Dla kogo? To nie dziennikarz, raczej skarżypyta. Takich się nie lubi.Takim spuszcza się manto. W szkole i w wojsku.

 • voiceinthedesert1

  Oceniono 1 raz -1

  Ja podejrzewam Mafię! Ta sprawa nie jest normalna! Nie jest demokratyczna. To państwo ma dawać pieniądze na szpitale! A Państwo wydaje na 3000 zł kolacje dla setek swych pracowników, a posyła i broni "owsiaków", żeby od biednego Narodu wymuszali pieniądze na szpitale. Dla mnie to wszystko śmierdzi praktykami mafijnymi, które poznałem we Włoszech!!

 • jacek-1111

  0

  on jest ponad to !nikt nie będzie go sprawdzał!!!

 • lehoo

  Oceniono 5 razy 3

  Chciałbym żeby w tej kwestii panowała względna jasność. Michał Rachoń, to żaden dziennikarz, to najzwyczajniejszy w świecie bojówkarz, zatrudniony chwilowo przez żądna jakichkolwiek sukcesów Telewizję Republika. Bojówkarze zaś nie powinni być wpuszczani na konferencje prasowe. To chyba jasne!

 • hopsiupbec

  Oceniono 8 razy 4

  "Rzecznik Orkiestry Krzysztof Dobies wyjaśniał potem w Wirtualnych Mediach, że Rachonia usunięto, bo nie był akredytowany na konferencję,"

  Skoro nie był akredytowany (jak np. Polsat czy TVN na mszę na Jasne Górze), to wybacz Rachoń. Da swidania, TV Ruska Republika.
  Ciekawostka - gdy Polsat chciał zrobić reportaż z mszy na J.G. (w miejscu publicznym) bez akredytacji, od razu prawaccy wszarze zaczęli ujadać o "reżimowych mediach". A teraz sami wpierniczają się bez akredytacji i mówią, że mają do tego pełne prawo. Moralność Kalego, psiamać.

  "Usunięcie Rachonia oburzyło prawicowych publicystów, ale i reszta dziennikarzy jest rozczarowana postępowaniem szefa WOŚP."

  Znowu kłamstwa mediów. Wg tego co widać na filmiku Rachonia, Jurek siedział przy stole i prowadził konferencję. Reklamację na wypraszanie Rachonia proszę składać do ochroniarzy w lokalu (o ile można nazwać to jakąkolwiek ochroną).

 • ryszardm1954

  Oceniono 9 razy -1

  Owsik milicyjna pala po tatusiu

 • 150_w_kapeluszu

  Oceniono 5 razy -1

  Widzę, że i u Szanownej Pani wzrok i słuch jest mocno selektywny. Dobrze , że go tylko wyrzucili bo tak na prawdę to należało mu się po ryju.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX