Tusk po paryskim zamachu: służby powinny mieć dostęp do danych o pasażerach linii lotniczych

Atak na redakcję ?Charlie Hebdo? wskazuje na potrzebę udzielenia służbom szerszego dostępu do danych gromadzonych przez linie lotnicze - stwierdził Donald Tusk. Projekt w tej sprawie był dotychczas blokowany przez unijnych prawodawców.
Tusk spotkał się z dziennikarzami w Rydze. Stwierdził, że będzie zachęcał Parlament Europejski do przyspieszenia prac nad projektem przepisów, które dadzą siłom policyjnym i służbom wywiadowczym dodatkowe uprawnienie: chodzi o dostęp (nawet na kilka lat wstecz) do danych o pasażerach linii lotniczych podróżujących do UE oraz opuszczających Unię.

- Mam nadzieję, że pomoże to wychwycić podróże niebezpiecznych osób. To bardzo ważne, zwłaszcza po tragicznym zamachu w Paryżu - mówił Tusk.

Czy projekt łamie swobody obywatelskie?

Rozwiązanie, o którym mówił Tusk, Komisja Europejska promuje jako sposób na walkę z terroryzmem i przestępczością, jednak Komitet Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego blokował je z powodu ochrony danych osobowych pasażerów.

Przywódcy Unii tematem paryskich ataków zajmą się 12 lutego. Tusk, który rozmawiał o tym spotkaniu z prezydentem Francois Hollandem, stwierdził, że w jego czasie zamierza "przedyskutować szerzej odpowiedź UE na wyzwania" związane z zagrożeniem terrorystycznym.

- Terroryzm uderzył w Europę, nie pierwszy już raz. UE nie jest wszechmocna, ale może skoncentrować się na wzmocnieniu systemu bezpieczeństwa - stwierdził Tusk.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (108)
Tusk po paryskim zamachu: służby powinny mieć dostęp do danych o pasażerach linii lotniczych
Zaloguj się
 • pumpernik

  0

  I podniesiony wiek emerytalny do 67 lat.

 • micdep

  0

  najlepiej jak by mogli wchodzic do domu i pod koldre zagladac !!! mieli by filmiki na YouTube za darmo ... ale kretyn..

 • doni72

  Oceniono 1 raz 1

  Jeszcze do wczoraj bylem zdania ze tej zbrodni dokonalo tych dwoje zwyrodnialych ch..kow na wlasna reke.Widac ze zaczyna sie mnozyc slady,podobnie jak z tymi studentami czeczenskimi w USA,zostawiny dokument,powiazania z Al.Kaida,uciekli,ktos cos dodal inny i odiol,itp.Slady i hipotezy mnozy sie dlatego aby ukryc prawdziwy trop (Boguslaw Woloszanski o dochodzeniu amerykanskich sluzb w sprawie smirci Kenedego).Prawdopodobnie ktos ich szuka zeby tylko nie zeznawali i zadziala podobnie jak z Bin Ladenem.System kleptokracji zyskuje,psychoza dziala,ludzi mozna kontrolowac,manipulowac spoleczenstwem i robic z ludzi robotow wyciskajac ostatnie poty i pieniadze.

 • mod1987

  Oceniono 1 raz -1

  Coś ciekawego
  ilona-rozalska.bloog.pl/?smoybbtticaid=613fe9

 • abstracto

  Oceniono 2 razy 0

  Tusk; i wszystko jasne...

 • braunal

  Oceniono 3 razy 1

  Tusk ty zdrajco,nie znam większego terrorysty od Ciebie.

 • Maciej Senw

  Oceniono 5 razy -3

  Wolałbym gdyby służby działające w imię mojego bezpieczeństwa, czasami nagięły 5 przykazanie i wyeliminowały zagrożenie zanim się pojawi, zanim terrorysta wpadnie na pomysł zamachu. Tak się robiło od lat i pewnie w ważniejszych sprawach robi ( weźmy nawet seryjnego samobójcę w Polsce...cicho i skutecznie) Nie widzę powodu, dla którego mają mnie sprawdzać. Nie trzeba pracować w służbach, by wiedzieć, że przystojny gość z europejskimi rysami i budową ciała (musiałem siebie dać za przykład dla rozeznania ;-)) ) nie stanowi zagrożenia dla własnego narodu, czy tez ludności Europy. Natomiast coś co pałęta się po ulicach w sukienkach czy prześcieradłach już tak. Więc wyeliminowanie przygłupów ze społeczeństwa Twierdzy Europa jest raczej proste i nieskomplikowane...przynajmniej dla mnie.

 • oskarw85

  Oceniono 5 razy 3

  I chipa w każdej dupie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX