Grabarczyk: Polacy do każdej tony węgla dokładają 60 zł. Nikt nie pyta, czy to akceptują

- Namawiam górników, aby chcieli rozmawiać i wziąć udział w tym procesie. Rząd przewidział dla nich gigantyczny pakiet działań osłonowych - mówił Cezary Grabarczyk w TVN24 o rządowej decyzji o restrukturyzacji Kompanii Węglowej. Dodał, że wedle danych ministerstwa ?Polacy do każdej tony węgla dokładają 60 zł?.
Cezary Grabarczyk w programie Bogdana Rymanowskiego w TVN24 przekonywał, że zmiany w polskim górnictwie są potrzebne.

- Pan minister Kowalczyk [Wojciech Kowalczyk - pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa - przyp. red.] przedstawił twarde dane. Dziś Polacy do każdej tony węgla dokładają ponad 60 zł i nikt ich nie pyta, czy akceptują tę sytuację - mówił Grabarczyk. Stwierdził, że w związku z tym "za Polaków to rząd musi podjąć tę decyzję". - Potrzebna jest restrukturyzacja. I górnicy nie zostaną bez osłon, bez całego pakietu działań - zapewniał.

"Namawiam górników, aby chcieli rozmawiać"

Dopytywany przez Rymanowskiego o to, czy górnicy nie zostali "wystrychnięci przez rząd na dudka" i czy po zamknięciu kopalń nie znajdą się w tragicznej sytuacji, Grabarczyk odpowiadał: - Pan premier Piechociński zapowiedział, że w każdym miejscu, gdzie będzie likwidowana kopalnia, powstanie strefa ekonomiczna. To miejsce, gdzie lokuje się inwestycje - mówił.

- Wiemy, że musi nastąpić restrukturyzacja (...) i muszą powstać nowe miejsca pracy, które będą dostępne dla górników odchodzących z kopalni - powtarzał. Dodał też, że rząd chce podjąć dialog z niezadowolonymi ze zmian związkowcami, "ale będzie to także uzależnione od gotowości do rozmów górników". - Ja namawiam górników, aby chcieli rozmawiać i wziąć udział w tym procesie. Rząd przewidział gigantyczny pakiet działań osłonowych - zapewniał po raz kolejny.

Grabarczyk, zapraszając górników do rozmów, nie omieszkał podkreślić, że gdy w przeszłości w różnych miejscach w Polsce "likwidowano całe gałęzie przemysłu", dawni robotnicy rzadko mogli liczyć na rządową pomoc.

- Na Śląsku jest inaczej. I górnicy powinni tę osłonową aktywność rządu dostrzegać - apelował minister sprawiedliwości.

1300 osób protestuje pod ziemią

Obecnie pod ziemią protestuje około 1300 osób - poinformował szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik. Do górników dołączają pracownicy powierzchni z kopalń przewidzianych do likwidacji. Chodzi o zakłady Brzeszcze, Bobrek-Centrum, Sośnica-Makoszowy oraz Pokój.

- Ludzie walczą o swoje miejsca pracy. Nie ma żadnej reakcji rządu, zostaliśmy po prostu wystrychnięci na dudka. Zabójstwo kopalń to będzie zabójstwo regionu - powiedział Jarosław Grzesik, szef górniczej "Solidarności", który rano spotkał się z dziennikarzami pod kopalnią Bobrek-Centrum.

Rząd przyjął plan naprawczy

Górniczy protest skierowany jest przeciwko rządowemu programowi restrukturyzacji Kompanii Węglowej.

Przyjęty przez rząd plan naprawczy dla KW stwierdza m.in., że możliwości dofinansowania spółki wyczerpały się i bez restrukturyzacji upadnie ona w ciągu miesiąca. Wśród rozwiązań wskazano likwidację czterech kopalń KW, przeniesienie 6 tys. osób do innych zakładów i osłony dla 5,2 tys. zwalnianych - kosztem ok. 2,3 mld zł.

Związkowcy podkreślają, że realizacja rządowego planu będzie miała bardzo negatywne skutki dla regionu. Przypominają, że miasta takie jak Bytom, w których przed kilkunastu laty zlikwidowano kopalnie, do dzisiaj borykają się ze strukturalnym bezrobociem i innymi problemami społecznymi.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (531)
Grabarczyk: Polacy do każdej tony węgla dokładają 60 zł. Nikt nie pyta, czy to akceptują
Zaloguj się
 • plautilla

  Oceniono 1 raz 1

  3,9 miliarda złotych wydano w 2014r. na trzynastki dla urzedników samorządów w całym kraju. To było o 50 milionów więcej niż w 2013r. W marcu 2015r. trzynastki pochłoną jeszcze więcej, m.in. dlatego, że gwałtownie rośnie zatrudnienie w urzędach samorządowych.

 • 1952.r

  Oceniono 1 raz 1

  Czyja to wina że kopalnie są nierentowne ? Przecież nie zwykłego Kowalskiego który jeszcze dopłaca. Jest to wynikiem politykierów i zarządów spółek. Do tego towarzystwa dochodzą związkowcy / nieroby. Jeśli jest więcej gęb do wysokiej gaży aniżeli wydobycia i złe gospodarowanie tym co się ma, to są takie skutki.

 • kczyna

  Oceniono 1 raz -1

  Dodał też, że rząd chce podjąć dialog z niezadowolonymi ze zmian związkowcami,

  Związkowcy nie zgodzą się, bo kto im będzie płacił bez pracy.

 • darekfordon

  Oceniono 1 raz -1

  nikt nie pyta polaków czy zgadzają sie przeznaczac na utrzymanie koscioła katoli 5 miliarów rocznie

 • greg174

  Oceniono 5 razy 3

  Hmmm..koszt wydobycia tony węgla to ca 330 PLN,a na składzie kosztuje 750-800 PLN nie uwierzę ze się nie opłaca!Trzeba sprawdzić do czyjej kieszeni wpływa róznica !

 • railwaymanonly

  Oceniono 7 razy -3

  Dlaczedo import wegla z Rosji warasta?rocznie sprowadzany jest do Polski wegiel w wysokosci ok 1 mln ton roczie.Dlaczego zatem rzadzacy pozbawiacie gornikow miejsc pracy?ycharts.com/indicators/poland_coal_imports

 • plautilla

  Oceniono 8 razy -2

  Naukowcy ze śląskich uczelni opracowali dokument , z którego wynika, że kopalnie są lub powinny być rentowne w krótkim czasie. Napisali : jak to zrobić. Rządząca nami klika przy korycie nie jest zainteresowana polską racją stanu i faktycznym uzdrowieniem resztek przemysłu. Polska ma stać się jałową ziemią, z której wyjadą młodzi a przeprowadzi się srael, uciekając przed światem islamskim.

 • Stefan Raczyński

  Oceniono 7 razy -1

  Ja też tak chcę. Na cotygodniowym treningu na siłowni podnoszę ponad 20 ton. Niech mi dopłacą!

 • princepinot

  Oceniono 18 razy -6

  Smieszny "rachunek ekonomiczny". A moze by tak zwolnic Pana Garbarczyka, bo na to co mowi nie ma zadnego poparcia w rachunku ekonomicznym.
  Skad suma 60 zl, a moze 200, a moze 300, a moze tylko 10.
  Pan Garbarczyk nie wspomina jak wyliczyl te 60 zl, a poniewaz to okragla suma wiec jest pewno z powietrza.
  Jedno jest pewne ta suma musi sie zmieniac z cena wegla na swiecie, wiec pytanie Polakow czy chca doplacac 60 zl jet po prostu smieszne !!!
  A moze by tak zapytac skad wezmiemy wegiel, jak zamkniemy kopalnie. Wegiel znajduje zbyt, wiec jest potrzebny, wiec kto go dostarczy w przyszlosci?
  Rosja, Panie Garbarczyk?
  Dzisiaj po cenie 60 zl tanszej a jutro za ile ? Umiemy z nimi negocjowac. Widac to po cenie gazu !!!
  Po co rzad rozbudowuje elektrownie na wegiel skoro bedzie zamykal kopalnie?
  Po to zeby w Polsce palic ruskim weglem i placic uni kary !!!
  Wiekszej glupoty nie slyszalem !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX