Francja. Eksplozje i strzały w meczetach, wybita szyba w barze z kebabem. "To odwet za paryską tragedię"

Do ataków na meczety doszło w Le Mans, Port-la-Nouvelle i w Villefranche-sur-Saone. Do dwóch meczetów wrzucono granaty, trzeci ostrzelano. Nikt nie ucierpiał. - Obawiam się, że to zdarzenie miało związek z tragedią w Paryżu - powiedział burmistrz Villefranche Bernard Perrut.
Wczesnym rankiem w meczecie w Le Mans wypadły szyby, gdy wybuchł granat. W środku znaleziono też trzy niewypały. W mieście Villefranche-sur-Saone w południowej Francji eksplozja uszkodziła witrynę znajdującego się w pobliżu baru z kebabami. Po południu ostrzelano salę modlitewną w Port-la-Nouvelle koło Narbonne, na południu kraju. Nikt nie został ranny.



Policja twierdzi, że ten ostatni przypadek w Port-la-Nouvelle nie ma związku z wczorajszym atakiem na redakcję pisma "Charlie Hebdo" w Paryżu. Z kolei burmistrz Villefranche Bernard Perrut przyznaje otwarcie: - Obawiam się, że to zdarzenie miało związek z wczorajszą tragedią - powiedział "Le Figaro".

Mapa ataków na meczety we Francji:



Policjanci zabezpieczają dowody w Le Mans:



Po wybuchu granatu w meczecie w Villefranche-sur-Saone:



Co się stało wczoraj w redakcji "Charlie Hebdo"?

12 osób, w tym pięciu rysowników "Charlie Hebdo", a także dziennikarz i ekonomista Bernard Maris zostało zastrzelonych przez napastników, którzy wdarli się w środę do siedziby pisma. Terroryści - bracia Said i Cherif Kouachi - wciąż nie zostali zatrzymani. Po zamachu mówili, że "pomścili proroka" - relacjonowali świadkowie.

"Charlie Hebdo" publikował liczne karykatury Mahometa oraz rysunki wyśmiewające fundamentalizm islamski. Wywołały one wzburzenie w krajach islamskich. Satyra pisma wymierzona była także w inne religie i w polityków.

O terroryzmie i bezsensownych wojnach, w których giną ludzie, przeczytaj w książkach >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (140)
Francja. Eksplozje i strzały w meczetach, wybita szyba w barze z kebabem. "To odwet za paryską tragedię"
Zaloguj się
 • gaitan

  Oceniono 3 razy -1

  Żeby oceniać całą społeczność 5,5 miliona muzułmanów na podstawie zachowania kilku fanatyków trzeba być albo prawicowcem albo idiotą, a najprawdopodobniej jednym i drugim jednocześnie. Terroryzm islamski ma podłoże ekonomiczne. Większość francuskich muzułmanów jest potomkami ludzi z Maghrebu, którzy w latach 50. przyjechali do Francji ciężko pracować. Przede wszystkim w hutnictwie i górnictwie, gdzie po wojnie brakowało rąk do pracy i ówczesny rząd ich sam zapraszał. Jednak w latach 80. do Francji dotarła neoliberalna zaraza z thatcherystowskiej Anglii i zniszczyła francuski przemysł ciężki. Pierwszymi, którzy stracili pracę byli oczywiście emigranci i ich potomkowie. Zostało im do wyboru podejmowanie się różnych śmieciowych prac albo bezrobocie. Kapitaliści wprowadzili socjal jako plaster na kryzys, który sami wywołali. Chcieli uniknąć ryzyka wojny domowej i rewolucji. Po upadku komunizmu na wschodzie poczuli się jednak tak pewnie, że zaczęli demontować państwo socjalne. Na miejsce po komunizmie wszedł jednak ekstremizm muzułmański, który obecnie osiąga już zdolność przyciągania ludzi wykluczonych bez względu na pochodzenie etniczne.

 • 1975mandy

  Oceniono 1 raz -1

  czas sie wziasc za meczety w calej EU, wowczas Europa bedzie dla Europejczykow, aniech tylko sprobuja dotknoc nasza wiare i wiernych!!!! Czas stanac murem przeciwko najgorszej zarazy EU!!!

 • nedlog123

  Oceniono 7 razy 1

  Pomyślcie, gdyby tylko Europa Zachodnia pozbyła się muzułmanów, odsyłając ich spowrotem na pustynie gdzie mogą bez przeszkód czcić swojego proroka, ile to miejsc pracy dla Polaków powstanie w takiej Francji czy Holandii?

 • kniazwitold

  Oceniono 8 razy 6

  No brawo, wreszcie ktoś poszedł po rozum do głowy i zaczyna tępić bandziorów z meczetów.

 • ppgazeta

  Oceniono 5 razy 3

  >>> wybita szyba w barze z kebabem. "To odwet za paryską tragedię"

  No tak, pokolenie internetowych klikaczy dokonało odwetu. I jeszcze ogłoszą akcje na Facebooku - "Nie kupuj kebaba..."

 • watyklan

  Oceniono 4 razy 0

  Wszystkie kraje, które powpuszczało to muzułmańskie ścierwo, powinni ich deportować dziś tankowcami. Wszystkich bez wyjątku. Inaczej Europa tę wojnę kiedyś przegra.

 • prawdziwy-moher

  Oceniono 4 razy 0

  Francja płaci za swoją głupote.Poprawnosc polityczna na wiele nie pozwala.Chociazby statystyki przestępcze.Zakaz informowania ze przestepca byl Arabem.A media?.Oczywiscie przestrzegają zakazów.Więzniowie.Statystyki co innego,zycie co innego,statystyki.Automatycznie rasizm.I przykładow podobnych, znajdziemy w kazdej dziedzinie zycia.Chocby ochrona sklepow.Wiekszosc magazynow zatrudnia kolorowych ochroniarzy poniewaz bialy ochroniarz to wedlug kolorowego złodzieja rasista.Francuzi sami naginają sie do kolorowych zeby uniknąc masochistycznego podejrzenia o rasizm.
  litera.fr/category/news/

 • taamaraa

  Oceniono 5 razy -3

  To drańskie zachowanie, gdzie jest francuska policja?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX