KE: Pigułki "dzień po" mogą być sprzedawane bez recepty w całej UE

08.01.2015 17:27
32 firmy farmaceutyczne przyjęły Kodeks Przejrzystości, zgodnie z którym upublicznione zostaną informacje o wysokości wynagrodzeń i o innych świadczeniach przekazanych przedstawicielom zawodów medycznych oraz organizacjom ochrony zdrowia.

32 firmy farmaceutyczne przyjęły Kodeks Przejrzystości, zgodnie z którym upublicznione zostaną informacje o wysokości wynagrodzeń i o innych świadczeniach przekazanych przedstawicielom zawodów medycznych oraz organizacjom ochrony zdrowia. (Fot. Anna Jarecka/ Agencja Gazeta)

Środki antykoncepcji awaryjnej o nazwie ellaOne mogą być dostępne w krajach Unii Europejskiej bez recepty - zdecydowała Komisja Europejska. Poinformował o tym rzecznik KE ds. zdrowia Enrico Brivio.
Zastrzegł on, że to do władz krajów członkowskich należy jednak ostateczna decyzja, czy zezwolić na sprzedawanie tego produktu u siebie bez recepty. - Kraje członkowskie nadal mogą ograniczyć dostępność leku poprzez wymaganie recepty - powiedział.

Według Brivio decyzję o zmianie statusu leku ellaOne Komisja podjęła w środę na podstawie wydanej 21 listopada 2014 r. rekomendacji Europejskiej Agencji ds. Leków (EMA). Agencja wyjaśniła, że pigułki ellaOne mogą być "stosowane bezpiecznie i skutecznie bez potrzeby uzyskania recepty".

Pigułka "dzień po"

Według ekspertów Agencji chociaż pigułki mogą być skuteczne, jeśli zostaną przyjęte w ciągu 5 dni po stosunku płciowym, to ich skuteczność jest najwyższa, gdy zostaną zastosowane w ciągu 24 godzin, stąd też ich potoczna nazwa - pigułki "dzień po". - Zniesienie wymogu otrzymania recepty na ten lek powinno ułatwić kobietom dostęp do niego i przez to zwiększyć jego skuteczność - oceniła EMA.

Dostępne w Polsce na receptę, na Malcie nie są sprzedawane

EllaOne to produkt antykoncepcyjny zawierający octan uliprystalu, przeznaczony do stosowania w przypadkach nagłych, aby zapobiec ciąży po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub w przypadku, gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła. Pigułki te mają działać poprzez zatrzymanie uwalniania komórki jajowej przez jajniki. Został on dopuszczony do obrotu w UE w 2009 r.

Według informacji EMA obecnie w większości krajów UE bez recepty dostępne są środki antykoncepcji awaryjnej zawierające lewonorgestrel, np. Norlevo, Levonelle, Postinor. Na receptę środki te dostępne są w Chorwacji, Niemczech, Grecji, na Węgrzech, we Włoszech i w Polsce. Z kolei na Malcie w ogóle nie są sprzedawane.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (250)
KE: Pigułki "dzień po" mogą być sprzedawane bez recepty w całej UE
Zaloguj się
 • equidad

  Oceniono 1 raz -1

  Powiem tak, miasto 60 tys. ludzi, ponoć dziki, zasciankowy wschód ale z każdej okolicznej wioski i miasteczka żadnych problemów z dojazdem. Kilka gabinetów ginekologicznych czynnych, a owszem, w sobotę. Jest internet, telefon, mozna zadzwonić, bez problemu się umówić. W aptekach tez problemów żadnych, jakoś lek był na stanie i no comment. Dla mnie gadanie o trudnej dostępności to jakaś fikcja i propaganda. Sorki ale jeśli ma się tyle rozumu żeby iść z kimś do lozka to chyba ma się go wystarczająco dużo żeby zorganizować sobie receptę. Jeśli ja znam trzy przypadki, kiedy nie było żadnych problemów i to w tym ciemnogrodzie to bez przesady.

 • magdaczcz

  Oceniono 2 razy 2

  Nic dziwnego że w tym kraju się nic nie zmienia, jak debile o pustych łbach o wszystko obwiniaja kościół. Najbardziej na wydawaniu recept zależy środowisku ginekologów, bo mają z tego łatwą kasę, ale to bardzo trudne do wydedukowania dla czytelników gw.

 • Andrzej Wastowski

  Oceniono 2 razy 0

  jak już chcą dobrze, to powinni wydawać te pigułki islamskim przyjezdnym za darmo. paczka 30 sztuk do każdego zasiłku

 • zielona.biedronka

  Oceniono 2 razy 2

  Reglamentacja na receptę.Ktoś będzie decydował, czy mogę kupić, czy nie.Taką tabletkę trzeba wziąć szybko.A tu do lekarza trzeba się zarejestrować.A później noworodki w śmietnikach, beczkach albo gumką uduszone.

 • Irena Wyrwas

  Oceniono 4 razy 4

  u nas czarna mafia nie dopuści,a popier...y sejm przyklepie,bez recepty a \ni rusz i znowu kolejki

 • wapienko

  Oceniono 5 razy -5

  Tzw. Ełurpopejczyki sami siebie wymordują niedługo, wcale nie trzeba islamu.

 • zoominer

  Oceniono 17 razy -13

  To nie jest żaden środek antykoncepcyjny, to jest środek do zamordowania jednodniowego niewinnego dziecka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje