KE: Pigułki "dzień po" mogą być sprzedawane bez recepty w całej UE

08.01.2015 17:27
32 firmy farmaceutyczne przyjęły Kodeks Przejrzystości, zgodnie z którym upublicznione zostaną informacje o wysokości wynagrodzeń i o innych świadczeniach przekazanych przedstawicielom zawodów medycznych oraz organizacjom ochrony zdrowia.

32 firmy farmaceutyczne przyjęły Kodeks Przejrzystości, zgodnie z którym upublicznione zostaną informacje o wysokości wynagrodzeń i o innych świadczeniach przekazanych przedstawicielom zawodów medycznych oraz organizacjom ochrony zdrowia. (Fot. Anna Jarecka/ Agencja Gazeta)

Środki antykoncepcji awaryjnej o nazwie ellaOne mogą być dostępne w krajach Unii Europejskiej bez recepty - zdecydowała Komisja Europejska. Poinformował o tym rzecznik KE ds. zdrowia Enrico Brivio.
Zastrzegł on, że to do władz krajów członkowskich należy jednak ostateczna decyzja, czy zezwolić na sprzedawanie tego produktu u siebie bez recepty. - Kraje członkowskie nadal mogą ograniczyć dostępność leku poprzez wymaganie recepty - powiedział.

Według Brivio decyzję o zmianie statusu leku ellaOne Komisja podjęła w środę na podstawie wydanej 21 listopada 2014 r. rekomendacji Europejskiej Agencji ds. Leków (EMA). Agencja wyjaśniła, że pigułki ellaOne mogą być "stosowane bezpiecznie i skutecznie bez potrzeby uzyskania recepty".

Pigułka "dzień po"

Według ekspertów Agencji chociaż pigułki mogą być skuteczne, jeśli zostaną przyjęte w ciągu 5 dni po stosunku płciowym, to ich skuteczność jest najwyższa, gdy zostaną zastosowane w ciągu 24 godzin, stąd też ich potoczna nazwa - pigułki "dzień po". - Zniesienie wymogu otrzymania recepty na ten lek powinno ułatwić kobietom dostęp do niego i przez to zwiększyć jego skuteczność - oceniła EMA.

Dostępne w Polsce na receptę, na Malcie nie są sprzedawane

EllaOne to produkt antykoncepcyjny zawierający octan uliprystalu, przeznaczony do stosowania w przypadkach nagłych, aby zapobiec ciąży po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub w przypadku, gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła. Pigułki te mają działać poprzez zatrzymanie uwalniania komórki jajowej przez jajniki. Został on dopuszczony do obrotu w UE w 2009 r.

Według informacji EMA obecnie w większości krajów UE bez recepty dostępne są środki antykoncepcji awaryjnej zawierające lewonorgestrel, np. Norlevo, Levonelle, Postinor. Na receptę środki te dostępne są w Chorwacji, Niemczech, Grecji, na Węgrzech, we Włoszech i w Polsce. Z kolei na Malcie w ogóle nie są sprzedawane.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (250)
Zaloguj się
 • berek-oberek

  Oceniono 521 razy 477

  Od dziś pan Terlikowski nie musi żuć prezerwatyw.

 • endrju1521

  Oceniono 469 razy 443

  KE oparła swoją decyzję na opinii Europejskiej Agencji Leków (EMA), która oceniła, że ellaOne mogą być stosowane bezpiecznie bez recepty.

  ==================================

  Ta decyzja jak widać została podjęta z pominięciem opinii

  polskiego episkopatu i dlatego w Polsce, gdzie katolików

  prawa państwowe nie obowiązują,

  nie ma żadnego znaczenia ! ! ! ! !

  Z uwagi zaś, że polscy farmaceuci hurtem podpisali deklaracje wiary,

  tabletki te, będą mogły być sprzedawane tylko na stacjach benzynowych.

 • amorvertical

  Oceniono 330 razy 296

  U nas to oprócz recepty od lekarza potrzebne będzie zaświadczenie od księdza i Terlisia.

 • sim0512

  Oceniono 305 razy 277

  hahahaha, przeciez czarni dostaną szału. Czy komisja europejska nie wie że w katolandzie sa apteki z podpisana deklaracja sumienia ?

 • kocurkot

  Oceniono 246 razy 214

  Dobra wiadomość dla wpadkowiczów. Czarni dostaną wściekłej miesiączki z polucją

 • sw247

  Oceniono 219 razy 193

  A co na to papiez ? terlikowski -oczywiscie :}

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje