Tak od przyszłego roku mają wyglądać opakowania papierosów - KE zatwierdziła drastyczne zdjęcia

Opakowania papierosów będą od przyszłego roku zawierać nie tylko słowne ostrzeżenia przed skutkami palenia, ale i zdjęcia pokazujące te skutki. Komisja Europejska opublikowała je na swoich stronach - jako część ogłoszonej w grudniu dyrektywy zobowiązującej producentów papierosów do zmiany opakowań.
Zdjęcia pokazują m.in. rany pooperacyjne, chorych podłączonych do respiratorów, guzy, zbliżenia na zmiany w jamie ustnej czy oczach - wszystko, jak podkreślają przedstawiciele KE, to długofalowe efekty palenia.

Takie zdjęcia pojawią się na paczkach papierosów (uwaga: niektóre z nich są drastyczne) >>>

- Zdjęcia pokazują rzeczywiste konsekwencje palenia - powiedział kilka dni temu dziennikarce RMF FM jeden z urzędników Komisji Europejskiej. Mają być drastyczne, by - jak chcą urzędnicy KE - wywołać zwłaszcza u nałogowych palaczy strach przed skutkami palenia i zmotywować ich do rzucenia nałogu.

Ostrzegawcze zdjęcia wybrane z katalogu KE od 20 maja 2016 roku mają pokryć 65 proc. paczek papierosów sprzedawanych w naszym kraju - polski rząd ma do końca roku czas, by wybrać część zdjęć.

Próby wprowadzenia obowiązkowych obrazkowych ostrzeżeń na paczkach papierosów trwają od kilku lat, ale dopiero w październiku zeszłego roku Komisja zatwierdziła dyrektywę nakazującą takie ostrzeżenia na terenie całej UE. Wcześniej były one dobrowolne i wprowadziła je część krajów, np. Belgia.

Choć liczba palących Polaków topnieje, to wciąż jesteśmy pod tym względem w czołówce Europy. Wg danych ekspertów z Centrum Onkologii w Warszawie z listopada 2014 codziennie temu nałogowi wciąż oddaje się 9 mln osób, w tym 3,5 mln to kobiety. Co roku z powodu palenia tytoniu umiera w Polsce ok. 50 tys. osób, czyli więcej niż ginie w wypadkach samochodowych (w 2012 r. na drogach zginęły 3582 osoby).

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (91)
Tak od przyszłego roku mają wyglądać opakowania papierosów - KE zatwierdziła drastyczne zdjęcia
Zaloguj się
 • ucago

  0

  Tak przy okazji, też paliłem a teraz wapuję elektroniczne ale jak chciałem rzucić palenie i nie mogłem sobie poradzić poszedłem do lekarza(kobiety) i poprosiłem o pomoc ( za nią wisiał tematyczny plakat typu: ...... ble ble ble zwróć się do lekarza!), to durne babsko powiedziało mi że przecież jestem dorosły i mam se radzić sam, myślałem że ją opluję.

 • ucago

  0

  Urzędnicy Europejscy chcą zostać naszymi imamami! taką mamy modę.
  Czy propagowanie tego typu drastycznych obrazów nie jest przypadkiem w Polsce zakazane.
  Jeżeli nie, to proponuję o umieszczanie tego typu zdjęć również na wyrobach alkoholowych i to niezależnie od "mocy," a również cukrze, (też można znaleźć piękne fotki powikłań cukrzycowych) i wielu innych produktach zawierających substancje szkodliwe i kancerogenne.
  Dlaczego to ma objąć tylko 65% paczek produkowanych, czy to znaczy że będą jakieś marki papierosów bez tych "obrazków"? Jakie to będą marki i ile za to firmy zapłaciły i dlaczego tak mało?

 • dzikimietek

  0

  ludzie nie rozumieja ze to dla ich dobra i czesciowo zapewne zadziala, tu gdzie mieszkam od kilku lat sa takie opakowania a w sklepach jest wymog zakrywania pulek z papierosami, dodatkowo mozna sie zglosic po darmowe produkty pomagajace pozbycia sie nalogu, lepiej
  pomoc odstawic niz pozniej leczyc.... ja mimo tego jak palilem tak pale :)

 • luna_76

  Oceniono 1 raz 1

  Proponuję jeszcze wywiesić podobne zdjęcia na każdej placówce z napisem NFZ, tytuł :"bo termin miałem za 2 lata..."

 • mcduff

  Oceniono 1 raz 1

  Hipokryzja zwyczajnie! Jeśli papierosy sa taką trucizną, jak to przedstawia władza ( z czym sie trudno nie zgodzić), to zabrońcie ich sprzedaży po prostu, a palaczy zachęćcie do znacznie mniej szkodlowych e-papierosów. Skoro jednak dozwalacie sprzedaż, by doić kasę z akcyzy to znaczy, że cała akcja jest czystym populizmem i mydleniem oczu rzekomą troską o obywatela.

 • desert.springtime

  Oceniono 1 raz 1

  To teraz jeszcze: ostrzeżenia o cukrzycy na wszystkim co zawiera cukier, ostrzeżenia o raku na wszystkim, co zawiera rakotwórcze substancje oraz przede wszystkim zdjęcia mordowanych brutalnie, hodowanych w strasznych warunkach, schorowanych zwierząt na wszystkich produktach zawierających substancje odzwierzęce.

 • zawsze_edek

  Oceniono 1 raz 1

  bardzo dobrze, zaponieli dodac zdjęcia z pacjentem duszącym się z powodu rozedmy płuc - wszyscy palacze ją prędzej czy później mają.... na marginesie dodaję iż rozedma jest chorobą NIEULECZALNĄ, chyba że ktoś się załapie na przeszczep płuca (w polsce <100 rocznie)

 • luna_76

  Oceniono 3 razy 1

  Proponuję jeszcze na tabace do ręcznego wyrobu fajek zrobić, macie sporo więcej miejsca ;) Coraz mniej ludzi stać na kupno papierosów w paczce.

 • bezprym47

  Oceniono 8 razy 8

  Kto był w Turcji i to widział, przestał palić?, nie sądzę, może jakieś jednostki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX