Dlaczego na tym zdjęciu nie widać okładki "Charlie Hebdo"? To nie jest przypadek

'Charb' z częścią okładki 'Charlie Hebdo'

'Charb' z częścią okładki 'Charlie Hebdo' (Fot. Michel Euler / AP Photo)

Na powyższym zdjęciu widać Stephane'a Charbonniera, zamordowanego dyrektora wydawniczego pisma "Charlie Hebdo". Mężczyzna, szerzej znany jako "Charb", trzyma jedną z kontrowersyjnych okładek, przedstawiającą proroka Mahometa. To, że na tym zdjęciu widać tylko tytuł magazynu, to nie przypadek.
Ponoć satyry nie da się zamordować. Czyżby jednak te słowa nie miały wiele wspólnego z prawdą? Wiele dużych światowych mediów zdecydowało o zasłonięciu lub ocenzurowaniu tych okładek satyrycznego magazynu "Charlie Hebdo", które przedstawiają treści mogące obrazić muzułmanów. Stało się tak po ataku terrorystów, którzy 7 stycznia zamordowali 10 dziennikarzy gazety i dwóch policjantów.

Rabin pcha na wózku imama

Zdjęcie, na którym Charbonnier trzyma okładkę pisma, zostało przygotowane przez agencję AP. Jej przedstawiciele nie wypierają się, że celowo nie pokazują całej okładki, choć oczywiście istnieją także fotografie, na których "Charb" pozuje z wydaniem tygodnika, na którym widać ją w całości. Przedstawia ona rabina, który pcha na wózku inwalidzkim imama. Jest to nawiązanie do głośnego francuskiego filmu "Nietykalni".

- To fakt. Żaden z dystrybuowanych przez nas obrazów nie pokazuje kreskówek z prorokiem Mahometem. To element naszej wieloletniej polityki. Nie pokazujemy zdjęć, które są celowo prowokacyjne - mówi przedstawiciel AP w rozmowie z serwisem "BuzzFeed".

Kto jeszcze "pikseluje" okładki?

Ta agencja informacyjna nie jest jedynym medium, które zdecydowało się na cenzurę zdjęć z okładkami "Charlie Hebdo", mogącymi obrażać muzułmanów. W artykułach dotyczących zamachu na paryską redakcję tygodnika wiele portali po prostu zamazało treści, które wydały im się nieodpowiednie. Tak było na przykład w przypadku portalu Dailynews.com.

Tak wyglądają zdjęcia publikowane na ich stronie:"Wypikselowane" okładki "Charlie Hebdo". Fot. za nydailynews.com

Na "wypikselowanie" okładek zdecydowały się też m.in. "The Telegraph" czy "New York Times". Jak jednak podkreśla rzecznik drugiej z wymienionych gazet, podobnie jak AP, redakcja nigdy nie publikuje tego typu treści. Okładek "Charlie Hebdo" nie będą pokazywały tez ABC News i CBS News. Na ich publikację zdecydował się za to "BuzzFeed".

Co ciekawe, edytor strony odmówił swoim własnym dziennikarzom odpowiedzi na pytanie, dlaczego będą publikowali okładki.

Więcej na stronie serwisu "BuzzFeed" >>>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • Charb, jeden z zamordowanych rysowników "Wpisałam kod, weszli na górę. Z córką schowałyśmy się pod biurkiem". Wstrząsająca relacja rysowniczki z "Charlie Hebdo"
 • Na oficjalnym twitterowym koncie komiksu o Asteriksie i Obeliksie ukazał się rysunek Alberta Uderzo poświęcony "Charlie Hebdo" Rysownicy odpowiadają na zamach w redakcji "Charlie Hebdo". Satyrą walczą z terroryzmem
Komentarze (242)
Dlaczego na tym zdjęciu nie widać okładki "Charlie Hebdo"? To nie jest przypadek
Zaloguj się
 • obywatel_tomek

  Oceniono 1 raz 1

  No to osiągnęli swój cel.. Zdumiewajace ... Wszystkie trzy główne religie abrahamowe (judaizm, jego sekta chrześcijanizm oraz hybryda islam to zło w czystej postaci. To zaprzeczenie człowieczeństwa. To przeciwieństwo rozwoju i obraza rozumu. Ale nade wszystko to definicja kłamstwa i zniewolenia. Łączy je poczucie wyższości nad innymi-niewiernymi. Ba.. nad kobietami i dziećmi także. Ilość zła jakie spowodowały od wieków jest niewyobrażalna. Wojny,śmierć i fanatyczna walka z postępem i nauką. Możemy tylko sobie wyobrazić gdzie by dziś cywilizacyjnie Europa mogła być gdyby nie zaszczepiono mieczem i ogniem tej azjatyckiej religii i jej pochodnych. Człowiek który nie potrafi odróżnić dobra od zła we własnym sumieniu bez konsultacji z kapłanami którzy mu to powiedzą niczym nie różni się od zwierząt. Religie i narody wybrane.. niech was wszystkich.. NICZYM się nie różnice.

 • kot789

  Oceniono 4 razy 2

  gazeta.pl nie lepsza

 • akgb1

  Oceniono 8 razy 0

  A jakby tak wszystkie gazety świata naraz opublikowały ilustracje z Mahommetem? I to dzień po dniu przez jakiś miesiąc na przykład (razem z przedstawicielami wszystkich innych religii)? Wtedy terroryści nie mieliby jednego konkretnego celu.., dziennikarze czuli by się bezpieczniejsi (prawdopodobieństwo, że terroryści akurat ich zaatakują byłoby znikome) i wolność słowa by wróciła. Myślicie że to miałoby sens?

 • paelly

  Oceniono 7 razy 5

  i gdzie ta wolność słowa? Wolność słowa nie polega na poprawności politycznej ale na pisaniu prawdy nawet niewygodnej dla ludzi,

 • rekkoon

  Oceniono 4 razy 0

  A gdzie pokazujecie tę okładkę w całości, bez pikselizacji? Ciekaw jestem Waszej dziennikarskiej odwagi, redaktorzy z "Gazety".

 • kieliszki

  Oceniono 6 razy 4

  Czemu to imam nie pchał rabina? Bo nie można żydów stawiać w gorszym świetle. Takie to wolnościowe było to Charlie.

 • agnrodis

  Oceniono 4 razy 0

  Amerykanie to banda skorumpowanych tchorzy!

 • q-ku

  Oceniono 9 razy 9

  czyli zamach był skuteczny w pełni

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje