Pakiet onkologiczny nie sprawdzi się? Lekarz alarmuje: Nowotwory u dzieci rozwijają się zbyt szybko [WYWIAD]

Zgodnie z zapowiedziami ministra Bartosza Arłukowicza od momentu podejrzenia nowotworu złośliwego do rozpoczęcia leczenia ma minąć nie więcej niż dziewięć tygodni. Tymczasem pediatra Radosław Suchner alarmuje: w przypadku dzieci to może być za długo!

Zgodnie z zapowiedziami ministra Bartosza Arłukowicza od momentu podejrzenia nowotworu złośliwego do rozpoczęcia leczenia ma minąć nie więcej niż dziewięć tygodni. Tymczasem pediatra Radosław Suchner alarmuje: w przypadku dzieci to może być za długo! (Fot. Shutterstock)

Od momentu podejrzenia nowotworu złośliwego do rozpoczęcia leczenia ma minąć nie więcej niż dziewięć tygodni. - To za długi czas. W przypadku dzieci nowotwory rozwijają się bardzo szybko - komentuje pakiet onkologiczny, który wszedł w życie 1 stycznia, pediatra Radosław Suchner.
Pakiet onkologiczny, czyli szybka ścieżka diagnostyki i leczenia pacjentów z nowotworami zdaniem dr. Radosława Suchnera jest źle przygotowany. W rozmowie z portalem Gazeta.pl. internista tłumaczy, dlaczego stanowi ona duże zagrożenie m.in. dla zdrowia dzieci.

Jak ocenia pan wprowadzenie pakietu i jego założenia?

- Dr Radosław Suchner: Pakiet jest bardzo źle przygotowany. Główne rozporządzenia pakietu pojawiły się w grudniu. To bardzo późno. Nie przeprowadzono żadnego pilotażu, czyli nie sprawdzono, czy ten pomysł zadziała. Poza tym jest wiele pułapek w pakiecie onkologicznym, np. lekarz, który będzie miał prawo wystawiać zielone karty onkologiczne (narzędzie, które ma usprawnić dalsze leczenie pacjenta i określić termin na wykonanie diagnostyki onkologicznej - przyp. red.). Będzie jednak ich mógł wydać 30. Po tej liczbie następuje ich weryfikacja i lekarz nie może wystawić kolejnych. A co będzie, jeśli następnego dnia przyjdzie do mnie pacjent, który ma ewidentnie nowotwór, a ja nie będę mógł wystawić mu zielonej karty? Jak mam go wdrożyć w szybką ścieżkę? Nie mam takiej możliwości. Nikt tak naprawdę nie wie, jak to będzie działać. Ani koordynatorzy, ani lekarze.

Były jednak przeprowadzane szkolenia lekarzy w tym kierunku?

- Była próba przeprowadzenia szkoleń. Na przełomie listopada i grudnia NFZ zapraszał na sześciogodzinne szkolenie. Sześć godzin szkolenia ze wszystkich typów nowotworów u człowieka. To ja przez godziny mógłbym wymieniać same typy. W tym szkoleniu miano lekarzy rodzinnych przeszkolić w zakresie rozpoznawania i diagnostyki, czego do tej pory nie robili. Diagnostyka onkologiczna została bardzo posunięta w ostatnich czasach. Naprawdę trzeba się na tym znać. Do tej pory lekarze w zależności od zaawansowania choroby kierowali pacjenta albo do szpitala, albo do lekarza onkologa. Oprócz diagnostyki w ciągu tych sześciu godzin miało być omówione także leczenie nowotworów, a to powinno być szyte na miarę. Czyli w zależności od wyników badań, również tych genetycznych, dobiera się odpowiednie leczenie. Ja muszę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością - ja na tym się nie znam.

To jak teraz pacjent ma uzyskać skierowanie do onkologa?

Nie ma teraz czegoś takiego jak skierowanie pacjenta do onkologa. Lekarz rodzinny ma obowiązek przeprowadzić teraz wszystkie możliwe badania, które uprawdopodobnią chorobę. Badania krwi, badania obrazowe, rentgen, rezonans, tomografię, ale również gastroskopię czy inną endoskopię. Następnie wysyła pacjenta do szpitala, gdzie będzie tzw. grupa koordynująca, która w ciągu dwóch tygodni musi przeprowadzić dalszą diagnostykę i ma zaplanować leczenie. Po tym pacjent ma wrócić do POZ, gdzie będzie leczony. Ja nadal nie wiem, jak to będzie funkcjonowało. Taka jest idea. Ja mam tylko nadzieję, że w przypadku leczenia dzieci niewiele się zmieni.

Dlaczego? Czy pakiet onkologiczny nie jest odpowiednio przygotowany do leczenia nowotworów u dzieci?

- U dzieci nowotworów jest dużo mniej, ale ich dynamika jest bardzo duża. W przypadku dzieci mamy dni, tygodnie, a nie miesiące, tak jak u dorosłych. Do tej pory, jeśli trafiło do mojego gabinetu dziecko i miałem jakiekolwiek przypuszczenie nowotworu u niego, natychmiast kierowałem je do szpitala. Tam w ciągu dwóch-trzech dni dziecko miało robioną pełną diagnostykę. Po tym trafiało na oddział onkologiczny, gdzie było leczone. Ścieżka była bardzo krótka i prosta. Dlatego mam nadzieję, że u dzieci te zielone karty nie sprawdzą się. Jeśli rozpoznanie i wdrożenie leczenia u najmłodszych pacjentów miałoby trwać osiem tygodni, to będzie za późno.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (84)
Pakiet onkologiczny nie sprawdzi się? Lekarz alarmuje: Nowotwory u dzieci rozwijają się zbyt szybko [WYWIAD]
Zaloguj się
 • aluksz

  Oceniono 1 raz -1

  Nie więcej, mniej zawsze można i TRZEBA. Czy lekarze nie czytają ze zrozumieniem???

 • voiceinthedesert1

  Oceniono 1 raz -1

  Kto płaci Gazecie za cenzurę wolności słowa?

 • voiceinthedesert1

  Oceniono 1 raz -1

  Dlaczego tak długo trwa pojawienie się komentarzy, które mówią prawdę w Polsce? Jakie żmije boja się prawdy w Polsce rzekomo wolnej,gdzie jest wolność słowa??

 • voiceinthedesert1

  0

  Trzeba zacząć od Prezydenta Miasta, nie Ministra Zdrowia! Prezydent wie ile substancji rakotwórczych jest w powietrzu Krakowa! Ja codziennie pluję coś czarnego! Nigdy w życiu tego nie plułem za granicą! Dzieci narażane są dziennie na śmierć prze Miasto bez duszy!

 • andrzej.rokosz

  Oceniono 3 razy 3

  Wszystkie te pakiety to tylko durne wyrzucanie pieniędzy w błoto. Państwo powinno swoim obywatelom zabezpieczyć pomoc w sytuacjach stanowiących bezpośrednie zagrożenie życia oraz zapewnieniu podstawowej opieki zdrowotnej dzieci i młodzieży. O resztę każdy obywatel powinien móc zadbać sam, jednocześnie weryfikując wszystkich nieudaczników i nawiedzonych próbujących nas leczyć.

 • witeral

  Oceniono 5 razy -1

  Czyżby w pakiecie onkologicznym był zapisany zakaz szybszego diagnozowania i podjęcia leczenia niż nakreślone dziewięciotygodniowe ramy czasowe?!

  Jestem również niepomiernie zdumiony, że lekarze w okresie studiów nie mają okazji(???) poznać podstawowych objawów chorób onkologicznych i sześciogodzinne repetytorium traktują jako szkolenie.
  Mam nadzieję, że się mylę i że mój lekarz POZ nie był studentem-obibokiem.

 • baby1

  Oceniono 9 razy 3

  No tak, po sześciu godzinach szkolenia lekarz domowy zostaje diagnostą onkologicznym. Gratulacje. Sześć godzin powinno też wystarczyć na leczenie zębów, czy badania okulistyczne itd. Po stu godzinach specjalista od wszystkiego. Jeszcze tylko gabinet wyposażyć w sprzęt do tych wszystkich badań za pół miliarda i po problemie.

 • zwid

  Oceniono 11 razy -7

  Jedno jest w tej rozmowie dobre, a nawet bardzo cenne - to, że autorka podała nazwisko tego pana: "dr. Radosława Suchner" (dr.! z kropką!).

  Dzięki temu jago pacjenci mają trochę czasu na ucieczkę z gabinetu tumana i przejście do lekarza!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje