Wpłynął wniosek o ekstradycję Romana Polańskiego do USA

07.01.2015 12:25
Roman Polański przyjechał do Warszawy na uroczystość otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich

Roman Polański przyjechał do Warszawy na uroczystość otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich (Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta)

Wpłynął wniosek od amerykańskich organów ścigania o ekstradycję Romana Polańskiego do USA - podała Prokuratura Generalna. W październiku Amerykanie wystąpili do Polski o aresztowanie 80-letniego reżysera. - Będziemy robić wszystko, by Roman Polański nie został wydany USA - oświadczył jego polski adwokat Jerzy Stachowicz.
- Jako pełnomocnicy pana Romana Polańskiego potwierdzamy, że mamy wiedzę, że wpłynął wniosek o jego ekstradycję, ale nie znamy jego treści i w związku z tym nie możemy odnosić się do niego merytorycznie - powiedział mec. Stachowicz. Jednocześnie zadeklarował, że zrobi wszystko, by reżysera nie wydano USA.

Poszukiwany przez Interpol

Polański jest formalnie poszukiwany przez Interpol i objęty międzynarodowym nakazem poszukiwania, do czasu złożenia formalnego wniosku o ekstradycję.

W 1977 r. reżyser został zaocznie uznany przez sąd w Los Angeles za winnego uprawiania seksu z nieletnią Samanthą Gailey (obecnie Geimer). Przed ogłoszeniem wyroku potajemnie opuścił USA, obawiając się, że sędzia nie dotrzyma warunków zawartej z nim ugody.

Wniosek o areszt

Wniosek o areszt ekstradycyjny złożono w związku z informacją, że Polański przybył pod koniec października do Warszawy na uroczystość otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich. Sprawa trafiła do Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Tam też 30 października zeszłego roku zjawił się Polański z prawnikami. Zadeklarował, że stawi się na każde wezwanie prokuratury w tej sprawie, i podał swe miejsca pobytu.

Prokurator uznał, że w takim przypadku zbędne jest stosowanie aresztu, skoro Polański zadeklarował, że będzie do dyspozycji prokuratury.

Prokuratura w Krakowie czeka na dokumenty

Również krakowska prokuratura czeka na formalne przesłanie jej tego dokumentu, który trafił do Prokuratury Generalnej, skąd niebawem ma zostać wysłany do Krakowa.

- Po wpłynięciu wniosku o ekstradycję do krakowskiej prokuratury zapozna się z nim prokurator prowadzący sprawę - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!
Zobacz także
Komentarze (193)
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 228 razy 164

  To ma prokuratura poważny problem. Co prawda w myśl polskiego prawa przestępstwo Polańskiego się przedawniło, ale jak tu odmówić AMERYKANOM.
  A może by tak autorów wniosku o ekstradycję Polańskiego oskarżyć o antysemityzm?

 • kropka9991

  Oceniono 164 razy 136

  Drodzy dziennikarze, aby sprawę umieścić w stosownym kontekście, bardzo proszę napiszcie o całkiem świeżym przypadku Amerykanki Amandy K. - skazanej przez sąd we Włoszech na wiele lat więzienia za współudział w wyjątkowo brutalnym morderstwie. Oficjalnie sprawa się jeszcze toczy, składane są kolejne apelacje, ale Amerykanie nie tylko nie kwapią się aby ją odesłać do Włoch - ale zrobili z niej niemalże celebrytkę - bo dziewczyna jest bardzo urodziwa i ładnie prezentuje się na wizji.
  Albo jesteśmy konsekwentni albo pobłażliwi - prawo powinno być równe dla wszystkich, czyż nie?
  Ściganie za seks a pobłażanie za morderstwo wskazuje na jakąś wyjątkową obsesję na tle seksualnym ścigającego.

 • arab-z-bajki

  Oceniono 120 razy 98

  Uważam, że należy go oddać amerykanom w taki sam sposób w jaki oni zwrócili nam Mazura.

 • kocurxtr

  Oceniono 138 razy 92

  eech, żeby Polska chciała tak konsekwetnie ścigać i karać rodzimych kościelnych pedofilów ...

 • rabingoldblatt

  Oceniono 79 razy 61

  No to będzie zaraz wielki test.

  Czy nadal robimy łaskę Amerykanom. Wg polskiego prawa sprawa się przedawniła więc taki wniosek należy odesłać jako bezzasadny.

 • tru_story

  Oceniono 68 razy 50

  Czemu zablokowaliście komentarze w artykułach o strzelaninie w Paryżu?
  Tolerancja i multikulti już nie jest takie dobre?

 • toshiro32

  Oceniono 56 razy 46

  A co z panem Wesołowskim? Nie będzie extradycji? Pisali że jest w depresji i został zwolniony z "aresztu" domowego w Watykanie

 • white_lake

  Oceniono 68 razy 36

  Amerykanie i ich system "sprawiedliwości" są porąbani, to nie ulega wątpliwości
  wsadźcie sobie ten wniosek wiecie gdzie, jankesi
  może lepiej zajmijcie się prawdziwymi zbrodniami, które dzieją się w waszym parszywym kraju TERAZ

 • olaff1981

  Oceniono 54 razy 34

  Jankesi nie dadza sobie przemowic, ze w Europie sprawa sie przedawnila i Polanski nie zostanie wydany dla ich 'widzimisie'. Od Szwajcarow podczas jego aresztu zazadali wrecz nagiecia procedur. Sprawa jest o tyle smieszna, ze srednim wyrokiem za tego typu przestepstwo w USA bylo 2 MIESIACE w momencie kiedy zostalo popelnione. Polanski przesiedzial ponad rok, a konca sprawy nie widac. Byly to inne czasy w zupelnie innej kulturze, a sadzic go chca wedlug wzorcow z dzisiejszych czasow. Ofiara podkreslala wielokrotnie, ze nie bylo zadnej przemocy, a Polanski zrozumial swoj czyn. Polecam troche lektury na ten temat i 2 dokumenty: "Polanski: Odd Mans Out" "Polanski: Wanted and Desired".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje