Wpłynął wniosek o ekstradycję Romana Polańskiego do USA

07.01.2015 12:25
Roman Polański przyjechał do Warszawy na uroczystość otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich

Roman Polański przyjechał do Warszawy na uroczystość otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich (Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta)

Wpłynął wniosek od amerykańskich organów ścigania o ekstradycję Romana Polańskiego do USA - podała Prokuratura Generalna. W październiku Amerykanie wystąpili do Polski o aresztowanie 80-letniego reżysera. - Będziemy robić wszystko, by Roman Polański nie został wydany USA - oświadczył jego polski adwokat Jerzy Stachowicz.
- Jako pełnomocnicy pana Romana Polańskiego potwierdzamy, że mamy wiedzę, że wpłynął wniosek o jego ekstradycję, ale nie znamy jego treści i w związku z tym nie możemy odnosić się do niego merytorycznie - powiedział mec. Stachowicz. Jednocześnie zadeklarował, że zrobi wszystko, by reżysera nie wydano USA.

Poszukiwany przez Interpol

Polański jest formalnie poszukiwany przez Interpol i objęty międzynarodowym nakazem poszukiwania, do czasu złożenia formalnego wniosku o ekstradycję.

W 1977 r. reżyser został zaocznie uznany przez sąd w Los Angeles za winnego uprawiania seksu z nieletnią Samanthą Gailey (obecnie Geimer). Przed ogłoszeniem wyroku potajemnie opuścił USA, obawiając się, że sędzia nie dotrzyma warunków zawartej z nim ugody.

Wniosek o areszt

Wniosek o areszt ekstradycyjny złożono w związku z informacją, że Polański przybył pod koniec października do Warszawy na uroczystość otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich. Sprawa trafiła do Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Tam też 30 października zeszłego roku zjawił się Polański z prawnikami. Zadeklarował, że stawi się na każde wezwanie prokuratury w tej sprawie, i podał swe miejsca pobytu.

Prokurator uznał, że w takim przypadku zbędne jest stosowanie aresztu, skoro Polański zadeklarował, że będzie do dyspozycji prokuratury.

Prokuratura w Krakowie czeka na dokumenty

Również krakowska prokuratura czeka na formalne przesłanie jej tego dokumentu, który trafił do Prokuratury Generalnej, skąd niebawem ma zostać wysłany do Krakowa.

- Po wpłynięciu wniosku o ekstradycję do krakowskiej prokuratury zapozna się z nim prokurator prowadzący sprawę - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!
Zobacz także
Komentarze (193)
Wpłynął wniosek o ekstradycję Romana Polańskiego do USA
Zaloguj się
 • czysty.harry

  Oceniono 1 raz 1

  Wyślijcie im Wesołowskiego na otarcie łez.

 • city-zen

  Oceniono 5 razy 1

  Syjoniści chyba nie przepadają za Żydami?

 • morrow1987

  Oceniono 3 razy -3

  Dlaczego ukrywają przed wami prawdę?
  www.youtube.com/watch?v=xENPAEzAVnA

 • micdep

  Oceniono 2 razy -2

  Rozkaz trzeba wykonac ...

 • pawel2571

  Oceniono 3 razy 3

  Najpierw niech wydadzą Edwarda Mazura.

 • lufarudego

  Oceniono 8 razy 6

  najsmutniejsze w tym wszystkim jest to ze nie chodzi o Polanskiego, oni tylko sprawdzaja na ile zwasalizowana jest Polska. wyjdzie z Polanskim, od razu bedzie latwiej szantarzowac rzad w innych sprawach...

 • matitalolo

  Oceniono 7 razy -3

  To jest sprawa między żydkami . Polacy nie powinni się do tego mieszać.

 • cichwoda

  0

  cytam te wpisy I oczom nie wierze...

 • maksimum

  Oceniono 6 razy -2

  A dlaczego nie ma aresztu domowego z obraczka na kostce jak w cywilizowanym kraju?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje